Ryby mutují. Příroda je učí unikat rybářům, zjistili vědci

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 8. 2015 14:01
Určitý styl plavání umožňuje uniknout rybářským sítím a rodí se čím dál víc ryb, které pro něj mají genetickou dispozici.
Rybářské lodě.
Rybářské lodě. | Foto: STRI

Glasgow - Evoluce spočívá mimo jiné v nekonečném závodu v genetickém zbrojení.

Některým druhům příroda vylepšuje ochranu před predátory, jiné na oplátku vybavuje nástroji na její překonání.

Intenzivní rybolov mít evoluční vliv na tu část rybí populace, která v sítích neskončí.

A badatelé z univerzity ve skotském Glasgow se rozhodli zjistit, zda náhodou evoluce v tichosti "nevylepšuje" ryby tak, aby je ochránila před rybáři.

Ukázalo se, že ano.

"Už dlouhou dobu panují obavy, zda nemá rybolov vliv na hojnost divoce žijících rybích populací, což by mohlo mít negativní důsledky na celý ekosystém. Často je ale opomíjen jeden důležitý aspekt, a to ten, že intenzivní rybolov může mít evoluční vliv na tu část rybí populace, která v sítích neskončí," upozornil Shaun Killen ze skotského Institutu biodiverzity, jenž výzkum vedl.

Mění se těla i chování

Evoluční změny se podle něj mohou relativně rychle projevit na tvaru a velikosti těla, jakožto i ve stylu plavání nebo na metabolismu.

Badatelé v rámci výzkumu, jehož závěry byly publikovány na stránkách University of Glasgow, porovnávali plavecké dovednosti, metabolický výdej a aerobní i anaerobní fyzickou zdatnost ryb v akváriu, do něhož umístili protiproud a rybářskou síť a zkoumali, jak si ryby s nástrahou poradí.

"Některé ryby se lapení do sítě (kam byly hnány proudem) vyhnuly a my se snažili zjistit, zda jsou ty, které se z pasti dostaly, nějak fyziologicky nebo chováním odlišné," vysvětluje na webu univerzity Shaun Killen.

Ukázalo se, že schopnost ryb vyhnout se pasti závisí na anaerobní kapacitě, tedy na schopnosti vykonat krátkodobě fyzickou aktivitu, při níž spotřebují víc kyslíku, než tělo přijme. Naopak čím větší maximální rychlost aerobního plavání, tím menší šance na přežití.

Rybáři tak nevědomě provádějí podivný genetický výběr. "Lidé jsou velmi efektivní predátoři a tím, že selektivně loví ve zvířecí říši, pravděpodobně představují nejsilnější stimul evolučních změn ve volně žijících populacích. Rybolov a lov obecně je formou selekce, jež ale často vyřazuje jedince, kteří by za normálních okolností měli největší reprodukční potenciál," konstatuje Killen.

Studie jeho týmu byla vůbec první svého druhu. Teď zbývá zjistit, zda se podobné výsledky prokážou i v přírodních podmínkách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
Další zprávy