Vulgarity i trapasy. Matovič je lidový premiér, sliby ale plní, říká novinář

Martin Krepindl Jakub Zuzánek Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
10. 11. 2020 10:24
Slovenský premiér Igor Matovič ze středopravého hnutí OLaNO má za sebou osm měsíců v čele vlády. Z původního protikorupčního tažení neustoupil, musel se ale vypořádat také se svojí plagiátorskou kauzou a hlavně s největší zdravotnickou krizí v historii země.
2 minuty - Lidový Matovič | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek

Matovič jako premiér zvolil značně neformální komunikaci. Často sklouzává k vulgaritám nebo k sarkasmu. Když se na začátku listopadu uskutečnilo první kolo plošného testování, poznamenal na svůj facebookový profil, že se podařilo "začipovat 3 miliony lidí". Odkazoval tím na šíření různých šílených konspiračních teorií.

Novinář serveru Aktuality.sk Marek Vagovič ale připomíná, že Matovič navzdory všem svým komunikačním přešlapům plní předvolební sliby. Podívejte se na video v úvodu článku.

2 minuty je autorský formát vedoucího videotýmu Aktuálně.cz Martina Krepindla a grafika a střihače Jakuba Zuzánka.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy