V KLDR zadrželi dalšího Američana, zřejmě turistu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2014 12:58
Amerického občana Severokorejci viní, že spáchal činy "neslučitelné s chováním turisty".
Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR.
Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR. | Foto: Reuters

Tokio - Počet amerických občanů zadržovaných v Severní Koreji vzrostl na tři. V polovině května zatkly severokorejské úřady Američana těsně před jeho odjezdem do vlasti.

V pátek to oznámila japonská agentura Kjódó s odvoláním na diplomatické zdroje. Podle severokorejských úřadů je zadržený Američan vyšetřován pro porušení vízových podmínek.

"Americký občan Jeffrey Edward Fowle přicestoval do Severní Koreje 29. dubna a během pobytu porušil severokorejské zákony. Byl vzat do vazby v souvislosti s aktivitami nepřátelskými vůči KLDR. Jeho jednání bylo neslučitelné s chováním turisty," konstatovala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA bez dalších podrobností.

Japonská agentura Kjódó napsala, že turista byl zatčen, protože nechal v hotelu bibli.

Odsouzený misionář

Od dubna KLDR zadržuje 24letého Američana Matthewa Todda Millera, který přijel do Severní Koreje na soukromou cestu zorganizovanou americkou firmou.

Tisková agentura KCNA uvedla, že Miller roztrhal při vstupu do země svá turistická víza a prohlásil, že chce v KLDR požádat o azyl.

Severokorejské úřady rovněž od roku 2012 zadržují amerického misionáře korejského původu Kennetha Baea. Ten byl za údajné rozvracení státu odsouzen na 15 let nápravných prací.

KLDR používá zadržované Američany při vyjednávání s USA. V uplynulých letech si takto Pchjongjang vynutil návštěvu vysokých amerických představitelů, včetně bývalého prezidenta Billa Clintona, kteří přicestovali do Severní Koreje vyjednat propuštění vězňů ze Spojených států.

Severní Korea opakovaně obviňuje Washington, že se snaží svrhnout komunistický režim v zemi. Napětí mezi oběma zeměmi panuje také kvůli severokorejskému jadernému a raketovému programu.

Spojené státy nemají diplomatické vztahy s KLDR a zájmy amerických občanů se řeší přes švédské velvyslanectví v Pchjongjangu.

 

Právě se děje

Další zprávy