Berlín - Bojovník za práva černošského obyvatelstva Martin Luther King, jeden z nejvýznamnějších filozofů všech dob Sokrates, ale také atentátník z 11. září 2001 Muhammad Atta.
Portréty těchto a dalších sedmnácti lidí tvoří novou výstavu v uměleckém centru Kunstquartier Bethanien v Berlíně.
Shock in France as Berlin 'martyrs' art show includes Bataclan attacker and 9/11 pilot https://t.co/AC7xjdloIK
— The Guardian (@guardian) December 5, 2017
Expozice zobrazuje osobnosti napříč historií, které zemřely mučednickou smrtí kvůli svému názorovému přesvědčení.
Umělecký počin ale zatím sklidil spíše pobouření než úspěch. Kritika se sype ze sociálních sítích i francouzských a německých médií. Proti výstavě se ohradila i francouzská ambasáda v Berlíně.
Teroristé nejsou dobrý příklad
Francii se nelíbí, že výstava zahrnuje nejen portrét zmíněného Muhammada Atty, ale také Ismaela Omara Mostefaie. Jde o jednoho ze tří pachatelů, kteří stáli za tragédií v pařížském klubu Bataclan.
Teroristický útok z 13. listopadu 2015 si vyžádal 89 obětí. Ve stejný den byly ve francouzské metropoli spáchány atentáty i na několika dalších místech, při kterých zemřelo dalších 41 lidí.
Francouzské velvyslanectví hovoří podle britského serveru The Guardian o "zděšení". Zahrnout do berlínské výstavy i atentátníky považuje za "hluboce šokující".
Podle ambasády není namístě dávat radikální islamisty jako příklad mučednické smrti.
shame on Kunstquartier Bethanien art centre.
— John Dickson (@JohnDic80670673) December 5, 2017
Také vedení berlínské radnice v prohlášení sdělilo, že se od výstavy distancuje a nepodporuje ji. A to ani finančně, zdůraznilo.
Jaký je význam slova "mučedník"?
Dánská umělecká skupina The Other Eye of the Tiger, která expozici připravila, se ale brání. A kritikům se snaží vysvětlit záměr a smysl svého výtvoru.
Podle tvůrců šlo o to ukázat, jak široký je význam slova "mučedník". Dodali, že odsuzují jakýkoliv druh násilí.
Výstava umístěná v budově bývalé berlínské nemocnice nevzbuzuje povyk poprvé. Její obdobná verze se objevila už loni v muzeu v dánské Kodani. I tehdy se Sokrates nebo také francouzská hrdinka upálená za kacířství Johanka z Arku ocitli ve společnosti dokonce dvou útočníků z Bataclanu.
Kritici tenkrát své výhrady sepsali do stížnosti, ve které umělce vinili z podpory terorismu. Stížnost pak putovala k policii.
Ani přehlídka fotografií v berlínské metropoli si už zřejmě nestihne napravit reputaci. Trvala jen týden, ve středu skončí.