Stačila nálož "do kapsy"? Generál Šedivý vysvětluje okolnosti vrbětických explozí

Kristýna Pružinová mk bb Kristýna Pružinová, mk, bb
5. 5. 2021 7:00
Dělostřelecké granáty, které byly uloženy ve vrbětických skladech, jsou vždy zajištěny tak, aby nemohly samovolně vybuchnout. Pokud je ale někdo chce uvést do chodu, stačí mu použít malé zařízení, které by se vešlo i do batohu. "Tam pravděpodobně došlo k tomu, že někdo použil náložku. To může být krabička o velikosti 10 x 10 centimetrů," komentuje kauzu Vrbětice armádní generál Jiří Šedivý.
Bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý o kauze Vrbětice. | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

"Dělostřelecký granát je munice, která je používána do děl pro přímou palbu nebo pro houfnice. Jsou to kovové předměty, které váží 10 až 15 kilogramů podle toho, k čemu jsou určené a co v nich je. Zpravidla se uchovávají ve dřevěné bedně," komentuje Šedivý střelivo uložené ve vrbětických skladech. 

K jejich samovolnému výbuchu nemůže podle Šedivého, bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR, kvůli přísným bezpečnostním opatřením dojít. "Granát má ve své přední části zapalovač, který se montuje těsně předtím, než je munice používána," popisuje Šedivý jedno z opatření. "Musela tam být vložena nějaká iniciační nálož, která uvedla v činnost hlavní náplň v granátech, a to je zpravidla TNT čili trinitrotoluen," dodává.

Ti, kteří stojí za výbuchem ve Vrběticích, museli být podle armádního generála dobře obeznámeni s tím, co dělají a jaké účinky budou mít jejich činy. "Můj osobní názor je ten, že došlo k narušení skladů. Někdo do nich vstoupil a vytvořil podmínky pro to, aby k tomu výbuchu došlo," míní Šedivý. "V každém případě je otázka, kdo do skladů vstoupil a kdo jim pomáhal, protože to nemohli být jen dva agenti Čepiga a Miškin. Určitě ne," dodává armádní generál.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde Šedivý dále popisuje, jakým mechanismem mohly granáty vybuchnout.

 

Právě se děje

Další zprávy