Všude zavřeno. Ukrajinci v první linii přežívají jen díky improvizovaným trhům

Rádio Svobodná Evropa lis Rádio Svobodná Evropa, lis
25. 1. 2023 11:09
Cesta do obchodu s potravinami většinou trvá pár minut. Ukrajincům z Bachmutu ale zabere několikanásobně déle. Aby získali potřebné zásoby nebo třeba důchod, musí urazit dvanáct kilometrů do města Časiv Jar. Tam prodejci provozují trhy, zatímco všechny ostatní obchody jsou uzavřené.
Všude zavřeno. Ukrajinci v první linii přežívají díky 12 kilometrů vzdáleným trhů | Video: Rádio Svobodná Evropa

Trhy ve městě Časiv Jar, které se nachází západně od Bachmutu, jsou pro obyvatele v první linii často záchranou. "Koupil jsem tady stavební pěnu. Vrstva cihel nad mým oknem je poškozená, takže musím díru opravit, protože brzy bude mrznout. Prodejci si zaslouží medaili za statečnost. Pořád nám vozí zboží, zatímco všechny obchody jsou zavřené," vysvětlil jeden z nakupujících.

Ukrajincům z Bachmutu, kteří nemají dostatek peněz, pak pomáhají dobrovolníci. "Do Bachmutu jezdíme každý týden. Přivážíme kamna místní výroby. Lidé pláčou, když vidí chleba a vodu. Je to děsivá podívaná," popsal dobrovolník Serhij.

Kromě ukrajinských dobrovolníků podporují místní obyvatelé i lidé z USA. Darují místním peníze i nejrůznější zboží, které Ukrajinci v nouzi potřebují. "Pak se to sem přiváží. Jde třeba o generátory nebo kamna. To vše se děje s jediným cílem: pomoci nám zvítězit," doplnil dobrovolník Oleksij.

U Bachmutu a Avdijivky stále - a to navzdory velkým ztrátám - útočí ruské jednotky s cílem ovládnout celou Doněckou oblast. Podle šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadyma Skibického chce Rusko tuto oblast získat do března.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl dnes novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 37 policistů, což je desetina dosavadního stavu. Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

před 1 hodinou

Sdruženář Pažout obsadil v Oberstdorfu životní 19. místo

Sdruženář Ondřej Pažout obsadil v závodě Světového poháru v Oberstdorfu 19. místo a nejlepší výsledek v kariéře mu vynesl první body v sezoně. Výbornou formu z poslední doby potvrdil dva týdny před začátkem mistrovství světa v Planici vítěz prestižní minisérie Seefeld Triple Johannes Lamparter, který si devátou výhrou v seriálu upevnil vedení v průběžném hodnocení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy