Slovní válka: KLDR hrozí vyhlazením vlády v Soulu

ČTK ČTK
13. 5. 2014 18:25
Jižní Korea nezůstává pozadu: KLDR prý "není skutečnou zemí a musí brzy zmizet".
Napětí mezi Soulem a Pchjongjangem se v poslední době opět zvýšilo.
Napětí mezi Soulem a Pchjongjangem se v poslední době opět zvýšilo. | Foto: Reuters

Soul - Slovní válka znepřátelených korejských států se vyostřuje. Severní Korea v úterý podle agentury DPA pohrozila "vyhlazením" vlády jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, kterou Pchjongjang v pondělí označil za "politickou prostitutku".

Všemocná Komise národní obrany komunistické KLDR v úterý obvinila Jižní Koreu, že sleduje konfrontační politiku vůči socialistickému systému Severu a snaží se KLDR pohltit. Podle severokorejských státních medií v této souvislosti pohrozila "nemilosrdnými údery" k likvidaci celé jihokorejské vlády.

Napětí mezi Soulem a Pchjongjangem se v poslední době opětovně zvýšilo. Severní Korea koncem března pohrozila novými jadernými pokusy, ačkoliv za předchozí testy svých raket sklidila mezinárodní kritiku.

V pondělí Pchjongjang obvinil Washington a Soul, že vykonstruovaly výsledky vyšetřování, podle něhož KLDR vyslala do Jižní Koreje malé pozorovací bezpilotní letouny. Jde prý o konfrontační spiknutí, za nímž stojí vláda prezidentky Pak Kun-hje.

Na urážky ze strany Pchjongjangu v pondělí reagoval mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Kim Min-sok, který mimo jiné prohlásil, že KLDR "není skutečnou zemí a musí brzy zmizet".

 

Právě se děje

Další zprávy