Lidé si pod sebou řežou větev, masivním rybolovem brzy zničí ekosystém oceánů

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
18. 9. 2016 19:25
Lidstvo pečlivě pracuje na destrukci dalšího ekosystému. Tentokrát svou pozornost obrátilo na mořské oceány. Oblíbilo si totiž lovení velkých vodních živočichů, kteří tak postupně vymírají. Vyhynutí mořského ekosystému by podle vědců mohlo odstartovat domino efekt, kdy se začnou bortit další části přírody.
Plejtvák obrovský.
Plejtvák obrovský. | Foto: Thinkstock

StanfordLidé jsou příčinou dosud nebývalého vymírání mořského života.

Na vině je nadměrný lov velkých ryb, což se podle studie publikované časopisem Science obrovsky podepíše na oceánském ekosystému.

"Vidíme to neustále. Lidé vstoupí do nového ekosystému a ta největší zvířata jsou zabita jako první. Mořský ekosystém toho byl až donedávna ušetřen, protože lidstvo mělo omezený přístup k pobřežním oblastem. Také nevlastnilo technologie, které by umožnily rybolov v hlubokých oceánech," vysvětlil jeden z autorů studie Noel Heim.

To už ale neplatí. Přírodovědci varují, že v budoucích oceánech by mohlo plavat mnohem méně gigantických tvorů.

Konec žraloků i plejtváků

Autoři studie zjišťovali výskyt 2497 druhů mořských obratlovců a měkkýšů za uplynulých 500 let. Uvedené hodnoty porovnali s ještě dávnější historií.

Výsledky ukázaly, že nikdy nedocházelo k tak obrovskému zániku velkých vodních živočichů jako nyní, během šesté etapy vyhynutí druhů.

"Souvislost, kterou jsme nalezli mezi velikostí těla zvířete a hrozbou vyhynutí v oceánech, je poměrně velká," řekl britskému listu The Guardian Jonathan Payne ze Stanfordovy univerzity.

V ohrožení je například žralok bílý, plejtvák obrovský nebo tuňák obecný. "Tito mořští živočichové hrají v ekosystému kritickou roli," upozornil Payne.

Jejich vyhynutí by podle něj mohlo způsobit nebezpečný domino efekt, kdy se začnou hroutit další ekosystémy.

Lidem hrozí nedostatek bílkovin

Jako příklad Payne uvedl vymizení mořských šneků z korálových útesů. To způsobilo obrovský nárůst takzvané Hvězdice trnové koruny, která jí korály.

Korálové útvary jsou přitom velkou turistickou atrakcí. Mnoho cestovních agentur na ně vždy úspěšně lákalo turisty.

Vymření plovoucích tvorů by mělo dopad také na lidské zdraví. Až z prodejních pultů zmizí tuňáci a tresky, lidé přijdou o důležitý zdroj proteinu.

Postupnému vyhynutí by mohly zamezit chráněné mořské oblasti. Dříve byly takové rezervace poměrně malé, velikostí zhruba jako golfové hřiště. V posledních pěti letech se ale začala budovat mnohem rozlehlejší chráněná území. Například americký prezident Barack Obama nedávno rozšířil mořskou rezervaci Papahānaumokuākea u Havaje, která se tak stala největší mořskou rezervací na světě.

"To jsou opravdu dobré zprávy. Takové rezervace budou velmi užitečnou ochranou pro velká zranitelná zvířata, která považujeme za enormně ohrožená," dodal spoluautor studie Douglas McCauley.

 

Právě se děje

Další zprávy