V KLDR zadrželi dalšího Američana, zřejmě turistu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 6. 2014 12:58
Amerického občana Severokorejci viní, že spáchal činy "neslučitelné s chováním turisty".
Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR.
Severokorejští vojáci střeží hranici KLDR. | Foto: Reuters

Tokio - Počet amerických občanů zadržovaných v Severní Koreji vzrostl na tři. V polovině května zatkly severokorejské úřady Američana těsně před jeho odjezdem do vlasti.

V pátek to oznámila japonská agentura Kjódó s odvoláním na diplomatické zdroje. Podle severokorejských úřadů je zadržený Američan vyšetřován pro porušení vízových podmínek.

"Americký občan Jeffrey Edward Fowle přicestoval do Severní Koreje 29. dubna a během pobytu porušil severokorejské zákony. Byl vzat do vazby v souvislosti s aktivitami nepřátelskými vůči KLDR. Jeho jednání bylo neslučitelné s chováním turisty," konstatovala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA bez dalších podrobností.

Japonská agentura Kjódó napsala, že turista byl zatčen, protože nechal v hotelu bibli.

Odsouzený misionář

Od dubna KLDR zadržuje 24letého Američana Matthewa Todda Millera, který přijel do Severní Koreje na soukromou cestu zorganizovanou americkou firmou.

Tisková agentura KCNA uvedla, že Miller roztrhal při vstupu do země svá turistická víza a prohlásil, že chce v KLDR požádat o azyl.

Severokorejské úřady rovněž od roku 2012 zadržují amerického misionáře korejského původu Kennetha Baea. Ten byl za údajné rozvracení státu odsouzen na 15 let nápravných prací.

KLDR používá zadržované Američany při vyjednávání s USA. V uplynulých letech si takto Pchjongjang vynutil návštěvu vysokých amerických představitelů, včetně bývalého prezidenta Billa Clintona, kteří přicestovali do Severní Koreje vyjednat propuštění vězňů ze Spojených států.

Severní Korea opakovaně obviňuje Washington, že se snaží svrhnout komunistický režim v zemi. Napětí mezi oběma zeměmi panuje také kvůli severokorejskému jadernému a raketovému programu.

Spojené státy nemají diplomatické vztahy s KLDR a zájmy amerických občanů se řeší přes švédské velvyslanectví v Pchjongjangu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy