Klimatické změny ohrožují potravinový řetězec v oceánech. Brzy to pocítí i lidé

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 10. 2015 9:48
Skleníkové plyny a klimatické změny ohrožují diverzitu mořských živočichů. Lidská činnost, jako je nadměrný rybolov a znečišťování vody, navíc oslabují schopnost jednotlivých druhů čelit těmto výzvám. Oteplování vody v důsledku absorpce přílišného množství oxidu uhličitého má negativní dopad na životaschopnost mořského světa. Ohrožení korálů, měkkýšů nebo malých ryb znamená méně potravy pro větší živočichy, a tím pádem i riziko pro fungování potravinového řetězce, na jehož konci stojí miliony lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: www.photoliv.gov

Washington - Potravinový řetězec světových oceánů je ohrožen. Kvůli vypouštění skleníkových plynů, nadměrnému rybolovu a znečištění vody.

Na základě 632 experimentů provedených ve všech světových mořích - od tropických oblastí až po ty arktické -, vědci zjistili, že klimatické změny oslabují rozmanitost a početnost druhů mořských živočichů.

Studie vydaná americkou Národní akademií věd hovoří o tom, že mořští živočichové mají velmi omezený prostor pro to, aby se dokázali vypořádat s oteplováním oceánů.

Ztěžují jim to přímé zásahy lidí do jejich ekosystému. Navíc jen relativně malý počet druhů dokáže uniknout dopadům zvýšeného výskytu oxidu uhličitého ve vodě.

Světové oceány totiž absorbují asi třetinu veškerého oxidu uhličitého, který vzniká spalováním fosilních paliv. Od dob průmyslové revoluce se voda ohřála o celý jeden stupeň Celsia a navíc je o 30 procent kyselejší. Okyselení vod přímo souvisí právě s vstřebáváním oxidu uhličitého, který snižuje pH vody.

Antarktida v ohrožení

S kyselejší vodou se nedokáží vypořádat tvorové, jako jsou třeba ústřice a mušle - jejichž schránky slábnou - nebo třeba korály.

Oteplování vody pro změnu dělá starosti řadě ryb, které se kvůli tomu stěhují a mění svoje chování. Navíc způsobuje tání ledovců.

Led na Antarktidě taje podle nových výzkumů zveřejněných britským listem Guardian tak rychle, že by mohl být do roku 2100 celý kontinent v ohrožení.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Oceán nezachrání ani nárůst výskytu planktonu, kterému se v teplých vodách daří. Ten sice představuje potravu pro řadu býložravých živočichů, jako jsou malé ryby, plži a krevety, ale kvůli teplejší vodě stoupají nároky na jejich metabolismus, a tím pádem klesá tempo jejich růstu. To znamená méně kořisti pro masožravce, a tudíž zasažení rovnováhy celého potravinového řetězce.

Vědci navíc varují, že zvýšený rybolov a znečišťování vod mořským živočichům ještě více znemožňuje přizpůsobit se těmto změnám.

Nejohroženějším živočišným druhem jsou korály, které přitom živí až 25 procent dalších mořských druhů a které v důsledku klimatických změn blednou. Korálové útesy navíc chrání pobřeží před bouřemi a cyklóny a jejich úbytek by mohl znamenat erozi mořských břehů.

Nakonec tedy ohrožení světového oceánu zasáhne i člověka. Konkrétně miliony lidí, pro které moře představuje hlavní zdroj potravy a příjmů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy