Mladí dánští muslimové: Policie nás šikanuje a uráží

man
19. 2. 2008 16:54
Protesty na okrajích dánských měst skončily
Hořící škola na severokodaňském předměstí.
Hořící škola na severokodaňském předměstí. | Foto: Reuters

Kodaň - Násilné protesty mladých muslimských přistěhovalců v Dánsku na předměstích Kodaně a Arhusu ustaly. Prozatím.

Skupina mladíků z kodaňské čtvrti Nörrebro, kde byly nepokoje nejhorší, zveřejnila výzvu k ukončení násilností.

Ty trvaly déle než týden a mladí přistěhovalci při nich zapalovali automobily a kontejnery na odpadky. Po policistech házeli kameny. Vzplálo také několik obytných domů a škol, ale požáry se podařilo brzy uhasit.

Protest proti policii

Ačkoliv dánská média uváděla, že nepokoje vyvolalo opětovné otištění karikatur proroka Mohameda v tisku, podle samotných výtržníků byly hlavní důvody jiné.

V otevřeném dopise uvedli, že chtěli protestovat proti chování dánských policistů. Ti je prý ponižují, rasisticky urážejí a šikanují. Často je legitimují a při kontrolách je nutí se svlékat.

"Setkáváme se s takovým chováním denně," praví se v dopise z Nörrebro. Bezprostřední příčinou nepokojů prý bylo napadení staršího muže, kterého policisté povalili na zem a mlátili do něj obušky.

Umírněný, nebo radikál ?

Dánští politici naproti tomu zaměřili kritiku na organizaci Islámské společenství, která sdružuje umírněné muslimy.

Šokovalo je, že muslimský aktivista této organizace Kassem Ahmad, který často vyzývá k dialogu a toleranci na obou stranách, byl spatřen na demonstraci radikální skupiny Hizbut Tahrír.

Ta naopak vyzývá muslimy k nekompromisnímu postoji a přestože jde o hnutí, s nímž sympatizuje málo přistěhovalců, dánské úřady je považují za velmi nebezpečné.

Jak konzervativci, tak sociální demokraté hovoří o ztrátě důvěry v Islámské společenství.

Napětí v severské zemi se zvýšilo minulý týden, když policie překazila plán tří mužů na vraždu karikaturisty Kurta Westergaarda. Jednalo se o dva Tunisany a Dána marockého původu.

Dánské deníky jako projev solidarity s Westergaardem znovu otiskly jeho karikaturu Mohameda s bombou uvázanou na hlavě jako turban.

Poté se rozhořely nepokoje nejprve v Kodani a pak i v Arhusu na severu země.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy