Stačila nálož "do kapsy"? Generál Šedivý vysvětluje okolnosti vrbětických explozí

Kristýna Pružinová mk bb Kristýna Pružinová, mk, bb
5. 5. 2021 7:00
Dělostřelecké granáty, které byly uloženy ve vrbětických skladech, jsou vždy zajištěny tak, aby nemohly samovolně vybuchnout. Pokud je ale někdo chce uvést do chodu, stačí mu použít malé zařízení, které by se vešlo i do batohu. "Tam pravděpodobně došlo k tomu, že někdo použil náložku. To může být krabička o velikosti 10 x 10 centimetrů," komentuje kauzu Vrbětice armádní generál Jiří Šedivý.
Bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý o kauze Vrbětice. | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

"Dělostřelecký granát je munice, která je používána do děl pro přímou palbu nebo pro houfnice. Jsou to kovové předměty, které váží 10 až 15 kilogramů podle toho, k čemu jsou určené a co v nich je. Zpravidla se uchovávají ve dřevěné bedně," komentuje Šedivý střelivo uložené ve vrbětických skladech. 

K jejich samovolnému výbuchu nemůže podle Šedivého, bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR, kvůli přísným bezpečnostním opatřením dojít. "Granát má ve své přední části zapalovač, který se montuje těsně předtím, než je munice používána," popisuje Šedivý jedno z opatření. "Musela tam být vložena nějaká iniciační nálož, která uvedla v činnost hlavní náplň v granátech, a to je zpravidla TNT čili trinitrotoluen," dodává.

Ti, kteří stojí za výbuchem ve Vrběticích, museli být podle armádního generála dobře obeznámeni s tím, co dělají a jaké účinky budou mít jejich činy. "Můj osobní názor je ten, že došlo k narušení skladů. Někdo do nich vstoupil a vytvořil podmínky pro to, aby k tomu výbuchu došlo," míní Šedivý. "V každém případě je otázka, kdo do skladů vstoupil a kdo jim pomáhal, protože to nemohli být jen dva agenti Čepiga a Miškin. Určitě ne," dodává armádní generál.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde Šedivý dále popisuje, jakým mechanismem mohly granáty vybuchnout.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy