Česko vydalo hackera Nikulina do USA, Rusko je hluboce zklamané. Netradiční postup, reaguje Hrad

Jakub Zelenka wlk ČTK Jakub Zelenka, wlk, ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2018 14:22
Ruský hacker Jevgenij Nikulin byl vydán do USA. V tuto chvíli by již měl být za mořem. O hackera usilovalo i Rusko.
Nikulin na Rudém náměstí.
Nikulin na Rudém náměstí. | Foto: neznámý původ

Praha - Česko vydalo údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do USA. Odletěl v noci na pátek. Informovaly o tom server Respekt.cz a Radiožurnál Českého rozhlasu.

Aktuálně.cz informaci potvrdila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. "Potvrzuji jeho vydání do USA," uvedla.

"Spojené státy přivítaly zprávu o tom, že pan Nikulin byl vydán ke stíhání do USA. Velmi si vážíme naší spolupráce s Českou republikou v řadě oblastí včetně justice, vymáhání práva a policejních záležitostí. Tato spolupráce je zahrnuta do sdílené zásady právního státu a byla vždy založena na důvěře, úctě a společných cílech ochrany našich národů před kriminálními jevy," uvedla americká ambasáda v oficiálním prohlášení.

Mluvčí ruské ambasády v Praze Alexej Kolmakov agentuře TASS řekl, že Česko ruskou stranu o vydání neinformovalo. "Pokud se potvrdí, že česká vláda skutečně rozhodla o jeho vydání do USA, vyvolá tento krok hluboké zklamání na naší straně," řekl Kolmakov. "Praha opět dala přednost známé spojenecké solidaritě, aniž by vzala v potaz všechna fakta a okolnosti tohoto případu," dodal.

Česká policie Nikulina zadržela předloni v říjnu na základě amerického zatykače, který ho spojuje s devíti skutky z let 2012 až 2013.

O hackerovo vydání usilovalo také Rusko. Jak už dříve uvedl online deník Aktuálně.cz, Hrad několikrát lobboval, aby byl hacker vydán do rodné vlasti. Prezident Miloš Zeman na toto téma přímo s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) hovořil. O tlaku na ministra věděl i premiér v demisi Andrej Babiš. Když loni Zeman navštívil Rusko, ptal se ho na hackera i Vladimír Putin.

"Vysvětlení netradičního postupu v kauze Nikulin veřejnosti je plně věcí a odpovědností vlády a jejích představitelů, nikoliv Hradu," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na Twitteru.

Nikulin už je ve Spojených státech. Krátce po půlnoci odletěl z Prahy do Washingtonu letoun ministerstva spravedlnosti USA, který se podle leteckých webů používá k transportu vězňů. Letadlo typu Gulfstream V podle webu flightaware.com přistálo v Praze v sobotu 24. března, v pátek v 0:06 odletělo do Manassasu nedaleko Washingtonu, kde přistálo v 9:05 SELČ.

Hacker se údajně dopustil útoků na sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. V polovině března Ústavní soud odložil vykonatelnost usnesení Městského soudu v Praze, který vyslovil přípustnost Nikulinova vydání do USA i Ruska. Odklad měl trvat, dokud Ústavní soud nerozhodne o Nikulinově stížnosti. O několik dní později pak pražský městský soud potvrdil, že Rus nemá nárok na humanitární azyl.

O Nikulinovi mluvil tento týden se svými českými kolegy šéf Sněmovny reprezentantů USA Paul Ryan, který je na návštěvě v Česku. Uvedl, že Washington nechce nic jiného než dodržení zákonů. Odmítl ale, že by se pokoušel vyvíjet nátlak na české představitele.

Rus byl od zadržení ve vazbě na Pankráci. USA požádaly o Nikulinovo vydání nótou českému ministerstvu zahraničí 16. listopadu 2016. Ministerstvo spravedlnosti však následně obdrželo extradiční žádost Ruska vydanou také 16. listopadu a podloženou zatykačem kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun. Zatykač vydal moskevský soud 10. listopadu 2016.

Bezpečnostní složky měly obavu, aby Nikulina někdo nezabil. Byl proto umístěný do průhledné cely a pod nepřetržitým dohledem.

"Oceňuji, že ministr Pelikán nepodlehl nemístnému tlaku prezidenta Zemana, kancléře (Vratislava) Mynáře a dalších lidí z Hradu, aby byl Nikulin vydán do Ruska, a rozhodl o vydání tohoto hackera do země, vůči které se dopustil trestné činnosti," uvedl na Twitteru předseda TOP 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

 

Právě se děje

Další zprávy