Vyšetřovatelé OSN kritizují neveřejné soudy v Barmě

Pavel Vondra
18. 11. 2008 19:44
Odsouzeným disidentům bylo upřeno právo na spravedlivý proces

Ženeva - Barmská junta upřela desítkám prodemokratických aktivistů, kteří byli minulý týden v neveřejných hromadných procesech odsouzeni k vysokým trestům, právo na spravedlivý proces.

K takovému závěru dospěli vyšetřovatelé OSN, kteří dnes připojili svůj hlas k vlně kritických reakcí, jež se zvedla v řadě západních zemí na protest proti čerstvým rozsudkům nad barmskými disidenty v délce až 65 let.

„Přelíčení probíhala za zavřenými dveřmi ve věznicích, v režii soudů, jež postrádají jak nezávislost, tak nestrannost," uvádí se ve společném prohlášení pětice expertů na lidská práva, kteří podávají průběžná hlášení Radě pro lidská práva OSN (UNHRC) se sídlem v Ženevě.

Znovu a veřejně

Je mezi nimi i zvláštní zpravodaj OSN pro stav lidských práv v Myanmaru (oficiální, ovšem demokratickou opozicí a některými západními vládami neuznávaný název Barmy - pozn. red.) Tomas Ojea Quintana, který v srpnu absolvoval první návštěvu země ve své nové funkci, během níž se setkal i s několika prominentními politickými vězni včetně vůdkyně opoziční Národní ligy pro demokracii Aun Schan Su Ťij.

Věznice Insein v Rangúnu (kruhový objekt v levém horním rohu leteckého snímku). Jedno z míst, kde probíhaly neveřejné soudy s barmskými disidenty
Věznice Insein v Rangúnu (kruhový objekt v levém horním rohu leteckého snímku). Jedno z míst, kde probíhaly neveřejné soudy s barmskými disidenty | Foto: Pavel Vondra

Spolu s ním dokument připravili Leandro Despouy, zpravodaj pro nezávislost soudců a právníků, Frank La Rue, specializující se na svobodu názorů a vyjadřování, Margaret Sekaggya, jež pro OSN zkoumá postavení obhájců lidských práv v problematických zemích a Asma Jahangir, která se zaměřuje na dodržování svobody náboženského vyznání a přesvědčení.

V jejich expertním stanovisku zazněla výzva k opakování procesů s odsouzenými aktivisty, ovšem tentokrát s připuštěním veřejnosti.

Zároveň po barmská juntě požadují propuštění tří obhájců, kteří byli odsouzeni za údajné pohrdání soudem, když jménem svých klientů vznášeli výhrady k průběhu soudního řízení a jeho neveřejnému charakteru.

Zastavit perzekuci

Vojenská vláda, která v Barmě vládne už od roku 1962 a za tu dobu přivedla kdysi prosperující zemi do hluboké politické a ekonomické krize, podle expertů OSN musí „zastavit perzekuci a zatýkání jedinců, kteří pouze pokojně uplatňují svá mezinárodně uznaná lidská práva".

Podobná reakce přišla minulý týden také od členů Evropského parlamentního výboru pro Barmu, který sdružuje více než 130 poslanců z 10 evropských zemí včetně České republiky.

„Různorodost osob, které byly odsouzeny, dokládá, že junta vládnoucí Barmě nestrpí žádnou opozici, ať už ji představují členové politických stran, aktivisté za pracovní práva, básníci nebo bloggeři," uvedli ve svém společném prohlášení evropští zákonodárci.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun | Foto: Reuters

Zároveň vyzvali Evropskou unii a Radu bezpečnosti OSN, aby se zákrokem proti barmské opozici začaly urychleně zabývat a generálního tajemníka OSN, aby si propuštění politických vězňů v Barmě stanovil za svou prioritu.

Generální tajemník Spojených národů Pan Ki-mun původně avizoval, že se chystá Barmu navštívit letos v prosinci, minulý měsíc ale naznačil, že by svou návštěvu mohl zrušit, pokud do té doby nedojde k pokroku v naplňování politických reforem, k nimž se tamní generálové zavázali.

 

Právě se děje

Další zprávy