Výbuch bomby v Karáčí zabil nejméně 45 lidí, desítky zranil

ČTK ČTK
3. 3. 2013 20:40
Nálož explodovala v převážně šíitské čtvrti města před mešitou
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Islámábád - Nejméně 45 lidských životů si vyžádala exploze bomby v jihopákistánském Karáčí. Dalších 149 lidí utrpělo zranění. O nové bilanci informoval představitel místní samosprávy.

Nálož explodovala v převážně šíitské čtvrti města před šíitskou mešitou, kterou opouštěli lidé po večerní modlitbě. Mezi mrtvými jsou údajně ženy i děti. Podle policie šlo zřejmě o sebevražedný atentát. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Exploze nastala v hustě bydlené části pákistánské obchodní metropole s celkem 18 miliony obyvatel. První zprávy z vyšetřování podle policie ukazují, že bomba byla umístěna na motocyklu, nelze však vyloučit, že na místě se nacházelo více náloží. Několik budov v blízkosti exploze začalo hořet.

Vysoký představitel místní samosprávy Hášim Razá podle agentury Reuters řekl, že pumový útok zabil nejméně 45 lidí. Nepotvrzené zprávy dosud hovořily o 20 mrtvých.

Reportér televize Al-Džazíra informoval o dvou explozích, které zničily mezi 30 a 40 bytovými jednotkami. Vysoký vládní činitel řekl, že někteří lidé by mohli stále vězet v troskách budov, které se při explozi zřítily.

Dnešní exploze v Karáčí podle Reuters představuje další signál, že sunnitské radikální skupiny zvyšují tlak na menšinové šíity, které radikální sunnité nepovažují za muslimy. Jen ve městě Kvéta na jihozápadě země zahynulo při pumových útocích od začátku roku skoro 200 lidí.

Za velkou část násilných činů páchaných v této oblasti na šíitských muslimech je zodpovědná militantní sunnitská organizace Laškare Džhangvi. Příslušníci pákistánských zpravodajských složek ji v současnosti považují hlavní hrozbu pro bezpečnost v zemi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy