Paul Ryan ujišťoval Čechy o silných vztazích s USA. Politikům ale jasně řekl: Chceme Nikulina

Třetí nejvyšší ústavní činitel USA Paul Ryan je v Česku na týdenní soukromé cestě. Dva dny, uplynulé pondělí a úterý, ovšem měly charakter "oficiální návštěvy". Ryan je nejvýznamnějším americkým politikem v Česku od roku 2010, kdy tu byl prezident Barack Obama.
Šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan a český premiér Andrej Babiš.
Šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan a český premiér Andrej Babiš. | Foto: ČTK

Praha - Současná návštěva Paula Ryana v České republice má dva odlišné tóny. Tedy konkrétně měla - jeho pracovní program skončil v úterý, kdy promluvil před českými poslanci.

Ve veřejných vystoupeních předseda Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu zdůrazňoval spojenectví mezi Českou republikou a Spojenými státy. A také fakt, že Američané stáli u vzniku samostatného Československa.

V soukromých jednáních s českými politiky však zmínil i témata, která jsou pro současné vztahy Česka a USA zdrojem napětí. Nebo je dokonce mohou do budoucna zásadně ohrozit.

"Amerika s vámi byla prvních sto let. Budeme s vámi příštích sto let. Budeme s vámi vždy a ještě více," uvedl nicméně Ryan na závěr úterního projevu v Poslanecké sněmovně. S jejím předsedou Radkem Vondráčkem pak podepsali společnou deklaraci ke stému výročí česko-amerických vztahů.

Od poslanců, mezi kterými chyběla část komunistů, se Paul Ryan v Praze dočkal "standing ovation", čili potlesku ve stoje.

Nikulin mezi USA a Ruskem

Když ale Ryan v pondělí jednal s premiérem Andrejem Babišem (ANO), otevřel "kauzu Nikulin". Tedy případ ruského občana Sergeje Nikulina, obviněného Američany z hackerských útoků. Nyní je v Česku ve vězení a Washington požaduje jeho vydání do USA.

"Téma Nikulinovy extradice skutečně na jednání s premiérem vznesl," potvrdila mluvčí vlády Barbora Peterová pro Aktuálně.cz.

Třicetiletý hacker Nikulin byl před dvěma lety v Praze zadržen na americký zatykač a Washington okamžitě požádal o jeho vydání. Nikulin se měl nabourat do amerických počítačových sítí a úložišť a ukrást data 80 milionů uživatelů. Podle FBI se mohl také zúčastnit hackerských útoků proti americké Demokratické straně před prezidentskými volbami v roce 2016.

S žádostí o vydání se ale následně přihlásila i Moskva, a to kvůli údajné internetové krádeži v řádu desítek tisíc korun. Washington uvádí, že jde o záminku - Rusko podle něj chce, aby Nikulin "nepromluvil". Američané jsou přesvědčeni, že na Nikulina mají jasný právní nárok, a celou věc berou jako otázku národní bezpečnosti USA.

"České zákony o vydání jsou velmi jasné, naše zákony jsou taky velmi jasné. Pokud tyto zákony budou dodrženy, pak máme všechny důvody věřit a očekávat, že Nikulin bude vydán do Spojených států," uvedl Ryan během úterní tiskové konference v Poslanecké sněmovně.

"Mluvil jsem se svými protějšky o potřebě dodržovat zákony," dodal pak Ryan ke svým jednáním s českými politiky.

Zeman versus Babiš?

Z české strany ale situace jednoznačná není. Premiér Babiš už dříve uvedl, že by upřednostnil vydání do USA. Proti je však prezident Miloš Zeman, který už třikrát intervenoval u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), aby byl hacker vydán do Ruska. A ministr má konečné slovo.

Pro Američany jde ale o zcela zásadní věc, jak potvrzuje bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář. "To je skutečně věc principu, věc spojenecké důvěry," upozorňuje.

A stejné varování zaznělo od aktivních diplomatů z české ambasády ve Washingtonu. "Kdybychom Nikulina vydali do Ruska, mohli bychom to tady skoro zavřít," popsal jeden nejmenovaný diplomat výbušnost celé kauzy.

V aktuálních česko-amerických vztazích to navíc není jediný otazník. Ryan se v Praze rovněž zajímal o tendr na dodávku bojových vrtulníků, ve kterém je jedním z účastníků americká firma Bell.

Podle Petra Koláře je na Česku, jakou techniku si vybere. V současnosti volíme mezi americkou a italskou firmou, tedy mezi dvěma členskými zeměmi NATO. Problém je však v něčem jiném.

Další "zpackaný" tendr

"Jde o další zpackaný tendr," upozorňuje Petr Kolář. Po dvouletém výběrovém řízení se totiž účastníci tendru nyní od české strany dozvěděli, že šlo jen o "marketingový průzkum". Tak to před nedávnem označila ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO). Teď chce tendr začít v podstatě znovu.

Jak uvedl zdroj z české ambasády ve Washingtonu, Američany to "velmi nemile překvapilo". Jejich nabídka byla šita na míru podle specifikací, které dodala česká strana, a možný prodej vrtulníků už odsouhlasil i americký Kongres.

Podle Tomáše Pojara, bývalého náměstka ministerstva zahraničí, soutěž na vrtulníky potvrzuje "naši do očí bijící neschopnost vůbec nějakou techniku nakoupit".

V současnosti přitom ministerstvo obrany chystá dosud největší tendr na nákup více než 200 pásových obrněnců za 53 miliard korun. Jedním z účastníků bude také evropská divize americké firmy General Dynamics.

Pojar upozorňuje, že konkrétně ve vztahu k USA, které tlačí na to, aby si spojenci v NATO plnili své finanční závazky, je Česko například ve srovnání s Polskem či Rumunskem vnímáno negativněji.

"Polsko a Rumunsko jsou úplně jiná liga, nejen tím, že jsou to větší země. Ale právě i svým odhodláním investovat do armády," dodává Pojar.

Ryan v roli moderátora

Paul Ryan se tak ve svém úterním projevu v Poslanecké sněmovně rovněž dotkl závazku vydávat na armádní výdaje nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Česko v současnosti dává jedno procento a mezi devětadvaceti členy NATO je páté ode dna.

Ryan ovšem v projevu použil formulaci, aby to nepůsobilo jako kritika. "Jsme rádi, že Česká republika má konkrétní plán, jak v příštích letech tohoto cíle dosáhnout," uvedl Ryan k požadavku dvou procent.

Jeho vstřícný tón v tématu, kde se jinak Američané vyjadřují mnohem důrazněji, odpovídal tomu, že ve svých veřejných vystoupeních Ryan v Praze důsledně vysílal optimismus a důvěru v česko-americké vztahy. Jak se mohli přesvědčit i studenti, se kterými se Ryan setkal v úterý při debatě v Senátu. Ryan na sebe vzal úlohu moderátora, vybavil se mikrofonem a za přecházení uličkou vyvolával studenty.

Kromě jiného byla řeč o vztahu USA a EU, o nebezpečí obchodní války s Čínou, ale došlo i na osobnější témata. Ryan pochválil české pivo a pochlubil se, že jeho syn už ví, co byla pražská defenestrace.

Možná Český Krumlov?

Ryan přicestoval do Česka na celkem pětidenní návštěvu minulou neděli s manželkou a dětmi na osobní pozvání amerického velvyslance Stephena Kinga. Jejich rodiny pojí dlouholeté přátelství, žijí ve stejném městě Janesville ve Wisconsinu.

Dva dny, pondělí a úterý, ovšem Ryan ze svého soukromého programu vyčlenil na "oficiální návštěvu České republiky".

Z bezpečnostních důvodů americká ambasáda nesdělila, kde Ryanova rodina nyní stráví zbytek týdne."Větší část týdne jsme v Praze, ale navštívíme i další místa v České republice," uvedl Ryan v úterý.

Nejspíše bude záležet i na doporučení velvyslance Kinga. Ten v jednom z předchozích rozhovorů s českými novináři uvedl, že by sám rád navštívil Český Krumlov.

Video: Rusko znásilňuje naše mezinárodní smlouvy agresí k našim nejbližším spojencům ve východní Evropě, říká Paul Ryan

Rusko znásilňuje naše mezinárodní smlouvy agresí k našim nejbližsím spojencům ve východní Evropě, říká šéf americké Sněmovny reprezentantů Paul Ryan. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy