Mladí dánští muslimové: Policie nás šikanuje a uráží

man
19. 2. 2008 16:54
Protesty na okrajích dánských měst skončily
Hořící škola na severokodaňském předměstí.
Hořící škola na severokodaňském předměstí. | Foto: Reuters

Kodaň - Násilné protesty mladých muslimských přistěhovalců v Dánsku na předměstích Kodaně a Arhusu ustaly. Prozatím.

Skupina mladíků z kodaňské čtvrti Nörrebro, kde byly nepokoje nejhorší, zveřejnila výzvu k ukončení násilností.

Ty trvaly déle než týden a mladí přistěhovalci při nich zapalovali automobily a kontejnery na odpadky. Po policistech házeli kameny. Vzplálo také několik obytných domů a škol, ale požáry se podařilo brzy uhasit.

Protest proti policii

Ačkoliv dánská média uváděla, že nepokoje vyvolalo opětovné otištění karikatur proroka Mohameda v tisku, podle samotných výtržníků byly hlavní důvody jiné.

V otevřeném dopise uvedli, že chtěli protestovat proti chování dánských policistů. Ti je prý ponižují, rasisticky urážejí a šikanují. Často je legitimují a při kontrolách je nutí se svlékat.

"Setkáváme se s takovým chováním denně," praví se v dopise z Nörrebro. Bezprostřední příčinou nepokojů prý bylo napadení staršího muže, kterého policisté povalili na zem a mlátili do něj obušky.

Umírněný, nebo radikál ?

Dánští politici naproti tomu zaměřili kritiku na organizaci Islámské společenství, která sdružuje umírněné muslimy.

Šokovalo je, že muslimský aktivista této organizace Kassem Ahmad, který často vyzývá k dialogu a toleranci na obou stranách, byl spatřen na demonstraci radikální skupiny Hizbut Tahrír.

Ta naopak vyzývá muslimy k nekompromisnímu postoji a přestože jde o hnutí, s nímž sympatizuje málo přistěhovalců, dánské úřady je považují za velmi nebezpečné.

Jak konzervativci, tak sociální demokraté hovoří o ztrátě důvěry v Islámské společenství.

Napětí v severské zemi se zvýšilo minulý týden, když policie překazila plán tří mužů na vraždu karikaturisty Kurta Westergaarda. Jednalo se o dva Tunisany a Dána marockého původu.

Dánské deníky jako projev solidarity s Westergaardem znovu otiskly jeho karikaturu Mohameda s bombou uvázanou na hlavě jako turban.

Poté se rozhořely nepokoje nejprve v Kodani a pak i v Arhusu na severu země.

 

Právě se děje

Další zprávy