Moskva (od našeho spolupracovníka) - Stalingrad se možná vrátí na mapu Ruska. Během oslav 70. výročí vítězství Rudé armády v bitvě u Stalingradu se v Rusku začaly množit názory, že by měl povolžský Volgograd znovu nést jméno někdejšího sovětského vůdce.
První krok v tomto směru udělali volgogradští zastupitelé, kteří koncem letošního ledna rozhodli, že město bude používat název Stalingrad šestkrát ročně - v památné dny spojené s bitvou o město a druhou světovou válkou.
Přejmenování našlo stoupence i v Moskvě. Státostrana Jednotné Rusko a Komunistická strana Ruské federace iniciativu podpořily, stejně jako vlivní prokremelští politici.
Bitva, která Stalingrad proslavila:
"Nikdy jsem neskrýval svůj jednoznačně kladný postoj v této otázce, a to i z hlediska ekonomiky a investic," uvedl vicepremiér Dmitrij Rogozin.
Svůj souhlas s iniciativou vyjádřila i ruská pravoslavná církev.
"Právě Stalingrad a nikoliv Volgograd znají všechny národy na planetě jako přelomový okamžik v boji proti fašismu. Navrácení původního názvu by symbolizovalo epochu, která - při vší její protichůdnosti a dramatičnosti - je neoddělitelnou částí ruské vítězné minulosti," stojí v prohlášení Celosvětového ruského lidového sněmu, kterému předsedá patriarcha Kirill.
Jak zároveň dodal mluvčí ruské pravoslavné církve Vsevolod Čaplin, někdejší název města by se neměl dávat výlučně do kontextu se sovětským diktátorem. Měl by být spíš spojován s významnou událostí v ruských dějinách.
"Slovo Stalingrad není synonymem Stalina," myslí si vlivný ruský duchovní.
Referendum už letos
Předsedkyně horní komory parlamentu Valentina Matvijenková navrhla, aby se o přejmenování hlasovalo v referendu.
"O přejmenování musí rozhodnout obyvatelé města, je nutné referendum. Tato otázka má svá pro i proti," řekla šéfka ruského senátu listu Izvestija. Veřejné hlasování podporuje i předseda Centrální volební komise Vladimir Čurov.
Podle senátora Vladimira Plotnikova, zastupujícího v horní komoře ruského parlamentu Volgogradskou oblast, by se referendum mohlo uskutečnit ještě letos.
Pokud by o přejmenování Volgogradu rozhodovali obyvatelé celého Ruska, název Stalingrad by neprošel. Podle průzkumu sociologické agentury Levada-Centr si loni v říjnu přálo obnovit staré jméno města jen 18 procent Rusů.
Vychytralá hra se Stalinem
"Jde o vychytralou hru různých politiků, kteří se snaží získat podporu určité vrstvy voličů. Přitom nejde jen o staré válečné veterány, ale i o docela mladé lidi, kteří jsou dezorientovaní a chtějí se identifikovat s něčím velikým," vysvětlil Aktuálně.cz známý ruský novinář a autor knih o sovětských dějinách Leonid Mlečin.
Podle něj by přejmenování Volgogradu bylo mimořádně negativním signálem pro ruskou společnost, která už je beztak ve špatném stavu.
Debata o Stalinovi pak není historickým sporem, ale sporem o způsob řízení státu, dodal.
"Ruská společnost celkově je ve stavu nervozity, strachu, zloby, a to kvůli tomu, že náš národ postihl historický neúspěch. Společnost zároveň není schopna najít východisko, neví, co s touhle situací dělat. Instinktivně proto hledá oporu v minulosti. Mnohým imponuje, že Stalin vládl velmoci, které se bála polovina světa. To je ten historický bod, který navrací pocit ztracené důstojnosti," vysvětluje Mlečin popularitu Stalina v Rusku.
Dnešní Volgograd změnil název dvakrát. Do roku 1925 se nazýval Caricyn. Poté byl přejmenován na počest Josifa Stalina, který během občanské války velel obraně města.
Po zrušení Stalinova kultu osobnosti se v roce 1961 název "na žádost pracujících" změnil na Volgograd.