Výhodné: Rusko zůstane mocností, USA smějí mít štít

Jiří Just
23. 12. 2010 9:53
Smlouva o omezení jaderních zbraní podepsaná v Praze prošla poslední zkouškou.
Takto smlouvu podepsali, nyní po schválení v americkém Senátu už se čeká jen na ruský souhlas.
Takto smlouvu podepsali, nyní po schválení v americkém Senátu už se čeká jen na ruský souhlas. | Foto: Ludvík Hradilek

Moskva, Washington (Od našeho spolupracovníka) - Pražská smlouva o snížení počtu jaderných zbraní vydržela poslední zkoušku ohněm. Americký Senát, přes odpor republikánů, po dlouhých osmi měsících nakonec souhlasil s ratifikací dohody, která je vážným pilířem v restartu vztahů mezi Washingtonem a Moskvou, a zároveň na krok přiblížila Obamovu ideu světa bez jaderných zbraní.

Aby smlouva vstoupila definitivně v platnost, musí ještě projít ruským parlamentem. Zásadní komplikace se při hlasování v Kremlu loajálním zákonodárném sboru však neočekávají.

Jak řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz generálmajor v záloze a ředitel vojensko-politických výzkumů Institutu USA a Kanady Ruské akademie věd Vladimir Sizov, na nové smlouvě ani jedna ze stran netratí. Spojené státy nijak neomezuje, a to ani v případě rozmisťování protiraketové obrany, Rusku naopak umožňuje zachovat velmocenský obraz.

Jak však expert podotýká, největším nedostatkem dokumentu je, že zůstává reliktem z období studené války a k novým pořádkům v mezinárodních vztazích má pouze nepřímý vztah.

Není žádným tajemstvím, že iniciátorem podpisu nové smlouvy START byla Moskva. Proč je pro Rusko důležité, aby si zachovalo strategickou paritu se Spojenými státy?

Pokud bych měl odpovědět krátce: aby zůstalo naživu.

Dobře, jakou konkrétní výhodu tedy smlouva Rusku přináší?

Nová smlouva je pro Rusko výhodná, protože mu umožňuje zachovat si tvář. Dohoda zachovává Moskvě status strategického oponenta Spojených států na další desetiletí, což jí dovolí zůstat v nejvyšší lize světových mocností. A Američané svým podpisem pod smlouvou s tím souhlasili.

Rusko dále může bez obav vyřazovat a snižovat svůj zastaralý jaderný arzenál. Smlouva také byla podepsána v naději, že se zlepší rusko-americké vztahy.

 

Zde se pouze obávám toho, že Američané, jako všichni anglosasové, jsou velicí pragmatici a řeší problémy postupně, step by step. Dnes je pro ně výhodné přitáhnout k sobě Rusko, spřátelil se s ním, ale zítra, až přijde na řadu předvolební boj, nás mohou stejně dobře od sebe odtáhnout.

Spojené státy však smlouvu nepodepsaly pouze z čirého altruismu, aby Moskvě pomohly uchovat velmocenský obraz. Co motivovalo Washington k podpisu?

Spojené státy potřebují změnit globální agentu. Skoro deset bojují za osvobození celého lidstva: Irák, Afghánistán, Pákistán, Blízký Východ a nic se nedaří. Prapor nesený Bushem mladším musí být vyměněn. Podobně Severoatlantická aliance v čele s USA potřebuje nový sjednocující motiv.

Generálmajor v záloze a ředitel vojensko-politických výzkumů Institutu USA a Kanady Ruské akademie věd Vladimir Sizov
Generálmajor v záloze a ředitel vojensko-politických výzkumů Institutu USA a Kanady Ruské akademie věd Vladimir Sizov | Foto: Jiří Just, Moskva

Novým praporem pro zachování globální dominance Spojených států má být boj s jadernými zbraněmi a boj s jaderným terorismem, který ohrožuje všechny bez rozdílu. Může se Česko stát obětí jaderného terorismu? Může. Může se jí stát Francie? Také může.

Obama zároveň musí plnit předvolební sliby. K tomu mu má dopomoci jaderné odzbrojení.

Zdá se, že s dokumentem mohou být spokojeny obě strany?

Ano, smlouva je dobrá. Jak už bylo řečeno, poskytuje Moskvě mnohé výhody: umožňuje jí zachovat si tvář, zařazovat do výzbroje určité typy zbraní, používat jiné typy zbraní - vše to je výborné, až na to, že se jedná o pouhý pozůstatek bipolárního systému z dob studené války.

 

Tato smlouva definuje strategickou stabilitu rusko-amerických vztahů, čili obsahuje bipolární vidění světa. K mezinárodní bezpečnosti na globální úrovni má nepřímý vztah. Nepřímý vztah má také k samotné vojenské bezpečnosti Ruska, protože v naší vojenské doktríně je napsáno, že hlavní hrozba je rozšíření NATO na Východ.

Prošlo už dvacet let od konce studenoválečného soupeření, a proto si myslím, že smlouva má především uzavřít historii bipolárních vztahů a zahájit novou etapu globální stability v multilaterální podobě.

V průběhu jednání o nové smlouvě o jaderném odzbrojení se jako jedním z nejtěžších témat ukázala budoucnost americké protiraketové obrany. Kreml dokonce k pražské dohodě připojil zvláštní prohlášení na toto téma. Jak se bude po podpisu smlouvy rozvíjet protiraketová obrana?

Protiraketová obrana se podle mého názoru bude rozvíjet podle amerických plánů. Američané, ještě před podpisem smlouvy prohlásili, že pro ně je ta smlouva výhodná, neboť rozvoj protiraketovou obranu neomezuje.

Deset dnů před podpisem dohody byla na stránkách Bílého domu umístěna oficiální tisková zpráva. Podle ní nová smlouva START neuplatňuje žádné omezení na vývoj a rozmisťování existujících nebo plánovaných systémů protiraketové obrany.

To znamená, že Moskva může podle prohlášení přiloženého k dokumentu vypovědět smlouvu?

Ano, Kreml skutečně může v takovém případě odstoupit od smlouvy. Změní to však něco na podstatě věci? Ne, nezmění se absolutně nic.

Podívejte, plnění smlouvy o konvenčních zbraních v Evropě bylo pozastaveno (v roce 2007 na ni Moskva uvalila moratorium - pozn. redakce), změnilo se něco? Ne. Smlouva je pouhý list papíru, daleko důležitější je, co bude po jeho podepsání následovat.

 

Právě se děje

Další zprávy