Mimořádná zpráva

Musíme je zastavit teď. Osud Bachmutu visí na vlásku, schyluje se k rozhodující bitvě

bb bb
23. 1. 2023 15:15
Ukrajinský generální štáb nepřímo potvrdil, že ruské jednotky již zpola obklíčily město Bachmut na severu Doněcké oblasti. To už je několik měsíců dějištěm tvrdých bojů. Agentura AP zveřejnila záběry ze zničeného města, které se snaží ukrajinští vojáci udržet. Chystají se na boj v ulicích a žádají svět o pomoc.
"Pokud Rusy nezastavíme teď, zbyde to na vás ze Západu." Osud Bachmutu už visí na vlásku. | Video: Asociated Press

"Zatím se držíme. Stojíme s kulomety proti tankům. Dokud budeme mít bojovného ducha, budeme bojovat," řekl ukrajinský voják Dmytro. Pád Bachmutu by Rusku mohl umožnit narušit ukrajinské zásobovací trasy a ohrozit další města v okolí Doněcku, která jsou momentálně pod ukrajinskou kontrolou.

Většina obyvatel Bachmut opustila. Ti zbývající se snaží zachránit svůj majetek, nevědí však, kam jít. "Lidé odešli do Dnipra, i tam se bombarduje a umírají lidé. Kam bychom měli jít?" tvrdí jedna z posledních obyvatelek Bachmutu.

Mezi osadami v okolí města, kde ukrajinská armáda za posledních 24 hodin odrážela útoky, se ve zprávě ukrajinského armádního velení objevila také vesnice Stupočky. Ta se nachází na silnici spojující Bachmut s městem Kosťantynivka, které bylo důležitým zásobovacím uzlem pro bachmutskou posádku. Podle ruskojazyčného vydání serveru BBC News jsou tak ruské jednotky přinejmenším blízko tomu, aby Bachmut dostaly do operačního obklíčení, tedy odřízly hlavní trasy k němu. 

"Nechci umřít, chci žít pro svoji zemi"

Zpráva generálního štábu uvádí, že se bojuje také v samotném Bachmutu. Ukrajinská armáda buduje uvnitř města opevnění pro boj ve městě, uvádí britská televizní stanice Sky News. Mezi budovami jsou ukryty tanky a obrněná vozidla ze sovětské éry. "Ruské jednotky jsou nyní na okraji města," řekli ukrajinští vojáci Sky News.

"Dnes potřebujeme zbraně, protože pozítří už může být toto město zničeno. A když budeme čekat, zemřu, ale já chci žít a chci podpořit svou zemi," řekl Andrij z brigády rychlé reakce ukrajinské Národní gardy. Podle něj Ukrajina bude vzdorovat, ale není jisté, jak dlouho to bez další pomoci Západu vydrží.

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) jsou vleklé boje u Bachmutu také pravděpodobně důvodem, proč pohasíná hvězda Jevgenije Prigožina, který založil žoldnéřskou Wagnerovu (v ruském přepisu Vagnerovu) skupinu. Ruský prezident Vladimir Putin se podle analytiků rozhodl znovu vsadit na pravidelnou armádu, když se Prigožinovi nepovedlo Bachmut rychle dobýt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Rumunský fotbalový brankář Nita bude hostovat ze Sparty v Pardubicích

Do posledního týmu tabulky fotbalové ligy Pardubic přišel rumunský brankář Florin Nita. Ve východočeském klubu bude hostovat ze Sparty, za niž naposledy nastoupil v lize v listopadu 2021. Pětatřicetiletý gólman opouští Letnou po pěti letech, Sparta o jeho odchodu informovala na svém webu.

Bývalý brankář rumunských týmů Concordia Chiajna a FCSB od příchodu v roce 2018 odchytal za Spartu 92 ligových zápasů, býval jasnou týmovou jedničkou a získal s ní domácí pohár v sezoně 2019/20. V závěru roku 2021 ale v době působení trenéra Pavla Vrby o pozici přišel a postupně vypadl z kádru. Letenský dres oblékl naposledy vloni v lednu v přípravném utkání.

Další zprávy