Česko vydalo hackera Nikulina do USA, Rusko je hluboce zklamané. Netradiční postup, reaguje Hrad

Jakub Zelenka wlk ČTK Jakub Zelenka, wlk, ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2018 14:22
Ruský hacker Jevgenij Nikulin byl vydán do USA. V tuto chvíli by již měl být za mořem. O hackera usilovalo i Rusko.
Nikulin na Rudém náměstí.
Nikulin na Rudém náměstí. | Foto: neznámý původ

Praha - Česko vydalo údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Odletěl v noci na pátek. Informovaly o tom server Respekt.cz a Radiožurnál Českého rozhlasu.

Aktuálně.cz informaci potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. "Potvrzuji jeho vydání do USA," uvedla.

"Spojené státy přivítaly zprávu o tom, že pan Nikulin byl vydán ke stíhání do USA. Velmi si vážíme naší spolupráce s Českou republikou v řadě oblastí včetně justice, vymáhání práva a policejních záležitostí. Tato spolupráce je zahrnuta do sdílené zásady právního státu a byla vždy založena na důvěře, úctě a společných cílech ochrany našich národů před kriminálními jevy," uvedla americká ambasáda v oficiálním prohlášení.

Mluvčí ruské ambasády v Praze Alexej Kolmakov agentuře TASS řekl, že Česko ruskou stranu o vydání neinformovalo. "Pokud se potvrdí, že česká vláda skutečně rozhodla o jeho vydání do USA, vyvolá tento krok hluboké zklamání na naší straně," řekl Kolmakov. "Praha opět dala přednost známé spojenecké solidaritě, aniž by vzala v potaz všechna fakta a okolnosti tohoto případu," dodal.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013.

O hackerovo vydání usilovalo také Rusko. Jak už dříve uvedl online deník Aktuálně.cz, Hrad několikrát lobboval, aby byl hacker vydán do rodné vlasti. Prezident Miloš Zeman na toto téma přímo s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) hovořil. O tlaku na ministra věděl i premiér v demisi Andrej Babiš. Když loni Zeman navštívil Rusko, ptal se ho na hackera i Vladimír Putin.

"Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru.

Nikulin už je ve Spojených státech. Krátce po půlnoci odletěl z Prahy do Washingtonu letoun ministerstva spravedlnosti USA, který se podle leteckých webů používá k transportu vězňů. Letadlo typu Gulfstream V podle webu flightaware.com přistálo v Praze v sobotu 24. března, v pátek v 0:06 odletělo do Manassasu nedaleko Washingtonu, kde přistálo v 9:05 SELČ.

Hacker se údajně dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. V polovině března Ústavní soud odložil vykonatelnost usnesení Městského soudu v Praze, který vyslovil přípustnost Nikulinova vydání do USA i Ruska. Odklad měl trvat, dokud Ústavní soud nerozhodne o Nikulinově stížnosti. O několik dní později pak pražský městský soud potvrdil, že Rus nemá nárok na humanitární azyl.

O Nikulinovi mluvil tento týden se svými českými kolegy šéf Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan, který je na návštěvě v Česku. Uvedl, že Washington nechce nic jiného než dodržení zákonů. Odmítl ale, že by se pokoušel vyvíjet nátlak na české představitele.

Rus byl od zadržení ve vazbě na Pankráci. USA požádaly o Nikulinovo vydání nótou českému ministerstvu zahraničí 16. listopadu 2016. Ministerstvo spravedlnosti však následně obdrželo extradiční žádost Ruska vydanou také 16. listopadu a podloženou zatykačem kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Zatykač vydal moskevský soud 10. listopadu 2016.

Bezpečnostní složky měly obavu, aby Nikulina někdo nezabil. Byl proto umístěný do průhledné cely a pod nepřetržitým dohledem.

"Oceňuji, že ministr Pelikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře (Vratislava) Mynáře a dalších lidí z Hradu, aby byl Nikulin vydán do Ruska, a rozhodl o vydání tohoto hackera do země, vůči které se dopustil trestné činnosti," uvedl na Twitteru předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy