reklama
 
 

Vondráček jednal s Ryanem, mluvili o hrozící obchodní válce mezi USA a Evropou

17. 7. 2018 22:24
Do Spojených států pozval Radka Vondráčka jeho americký protějšek Paul Ryan, který byl v Česku letos v březnu.

Washington/Praha - Předseda české Poslanecké sněmovny Radek Vondráček v úterý ve Washingtonu jednal s šéfem Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem mimo jiné o hrozbě nových celních bariér, informovala ČTK s odvoláním na Vondráčkovu mluvčí Barboru Štenglovou, podle které šéf dolní komory českého parlamentu po schůzce prohlásil, že je opatrným optimistou.

"Otevřeně a přátelsky jsme dnes probrali situaci ve světě a jak dál postupovat, aby se Evropa a USA nedostaly do celní a tarifní války," citovala Vondráčka jeho mluvčí.

"Naše otevřená ekonomika je závislá do značné míry na exportu, ale i USA jsou s našimi firmami a s evropskými natolik provázané, že by jim nové celní bariéry uškodily. Měli jsme čas prodiskutovat i konkrétní příklady. Paul Ryan má velkou zásluhu na úspěšné daňové reformě, kterou Kongres schválil, a v tématu jsme se v mnohém shodli. Proto zůstávám opatrným optimistou," uvedl Vondráček.

Už dříve poznamenal, že nynější napětí mezi Washingtonem a Evropou kvůli obchodu nikomu neprospěje. Obchodní válka by podle něho neměla vítěze.

Do Spojených států pozval Vondráčka jeho americký protějšek, který byl v Česku letos v březnu. Ryan tehdy mimo jiné vystoupil s projevem ve Sněmovně a oba politici podepsali deklaraci odkazující na těsné česko-americké vazby.

Vondráčkova cesta potrvá do 25. července. Na programu má setkání s představiteli Kongresu, s představiteli OSN i s Čechy, kteří v této organizaci pracují. Vondráček navštíví rovněž Chicago, které je známé početnou českou komunitou, a stát Wisconsin.

Ve Spojených státech chce Vondráček zejména zdůrazňovat význam transatlantické vazby a připomenout také sté výročí založení Československa, na němž měli velkou zásluhu i krajané žijící na počátku 20. století v USA.

autor: ČTK | 17. 7. 2018 22:24

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama