USA - Čichové vjemy podle vědců podvědomě ovlivňují naše chování stejně jako zrakové.
Tak jako upravené části města přitahují méně vandalů, příjemně vonící místa vybízejí ke slušnějšímu jednání. Informoval o tom server Time.
"V lidském podvědomí existuje silná vazba mezi morální a tělesnou čistotou," vysvětluje Katie Liljenquist, vedoucí výzkumného týmu, který na studii pracoval.
Součástí studie byl i pokus s dobrovolníky. Ti byli rozděleni na dvě skupiny a do dvou místností. V jedné z místnosti byl obyčejný vzduch, druhá byla prosycena příjemnou citrónovou vůní. Pokusné skupiny pak byly podrobeny dvěma testům.
První test spočíval v ochotě lidí rozdělit se o lehce nabytých 12 dolarů. Zatímco v místnosti s obyčejným vzduchem by se dobrovolníci vzdali ve prospěch jiných lidí průměrně 2,81 dolaru, v místnosti, kde byla do vzduchu přidána vůně, byl průměr 5,83 dolaru.
Druhý test sledoval, jak se mění ochota lidí stát se dobrovolníkem, či přispět na charitu.
Jak autoři pokusu předpokládali, také v tomto případě se výrazně galantněji zachovali jedinci v provoněné místnosti: 22 procent bylo ochotno pomoci, oproti pouhým šesti procentům v místnosti s obyčejným vzduchem.
Studie dokazuje, že malé změny v prostředí, ve kterém se nacházíme, mohou způsobit velké změny v našem chování.
Na druhou stranu je podle autorů možné výsledky studie chápat tak, že se lidé chovali jinak prostě proto, že jim příjemná vůně zlepšila náladu.