Benghází - Kmenoví vůdci a vojenští velitelé vyhlásili ve východní Libyi poloautonomní region.
Snaha o osamostatnění této oblasti bohaté na ropu by podle agentury AP mohla být současným vedením země vnímána jako první krok k rozdělení země.
Od pádu režimu Muammara Kaddáfího uplynulo teprve půl roku a Přechodná národní rada (NTC) už opakovaně varovala, že takový krok může vést až k rozpadu Libye.
Slavnostní vyhlášení poloautonomního regionu pod heslem Kongres lidí z Kyrenaiky (historické označení pro oblast východní Libye) se konalo poblíž Benghází a podle agentury AP se ho účastnily tisíce představitelů hlavních kmenů, velitelů milic i politiků.
Zazněly dokonce výzvy k ukončení politiky nadvlády Tripolisu, kterou oblast zažívala za Kaddáfího režimu. Zároveň byla jmenována nová rada, jež by měla spravovat nový region rozkládající se od pobřežního města Syrty až po egyptské hranice.
Předsedou rady se stal nejdéle vězněný politický nepřítel Kaddáfího režimu Ahmad Zubajr, který je zároveň členem NTC. Zubajr přislíbil nejen chránit práva regionu, ale také respektovat zahraniční politiku Libye podle kroků NTC.
Vlastní školství a zdravotnictví
Shromáždění odmítlo volební zákon, podle něhož východní části země připadá 60 křesel z celkových 200 ve shromáždění, které má být zvoleno v červnu.
Účastníci nicméně podle serveru Al-Arabíja upozorňovali, že věří v jednotnou Libyi. Sami chtějí spravovat místní zdravotnictví a školství, otázky bezpečnosti, obrany a zahraniční politiky naopak přenechat Tripolisu.
Zatím není jasné, kolik lidí iniciativu federalizace Libye skutečně podporuje. Výzvy k ní se staly hlasitější po ukončení Kaddáfího vlády. Centralizaci Libye zahájil ke konci své vlády libyjský král Idrís I., Kaddáfí ji po převratu v roce 1969 ještě prohloubil.