Vrací krize Poláky a Čechy domů? Nikdo přesně neví

Roman Gazdík
23. 1. 2010 10:30
Podle Londýna se polovina Poláků vrátila domů. Podle Varšavy to není pravda
Během krize se do zahraničních dělníků opřeli jejich britští kolegové
Během krize se do zahraničních dělníků opřeli jejich britští kolegové | Foto: Reuters

Londýn - Pouze 700 tisíc z 1,5 milionu východoevropanů, kteří přišli do Británie od roku 2004, stále zůstává na ostrovech. Jeden milion z imigrantů byli Poláci.

Hovoří o tom alespoň nedávná zpráva britské Komise pro rovnoprávnost a lidská práva (EHRC). Že se polovina Poláků pracujících v Británii vrátila domů, tvrdila i studie Institutu pro výzkum veřejné politiky (IPPR) z roku 2008.

Polské úřady však mluví zcela jiným jazykem.

Neviditelný milion

"Nevidíme je tady," řekla BBC profesorka Krystyna Iglicka z varšavského Centra pro mezinárodní otázky. Iglická uvedla, že se v oblastních kancelářích pracovních úřadů v Polsku zaregistrovalo roku 2008 dvaadvacet tisíc Poláků přijíždějících z Británie. Registraci potřebují k tomu, aby si mohli ze zahraničí převést peněžní benefity.

Čísla za rok 2009 ještě nejsou k dispozici, ale podle Iglické trh práce nezaznamenal žádný masivní příliv nezaměstnaných. Podle odhadů polského Centrálního statistického úřadu došlo roku 2008 skutečně k poklesu Poláků žijících ve Velké Británii, ale jednalo se o zlomek toho, co uvádějí Britové.

Foto: Ondřej Besperát

Ani podle Pawela Kaczmarczyka s Centra pro migraci na Varšavské univerzitě nejsou britská čísla správná. "Polovina se jich určitě nevrátila," tvrdí.

Iglická se domnívá, že v Británii nyní stále žije milion polských občanů.

Přesná čísla nemáme

O tom, kolik občanů se donutila vrátit krize i propad libry, nemají jasnou představu ani Češi. Čeští emigranti do zahraničí se obvykle nikde neregistrují a jsou rozptýlení v mnoha zemích.

Podle Karolíny Dubské z Českého statistického úřadu neexistují o práci českých občanů v zahraničí žádná hodnověrná data a i veškeré zahraniční odhady o pohybu migrantů uvnitř Evropské unie podle ní „plavou na vodě".

Podobně hovoří i univerzity.

"Emigrace Čechů není vnímána jako problém, takže to nikdo příliš nezkoumá. Zabýváme se spíše imigrací sem," říká doktorandka Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty UK.

Češi a Poláci vracející se z ostrovů zpět se sice bojí krize, ale často u sebe doma.

Foto: Aktuálně.cz

"Žil jsem tam 7 let, je to můj druhý domov," řekl BBC Przemyslaw Szkarnulis, který pracoval v Británii jako dělník a v Polsku žije opět od konce minulého roku. "Možná se tam ale vrátím...najít práci v Polsku je velmi obtížné."

„Máme toho tady dost - společného bydlení s dalšíma lidma, drahoty, počasí - a chceme se usadit. Pořád ale platí, že mladí tu mohou ušetřit slušné peníze do začátku," říká jednatřicetiletá Jana Herglová, která žije dva a půl roku v Londýně, kde se živí jako vychovatelka. „Poláků je tu tolik, že těžko říct, zda jich hodně odjelo."

Spolu se svým přítelem, který dělá v Londýně autobusáka, se vrací do Prahy na konci února. Co budou dělat ale ještě nevědí. „Krize se na nás moc neprojevila...spíš jsme řešili, zda se vracet teď, když je pracovní trh v Česku nic moc s nabídkama."

Trend tu je

"Obecně lze říci, že když jste Brit nebo Ir a máte firmu a je krize, je pro vás propustit zahraniční gastarbajtry nejjednodušší," říká Dubská.

"Na druhou stranu pochybuji, že by se polští pracovníci nyní rozptýlili po pracovních trzích jiných evropských zemí, které teď mají také problémy. Také by bylo divné, kdyby se vrátili domů a nepožádali o podporu."

Pracovní nabídky nic moc
Pracovní nabídky nic moc | Foto: Reuters

Pokud by takový trend existoval, je u nás ještě obtížněji vysledovatelný než v Polsku, protože migrantů do zahraničí tu nebylo nikdy tolik. "Ochota Poláků a Slováků pracovat v zahraničí je obecně vyšší," říká Dubská.

Poslední oficiální statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí týkajících se Čechů zaměstnaných v zemích EU/EHP a ve Švýcarsku pocházejí z roku 2008. Tehdy mělo v těchto státech pracovat 61 825 Čechů, téměř o třináct tisíc méně než o rok dříve.

Nejvíce - rovných 20 tisíc Čechů - roku 2008 pracovalo právě ve Velké Británii. Odhad pochází z britského registru pracovníků (WRS). Vzhledem k tomu, že však o rok dříve uváděl přesně 30 tisíc pracujících Čechů, se nejeví jako příliš přesný.

 

Právě se děje

Další zprávy