Vyčistí vodu a zároveň vyrobí elektřinu. Nové zařízení by mohlo zavlažit i pouště

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 7. 2019 12:17
Čištění mořské nebo kontaminované vody na vodu pitnou spotřebovává velké množství elektrické energie. Ta ve většině případů pochází z neobnovitelných zdrojů. Tým vědců ze Saúdské Arábie však tento týden přišel s průlomovým zařízením, které dokáže vodu nejen vyčistit, ale k tomu navíc vyrobí i elektřinu.
Ugandská dívka nese kanystr pitné vody (ilustrační foto).
Ugandská dívka nese kanystr pitné vody (ilustrační foto). | Foto: Naďa Straková

Právě v Saúdské Arábii představuje čištění vody velký problém, až 15 procent veškeré elektrické energie je tu využíváno k tomuto účelu. Proto se vědci z místní Technické a přírodovědecké univerzity krále Abdalláha rozhodli přijít s něčím, co by čištění vody zefektivnilo.

Svůj vynález představili ve vědeckém časopise Nature Communications.

Jejich zařízení pracuje se solárními panely a teplem, které při výrobě elektrické energie tímto způsobem vzniká. Dosud se toto teplo nijak nevyužívalo. "Nikdo o přebytečném teplu z fotovoltaických panelů nepřemýšlel jako o zdroji," řekl britské stanici BBC spoluautor studie profesor Pcheng Wang. 

Vědci umístili pod solární panel zařízení na čištění vody. Ta se díky dodávanému teplu zahřívá a vypařuje se dříve, než by se začaly vypařovat i nebezpečné látky, které vyžadují vyšší teploty. V páře je pak pouze čistá destilovaná voda.

Přestože tento proces čištění není novinkou, díky kombinaci se solárním panelem je podle vědců daleko úspornější. Pcheng pak upozorňuje na další výhodu, a sice soběstačnost - zařízení nepotřebuje další zdroj energie. Může být proto nainstalováno i v rozvojových zemích, kde mají lidé často omezený přístup k pitné vodě. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je jich až 785 milionů.

"Dohromady tito lidé stráví nošením vody ze vzdálených míst až 200 milionů hodin denně," řekl britskému deníku The Guardian Pcheng. Čistá voda vyrobená pomocí solárních panelů a nového zařízení by jim proto nejen ušetřila čas, ale mohli by díky ní například i zefektivnit farmaření.

"Vyrobená čistá voda může být použita (…) k zavlažování rostlin a úrody a může umožnit rozvoj zemědělství v poušti," pokračuje Pcheng. 

Dalším cílem vědeckého týmu je proto vylepšit jejich zařízení tak, aby bylo cenově dostupnější. Podle BBC by mohlo být uvedeno na trh do pěti let.

Video: Budoucnost Afriky? Vyspělé technologie i špinavá voda, říká britský novinář a spisovatel Ledgard

Čeká nás perverzní budoucnost, lidé budou mít přístup k vyspělým technologiím, ale omezené vzdělání a mizernou zdravotní péči, tvrdí J. M. Ledgard. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy