Vtělení zla bez stopy lidskosti. Únosce dívky a vrah jejích rodičů v USA má doživotí

ČTK ČTK
25. 5. 2019 12:27
Soud v americkém státě Wisconsin odsoudil jednadvacetiletého Jakeho Pattersona ke dvěma trestům doživotního vězení bez možnosti propuštění za vraždu rodičů třináctileté dívky, kterou unesl. Za únos dostal dalších 40 let, uvedla stanice BBC na svém webu. Rodina unesené dívky vyjádřila s verdiktem spokojenost, dodala agentura AP.
Jake Patterson, který unesl 13letou dívku a zavraždil její rodiče.
Jake Patterson, který unesl 13letou dívku a zavraždil její rodiče. | Foto: Reuters

Soudce James Babler při pátečním vynášení verdiktu označil Pattersona za "jednoho z nejnebezpečnějších mužů, kteří kdy chodili po této planetě", a za "vtělení zla". "Veřejnost nemůže být v bezpečí, pokud nezůstanete až do smrti ve vězení," řekl soudce, který vynesl nejvyšší trest ve státě, který nemá trest smrti.

Zločin, který se loni 15. října odehrál v malém městečku Barron, šokoval svou brutalitou, připomněla agentura AFP.

Patterson nedal žádnou šanci rodičům dívky, kterou si vybral poté, co ji jednou zahlédl ve školním autobusu. Jamese a Denisu Clossovi zastřelil a poté unesl jejich dceru Jayme.

Po 88 dnech, letos 11. ledna, se dívce v nestřežené chvilce podařilo utéci z domku ve městečku Gordon, asi 100 kilometrů severně od jejího domova, kde ji únosce věznil. Na ulici požádala o pomoc ženu, která venčila psa. Ta vyhublé děvče v příliš velkých botách, vzlykající a prosící o pomoc, dovedla k sousedce, která v ní ihned poznala pohřešovanou dívku a zavolala policii. Za necelou čtvrthodinu byl Patterson zadržen.

"Nikdy mě nezlomil"

Jayme Clossová se během procesu vyjádřila jedinkrát, a to písemně, protože by bylo podle jejích slov příliš těžké vystoupit na veřejnosti.

"Vždy budu mít svou svobodu, a on ne. Jake Patterson mě nikdy nemůže připravit o mou odvahu. Cítím, že to, co udělal, by udělal zbabělec. Byla jsem statečná, on ne. Nikdy mě nezlomil," napsala.

Mladík až do té doby neměl problémy s dodržováním zákonů a podle svědků působil jako slušný a inteligentní člověk. Jeho právníci tvrdili, že jej ke spáchání zločinu dovedla celoživotní sociální izolace. Patterson před soudem tvrdil, že by si přál - kdyby mohl - vrátit zpět, co udělal.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy