Požár a pak řízená exploze. Čtyři výbuchy munice měly stejný scénář, Bulhaři viní GRU

Martin Novák Martin Novák
30. 4. 2021 6:09
Čtyři dosud neobjasněné výbuchy skladů zbraní a munice během deseti let zaznamenalo Bulharsko. První v roce 2011, další dva o čtyři roky později a ten zatím poslední loni.
Bulharský zbrojař Emilijan Gebrev měl ve vybuchlých skladech uloženou munici, určenou pro Ukrajinu.
Bulharský zbrojař Emilijan Gebrev měl ve vybuchlých skladech uloženou munici, určenou pro Ukrajinu. | Foto: Reuters

Souvislost s explozemi v českých Vrběticích, při kterém zemřeli dva lidé, je zřejmá. Ve všech čtyřech skladech měl své "zboží" bulharský zbrojař a obchodník se zbraněmi Emilijan Gebrev.

Bulharští vyšetřovatelé viníky výbuchů nevypátrali. Ale oznámení české vlády o podílu ruské vojenské rozvědky GRU na katastrofě ve Vrběticích má vliv i na tuto balkánskou zemi.

Mluvčí generální prokuratury Sijka Milevová ve středu oznámila, že z organizování a provedení explozí ve čtyřech muničních skladech je podezřelých šest Rusů, příslušníků tajné služby GRU. "Nashromážděné důkazy směřují s velkou pravděpodobností k závěru, že cílem činů ruských občanů bylo zastavení dodávek munice do Gruzie a na Ukrajinu," řekla Milevová. Bulharské ministerstvo zahraničí následně ve čtvrtek oznámilo, že země vyhošťuje jednoho ruského diplomata.

Investigativní a analytické centrum Bellingcat uvedlo, že se jednalo o systematickou snahu Ruska zabránit Ukrajině v nákupu zbraní a munice, která byla kompatibilní s její výzbrojí ruské a sovětské výroby. V letech 2014 a 2015, kdy zuřila válka na Donbase, Ukrajina takové zbraně potřebovala, aby ubránila území proti proruským separatistům, za něž ale přímo bojovalo i mnoho Rusů.

Zbraně pro Gruzii

Ukrajinská armáda potřebovala zbraně, které ukrajinští vojáci uměli ovládat a byli na ně zvyklí. Jedním z mála dodavatelů, který byl Kyjevu schopen a ochoten takové zboží dodávat, byl právě bulharský byznysmen Emilijan Gebrev, uvádí Bellingcat.

Rusové se podle zjištění investigativních novinářů pokoušeli zmíněnou výzbroj a munici v Bulharsku koupit, aby se nedostala do rukou Ukrajině, ale neuspěli. Tak přikročili k likvidaci skladů.

První explodoval u vesnice Lovnidol na severu země 12. listopadu 2011. Patřil Gebrevově společnosti Emco. Podle mluvčí generální prokuratury tam firma skladovala zbraně určené Gruzii. Ta vedla v roce 2008 s Ruskem osmidenní válku o Jižní Osetii. Gebrev sám přiznává, že obchodoval s Ukrajinou, ale popřel, že by někdy něco vyvezl do Gruzie.

Stejný scénář

Výbuch v roce 2015 se už jednoznačně týkal zbraní pro Ukrajinu. Poslední květnový den explodovala v továrně na výrobu munice v obci Ignatovo, kterou vlastnila firma VMZ Sopot. Část zbraní patřila Gebrevově společnosti Emco. Ještě v roce 2015 se pak odehrála detonace ve stejné továrně znovu. Loni pak vybuchl sklad rozbušek v závodu firmy Arzenal v Kaznalaku. Opět byl na místě materiál, který patřil Emilijanu Gebrevovi.

Všechny výbuchy měly stejný scénář. Nejprve vypukl požár a zaměstnanci se z objektů evakuovali. Pak někdo odpálil nálože na dálku. "Dáváme dohromady důkazy svědčící o podílu šesti ruských občanů na těchto incidentech," uvedla mluvčí prokuratury Sijka Milevová.

Sám Gebrev se později spolu se svým synem a dalším zástupcem firmy Emco stal v dubnu 2015 obětí otravy patrně ruským jedem novičok. Udělalo se mu špatně v luxusní restauraci a následující den upadl do kómatu.

Z údajů bulharské kontrarozvědky DANS vyplývá, že šestice podezřelých Rusů byla v zemi v době všech čtyřech výbuchů a i tehdy, když byl Gebrev otráven. Analytici Bellingcatu tvrdí, že operací v Bulharsku se ale neúčastnili Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, podezřelí z útoku ve Vrběticích.

Video: Zeman podrazil stát, říká Kocáb

Jako občané se musíme ozvat, takového prezidenta už nechceme, říká hudebník a bývalý politik Michael Kocáb. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 18 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy