Výbuch bomby v Karáčí zabil nejméně 45 lidí, desítky zranil

ČTK ČTK
3. 3. 2013 20:40
Nálož explodovala v převážně šíitské čtvrti města před mešitou
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Islámábád - Nejméně 45 lidských životů si vyžádala exploze bomby v jihopákistánském Karáčí. Dalších 149 lidí utrpělo zranění. O nové bilanci informoval představitel místní samosprávy.

Nálož explodovala v převážně šíitské čtvrti města před šíitskou mešitou, kterou opouštěli lidé po večerní modlitbě. Mezi mrtvými jsou údajně ženy i děti. Podle policie šlo zřejmě o sebevražedný atentát. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Exploze nastala v hustě bydlené části pákistánské obchodní metropole s celkem 18 miliony obyvatel. První zprávy z vyšetřování podle policie ukazují, že bomba byla umístěna na motocyklu, nelze však vyloučit, že na místě se nacházelo více náloží. Několik budov v blízkosti exploze začalo hořet.

Vysoký představitel místní samosprávy Hášim Razá podle agentury Reuters řekl, že pumový útok zabil nejméně 45 lidí. Nepotvrzené zprávy dosud hovořily o 20 mrtvých.

Reportér televize Al-Džazíra informoval o dvou explozích, které zničily mezi 30 a 40 bytovými jednotkami. Vysoký vládní činitel řekl, že někteří lidé by mohli stále vězet v troskách budov, které se při explozi zřítily.

Dnešní exploze v Karáčí podle Reuters představuje další signál, že sunnitské radikální skupiny zvyšují tlak na menšinové šíity, které radikální sunnité nepovažují za muslimy. Jen ve městě Kvéta na jihozápadě země zahynulo při pumových útocích od začátku roku skoro 200 lidí.

Za velkou část násilných činů páchaných v této oblasti na šíitských muslimech je zodpovědná militantní sunnitská organizace Laškare Džhangvi. Příslušníci pákistánských zpravodajských složek ji v současnosti považují hlavní hrozbu pro bezpečnost v zemi.

 

Právě se děje

Další zprávy