Výbuch v autobusu na Filipínách má sedmou oběť

pav
2. 9. 2008 13:29
Policie podezírá muslimský vyděračský gang
Autobusový terminál v Digosu krátce po výbuchu
Autobusový terminál v Digosu krátce po výbuchu | Foto: Reuters

Manila - Pumový útok na autobusovém nádraží v Digosu na jihofilipínském ostrově Mindanao si vyžádal další oběť. Den po výbuchu podlehl těžkým zraněním sedmý člověk.

Stav několika dalších z celkem 34 zraněných zůstává podle policejního mluvčího citovaného listem Philippine Daily Inquirer vážný.

Jak uvedla filipínská televizní stanice ABS-CBN, podomácku vyrobené výbušné zařízení umístěné uvnitř zaplněného autobusu explodovalo v pondělí odpoledne právě ve chvíli, kdy z něj na terminálu vystupovali lidé.

Nálož nad hlavami cestujících

Nálož byla podle policie umístěna v zavazadlovém prostoru nad hlavami pasažérů a odpálena byla zřejmě prostřednictvím mobilního telefonu.

„Výbuch byl tak silný, že jednomu z pasažérů utrhl hlavu," popsal následky exploze armádní mluvčí Armand Rico. Podle svědků karosérie autobusu sílu výbuchu nevydržela a střecha i stěny se odtrhly.

Mezi zabitými byla i jedna těhotná žena. Řidič vozu výbuch přežil stejně jako policista, který byl mezi cestujícími.

Foto: Aktuálně.cz

Armáda okamžitě na silnicích v okolí zřídila kontrolní stanoviště ve snaze ztížit pachatelům útěk. Digos se nachází asi hodinu jízdy na jih od největšího města na Mindanau, Davaa.

Hlavní podezřelí: gang vyděračů

K útoku se nikdo nepřihlásil, policie se ale domnívá, že šlo o akci zločineckého gangu, který od místních podnikatelů násilím vymáhá peníze a který společnosti Metro Shuttle, jíž zničený autobus patřil, v minulosti rovněž vyhrožoval.

V červenci v Digosu při incidentu velice podobnému tomu dnešnímu zahynuli tři lidé a přes 30 dalších bylo zraněno. Z útoku byl tehdy obviněn gang přezdívaný Al-Khobar, který je údajně složen převážně z bývalých muslimských povstalců a který se v minulosti k několika pumovým útokům sám přihlásil.

Podle úřadů má mít gang styky i s nechvalně proslulou teroristickou skupinou Abu Sayyaf, která v minulosti unesla řadu osob včetně cizinců a propustila je až po vyplacení výkupného.

Čtěte také: Vůdce teroristů ze skupiny Abu Sayyaf zastřelen

Podle jednoho z pracovníků autobusové firmy se na nich zločinci dožadovali výpalného ve výši 50 tisíc pesos (necelých dvacet tisíc korun) měsíčně a hrozili útoky, pokud nedostanou zaplaceno.

Guvernér: Povstalci to nebyli

Fronta islámského osvobození Morů (MILF) je nejpočetnější z povstaleckých skupin působící na Filipínách. Má přes deset tisíc dobře vyzbrojených bojovníků
Fronta islámského osvobození Morů (MILF) je nejpočetnější z povstaleckých skupin působící na Filipínách. Má přes deset tisíc dobře vyzbrojených bojovníků | Foto: Reuters

Stín podezření zpočátku padal i na povstalce z Fronty islámského osvobození Morů (MILF), kteří vedou na Mindanau proti centrální vládě převážně katolických Filipín ozbrojený boj za nezávislost, guvernér provincie Davao del Sur Douglas Cagas to ale odmítl.

Když minulý měsíc vláda pod tlakem kritiky oznámila, že s povstalci i přes předchozí příslib nepodepíše mírovou dohodu, na jejímž základě měla na Mindanau a přilehlých ostrovech vzniknout dalekosáhlá muslimská samospráva, provedla komanda frustrovaných ozbrojenců z řad MILF pod vedením dvou vzbouřených velitelů nájezdy na několik převážně katolických vesnic, při nichž zahynulo na 40 civilistů.

Vláda následně vyslala na jih armádní posily a při ostřelování pozic separatistických vzbouřenců přišlo o život až sto povstalců a také několik vojáků. Vzbouření velitelé Kato a Bravo jsou však stále na útěku a místní úřady varovaly obyvatelstvo, že nebezpečí útoků z jejich strany trvá.

Čtěte také: Jednání s ozbrojenci končí, vzkazuje Manila muslimům

 

Právě se děje

Další zprávy