Vše obráceno v prach. Američané ukázali video z prvního náletu B-52 na Islámský stát

Martin Novák Martin Novák
22. 4. 2016 11:41
Pentagon zveřejnil video z náletu na Kajjáru na severu Iráku. B-52 startují ze základny al-Udajd v Kataru, v akci na Blízkém východě jsou poprvé po pětadvaceti letech.
B-52 | Video:

Bagdád - Obrovské bombardéry B-52 se poprvé zapojily do bojů proti Islámskému státu.

Americké letectvo je nasadilo na severu Iráku 18. dubna. Ministerstvo obrany nyní zveřejnilo první videozáznam z náletu, který mířil na cíle IS u města Kajjára jihovýchodně od Mosulu.

Obří stroje startují nad Irák ze základny Al-Udajd v Kataru. Na Blízkém východě se naposledy dostaly do akce před pětadvaceti lety, když mezinárodní koalice v čele s USA donutila silou iráckou armádu opustit okupovaný Kuvajt.

Později Američané B-52 použili také proti Tálibánu v Afghánistánu.

B-52 je schopný donést k cíli obrovské množství munice. V konfliktech s nepřítelem, který nemá adekvátní protiletadlovou obranu, je brzy velmi efektivní zbraní. Islámský stát efektivní protivzdušnou obranu nemá.

Veteránský bombardér má americká armáda ve výzbroji v různých verzích už od padesátých let, spojován je především s válkou ve Vietnamu.

B-52 startuje.
B-52 startuje. | Foto: Reuters

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy