Slovní válka: KLDR hrozí vyhlazením vlády v Soulu

ČTK ČTK
13. 5. 2014 18:25
Jižní Korea nezůstává pozadu: KLDR prý "není skutečnou zemí a musí brzy zmizet".
Napětí mezi Soulem a Pchjongjangem se v poslední době opět zvýšilo.
Napětí mezi Soulem a Pchjongjangem se v poslední době opět zvýšilo. | Foto: Reuters

Soul - Slovní válka znepřátelených korejských států se vyostřuje. Severní Korea v úterý podle agentury DPA pohrozila "vyhlazením" vlády jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, kterou Pchjongjang v pondělí označil za "politickou prostitutku".

Všemocná Komise národní obrany komunistické KLDR v úterý obvinila Jižní Koreu, že sleduje konfrontační politiku vůči socialistickému systému Severu a snaží se KLDR pohltit. Podle severokorejských státních medií v této souvislosti pohrozila "nemilosrdnými údery" k likvidaci celé jihokorejské vlády.

Napětí mezi Soulem a Pchjongjangem se v poslední době opětovně zvýšilo. Severní Korea koncem března pohrozila novými jadernými pokusy, ačkoliv za předchozí testy svých raket sklidila mezinárodní kritiku.

V pondělí Pchjongjang obvinil Washington a Soul, že vykonstruovaly výsledky vyšetřování, podle něhož KLDR vyslala do Jižní Koreje malé pozorovací bezpilotní letouny. Jde prý o konfrontační spiknutí, za nímž stojí vláda prezidentky Pak Kun-hje.

Na urážky ze strany Pchjongjangu v pondělí reagoval mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok, který mimo jiné prohlásil, že KLDR "není skutečnou zemí a musí brzy zmizet".

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy