V KLDR se zřítila budova. Kim se omluvil a inženýry popravil

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
27. 5. 2014 10:10
V troskách nedokončené výškové budovy zahynulo okolo 500 lidí. Proč se dům zřítil, není jasné. Dělníci zřejmě kradli materiál.
Celou noc bděl s bolestnými pocity a pak podepsal ortel smrti.
Celou noc bděl s bolestnými pocity a pak podepsal ortel smrti. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Nepovedená stavba obytného domu vyšla severokorejské inženýry draho. Za to, že se jejich dílo zřítilo, zaplatili životem.

Třiadvacetiposchoďová budova se zřítila minulý týden v Pchjongjangu a místní obyvatelé se poté dočkali zřídka vídané veřejné omluvy stalinistického režimu.

Místní média navíc referovala o tom, že diktátor Kim Čong-un "probděl celou noc s bolestnými pocity poté, co se o nehodě dozvěděl".

Pak nechal čtyři inženýry, kteří stavbu navrhli a realizovali, zastřelit popravčí četou.

Vojenského činitele, jenž měl na projekt dohlížet, podle japonského tisku poslal do pracovního tábora.

Na vině je nejspíš krádež materiálu

Podobné zprávy je - s ohledem na uzavřenost severokorejského režimu - velmi těžké ověřit a už se objevily případy, kdy se údajně popravení lidé v KLDR znovu objevili na veřejnosti.

KLDR neuvedla, co způsobilo zřícení nedokončené budovy, do níž už se mezitím nastěhovali lidé. Svou roli ale mohl sehrát nedostatek stavebního materiálu.

Uvádí se, že stavební dělníci v Severní Koreji často kradou materiál, jako je ocel či cement, a prodávají ho na černém trhu.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy