Vybudujme pevnost na sever od Řecka, žádá Orbán. Turecko zatím neplní slib o zastavení uprchlíků

Martin Novák Martin Novák
8. 1. 2016 10:40
Nikoliv Turecko, ale Makedonie, která není členem EU, má podle Orbána dostat masivní ekonomickou pomoc. Zároveň navrhl, aby Bulharsko bylo přijato do schengenského prostoru. Orbánův plán fakticky vylučuje Řecko ze schengenského prostoru.
Na řecko-makedonské hranici
Na řecko-makedonské hranici | Foto: Reuters

Budapešť/Praha – Ani přes mrazivé počasí neustává od začátku roku proud uprchlíků mířících z Turecka přes Egejské moře do Řecka a dále do Evropské unie.

Makedonie jen za prvních pět dní letošního roku zaregistrovala téměř dvanáct tisíc uprchlíků. Většinou Syřanů, Iráčanů a Afghánců.

Evropští politici začali nahlas vyslovovat pochybnosti, zda dohoda s Tureckem, které se zavázalo za pomoc ve výši minimálně tří miliard eur lépe strážit své pobřeží, funguje.

Maďarský premiér Viktor Orbán dohodu kritizoval už předem a tvrdil, že Turecko si klade nepřijatelné podmínky. Dnes zopakoval, že v ní nevěří.

"Nemyslím si, že to bude stačit,“ uvedl. A přednesl nový návrh: Evropská unie by podle něj měla posunout své hranice na sever. Vybudovat plot a neprůchodné zábrany na severních hranicích Řecka s Makedonií a Bulharskem.

"Opevněnou linii potřebujme vybudovat na sever od Řecka," řekl maďarský premiér, který patří v Evropské unii k nejhlasitějším kritikům imigrace a loni nařídil vybudovat ploty s ostnatými dráty podél maďarské hranice se Srbskem a Chorvatskem.

Nikoliv Turecko, ale Makedonie, která není členem EU, má podle Orbána dostat masivní ekonomickou pomoc. Zároveň navrhl, aby Bulharsko bylo přijato do schengenského prostoru.

To se zatím nestalo kvůli tomu, že některé západní členské státy EU se obávaly přílivu bulharských Romů.

Makedonie se loni v létě na čas pokusila hranici s Řeckem uzavřít, ale kvůli velkému náporu lidí ji po několika dnech otevřela. Ke konci roku se pak Makedonci rozhodli pouštět dál jen občany Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

Bulharsko postavilo na části své hranice s Tureckem plot, ale i tak míří do země běženci dál, byť v menší míře než přes Řecko a Makedonii.

Orbánův plán fakticky vylučuje Řecko ze schengenského prostoru a nechává na řecké vládě, jak se vyrovnat se situací na uprchlíky přeplněných ostrovech.

Už loni ovšem lídři EU pohrozili Aténám, že pokud nebudou dělat více pro ochranu společné hranice, mohou skutečně být vyloučeny ze Schengenu.

Řekové si ale stěžují na to, že Turecko i přes sliby zastavit tisíce běženců na svém území zatím mnoho nedělá.

Opatrnou kritiku vyslovil i Frans Timmermans, první místopředseda Evropské komise a komisař pro lepší regulaci, institucionální vztahy, vládu práva a chartu základních práv.

"V posledních týdnech zůstávají čísla přicházejících lidí relativně vysoká, takže je stále ještě třeba mnoho vykonat," uvedl.

V pondělí navštíví Ankaru, kde s tureckými politiky probere další postup.

Timmermans se s Orbánem ostře střetl v září, když Maďarovu kritiku přistěhovalecké politiky německé kancléřky Angely Merkelové označil za  "neférovou".

Jeho krajan a nizozemský premiér Mark Rutte jako šéf vlády, která převzala půlroční předsednictví v Evropské unii, prohlásil, že počet přicházejících uprchlíků se musí oproti loňsku zásadně snížit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 2 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy