Ryby mutují. Příroda je učí unikat rybářům, zjistili vědci

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 8. 2015 14:01
Určitý styl plavání umožňuje uniknout rybářským sítím a rodí se čím dál víc ryb, které pro něj mají genetickou dispozici.
Rybářské lodě.
Rybářské lodě. | Foto: STRI

Glasgow - Evoluce spočívá mimo jiné v nekonečném závodu v genetickém zbrojení.

Některým druhům příroda vylepšuje ochranu před predátory, jiné na oplátku vybavuje nástroji na její překonání.

Intenzivní rybolov mít evoluční vliv na tu část rybí populace, která v sítích neskončí.

A badatelé z univerzity ve skotském Glasgow se rozhodli zjistit, zda náhodou evoluce v tichosti "nevylepšuje" ryby tak, aby je ochránila před rybáři.

Ukázalo se, že ano.

"Už dlouhou dobu panují obavy, zda nemá rybolov vliv na hojnost divoce žijících rybích populací, což by mohlo mít negativní důsledky na celý ekosystém. Často je ale opomíjen jeden důležitý aspekt, a to ten, že intenzivní rybolov může mít evoluční vliv na tu část rybí populace, která v sítích neskončí," upozornil Shaun Killen ze skotského Institutu biodiverzity, jenž výzkum vedl.

Mění se těla i chování

Evoluční změny se podle něj mohou relativně rychle projevit na tvaru a velikosti těla, jakožto i ve stylu plavání nebo na metabolismu.

Badatelé v rámci výzkumu, jehož závěry byly publikovány na stránkách University of Glasgow, porovnávali plavecké dovednosti, metabolický výdej a aerobní i anaerobní fyzickou zdatnost ryb v akváriu, do něhož umístili protiproud a rybářskou síť a zkoumali, jak si ryby s nástrahou poradí.

"Některé ryby se lapení do sítě (kam byly hnány proudem) vyhnuly a my se snažili zjistit, zda jsou ty, které se z pasti dostaly, nějak fyziologicky nebo chováním odlišné," vysvětluje na webu univerzity Shaun Killen.

Ukázalo se, že schopnost ryb vyhnout se pasti závisí na anaerobní kapacitě, tedy na schopnosti vykonat krátkodobě fyzickou aktivitu, při níž spotřebují víc kyslíku, než tělo přijme. Naopak čím větší maximální rychlost aerobního plavání, tím menší šance na přežití.

Rybáři tak nevědomě provádějí podivný genetický výběr. "Lidé jsou velmi efektivní predátoři a tím, že selektivně loví ve zvířecí říši, pravděpodobně představují nejsilnější stimul evolučních změn ve volně žijících populacích. Rybolov a lov obecně je formou selekce, jež ale často vyřazuje jedince, kteří by za normálních okolností měli největší reprodukční potenciál," konstatuje Killen.

Studie jeho týmu byla vůbec první svého druhu. Teď zbývá zjistit, zda se podobné výsledky prokážou i v přírodních podmínkách.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy