V KLDR se zřítila budova. Kim se omluvil a inženýry popravil

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
27. 5. 2014 10:10
V troskách nedokončené výškové budovy zahynulo okolo 500 lidí. Proč se dům zřítil, není jasné. Dělníci zřejmě kradli materiál.
Celou noc bděl s bolestnými pocity a pak podepsal ortel smrti.
Celou noc bděl s bolestnými pocity a pak podepsal ortel smrti. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Nepovedená stavba obytného domu vyšla severokorejské inženýry draho. Za to, že se jejich dílo zřítilo, zaplatili životem.

Třiadvacetiposchoďová budova se zřítila minulý týden v Pchjongjangu a místní obyvatelé se poté dočkali zřídka vídané veřejné omluvy stalinistického režimu.

Místní média navíc referovala o tom, že diktátor Kim Čong-un "probděl celou noc s bolestnými pocity poté, co se o nehodě dozvěděl".

Pak nechal čtyři inženýry, kteří stavbu navrhli a realizovali, zastřelit popravčí četou.

Vojenského činitele, jenž měl na projekt dohlížet, podle japonského tisku poslal do pracovního tábora.

Na vině je nejspíš krádež materiálu

Podobné zprávy je - s ohledem na uzavřenost severokorejského režimu - velmi těžké ověřit a už se objevily případy, kdy se údajně popravení lidé v KLDR znovu objevili na veřejnosti.

KLDR neuvedla, co způsobilo zřícení nedokončené budovy, do níž už se mezitím nastěhovali lidé. Svou roli ale mohl sehrát nedostatek stavebního materiálu.

Uvádí se, že stavební dělníci v Severní Koreji často kradou materiál, jako je ocel či cement, a prodávají ho na černém trhu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy