Otec po letech vypátral ostatky dcery v Karibiku. Podezřelý Nizozemec mezitím zabil jinou dívku

Martin Novák Martin Novák
20. 8. 2017 15:20
Dva silně medializované případy nevysvětleného zmizení zaměstnávají dodnes veřejnost v Evropě a USA. Únos tříleté Britky Madeleine McCannové z hotelu v Portugalsku a zmizení osmnáctileté Američanky Natalee Hollowayové na nizozemském ostrově Aruba v Karibiku se odehrály už před více než deseti lety. První kauza zůstává dodnes záhadou, druhý případ teď pravděpodobně směřuje k rozuzlení.
Leták vyzývající k pátrání po Natalee Hollowayové.
Leták vyzývající k pátrání po Natalee Hollowayové. | Foto: Aktuálně.cz

New York - Otec Natalee Hollowayové byl dvanáct let skálopevně přesvědčen o tom, že jeho dcera se stala obětí vraždy.

Neměl ale žádný důkaz ani nemohl dceru pohřbít. Nikdo nedokázal na karibském ostrově Aruba (tvoří jednu z autonomních zemí Nizozemského království - pozn. red.), kde v květnu 2005 zmizela, najít její ostatky.

Po možném hrobě tam přitom pátral ledaskdo, dokonce i letouny F-16 nizozemské armády se speciálními přístroji.

Potápěči hledali na mořském dně a také ve starých rybářských sítích, zda se do nich tělo tehdy osmnáctileté studentky z americké Alabamy nezachytilo.

Po dvanácti letech od neobjasněného zmizení teď rodičům zmizelé Natalee Hollowayové poprvé svitla naděje, že dceru pohřbí a najdou odpovědi na otázky o příčině její smrti.

Otec Dave oznámil, že na základě výpovědi svědka našla policie na Arubě 16. srpna v zemi lidské ostatky. Test DNA do několika dnů ověří, zda patří Natalee Hollowayové.

"Poprvé za celou dobu pátrání a vyšetřování jsme takhle daleko," uvedl její otec Dave.

Člověk, který na ostatky upozornil, podle něj věděl o posledních chvílích Natalee. Další podrobnosti otec oběti neuvedl.

Osmnáctiletá Američanka přiletěla na karibskou Arubu se svými spolužáky slavit konec školního roku. 30. května, ale nepřišla na letiště ke zpátečnímu letu.

Policie zjistila, že den před tím odešla večer z restaurace s osmnáctiletým Nizozemcem Joranem van der Slootem. On a jeho dva kamarádi byli poslední, kdo ji viděl.

Detektivové mladého Nizozemce zatkli, a přestože ho silně podezřívali ze znásilnění a vraždy, neměli proti němu žádné důkazy. Nenašli tělo a žádné stopy.

Nizozemec tvrdil, že dívku odvezl do hotelu. Přes protesty rodičů americké dívky se dostal na svobodu.

Foto: Tomáš Daněk

Po bezúspěšném pátrání nakonec otec Natalee požádal v roce 2011 úřady na Arubě, aby prohlásily dceru za mrtvou. Ty mu vyhověly.

Průlom

Nový nález ostatků může vnést do celé záležitosti nové světlo. Opožděný trest může stihnout i tehdejšího podezřelého - Nizozemce Jorana van der Sloota.

Přestože nebyl nikdy za vraždu nebo znásilnění mladé Američanky odsouzen, není vyloučeno, že i přesto za mřížemi za svůj čin pyká.

V roce 2010 ho totiž zadržela chilská policie a deportovala ho do Peru.

Tamní vyšetřovatelé ho podezřívali z vraždy jiné mladé dívky, Peruánky Flores Ramirezové v hotelovém pokoji v Limě.

Van der Sloot ji ubil tenisovou raketou a po činu uprchl do Chile. Peruánský soud ho nakonec poslal za mříže na osmadvacet let.

Mladou Peruánku zavraždil Nizozemec 30. května 2010. Tedy přesně pět let poté, co na karibské Arubě zmizela Natalee Hollowayová. K její vraždě se ale Joran van der Sloot zatím nepřiznal.

Masovým vraždám lze těžko předcházet, nejtěžší je odhalit vrahy z nadšení, které to baví, říká psychopatolog Andrej Drbohlav. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 27 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy