Místopředsedy komise mají být Estonka Kaja Kallasová, Francouz Stéphane Sejourné, Španělka Teresa Riberaová, Rumunka Roxana Minzatuová, Finka Henna Virkkunenová a Ital Rafaelle Fitto.
"Klíčovými prioritami nové Evropské komise jsou prosperita, bezpečnost a demokracie," uvedla na úvod tiskové konference von der Leyenová, která chvíli předtím složení komise představila vedení Evropského parlamentu. Za další priority označila posilování konkurenceschopnosti EU a rovněž dekarbonizaci a digitalizaci unijních ekonomik.
"Všichni členové komise jsou si rovni a musí vzájemně spolupracovat," dodala. I bývalý italský premiér Mario Draghi podle ní ve své nedávné zprávě o konkurenceschopnosti EU zmínil důležitost "větší koordinace mezi jednotlivými politikami".
"Evropskou komisi tvoří jedenáct žen, to je 40 procent, když jsem dostala první nominace, tak to bylo jen 22 procent žen," uvedla šéfka unijní exekutivy s tím, že úternímu oznámení předcházelo množství intenzivních vyjednávání s členskými státy.
Překvapení u Síkely
Český zástupce Jozef Síkela má být eurokomisařem pro mezinárodní partnerství. Spekulovalo se přitom o tom, že bude mít na starosti obchod, sám dosavadní ministr průmyslu preferoval energetiku. Komisařem pro energetiku se nakonec stal dánský kandidát Dan Jörgensen, obchod má mít na starosti slovenský zástupce v unijní exekutivě Maroš Šefčovič, který má za sebou již tři pětiletá funkční období v komisi.
Rozdělení portfolií v nové komisi nebylo do poslední chvíle jasné. Podle zdrojů ČTK byly Česku nejprve nabízeny mnohem slabší oblasti a český premiér Petr Fiala (ODS) následně absolvoval několik vyjednávání s von der Leyenovou. Praha žádala vlivné ekonomické portfolio, které má samostatné generální ředitelství. V první reakci na úterní oznámení Fiala uvedl, že tato snaha byla úspěšná a že Síkelovo portfolio propojuje obchod, rozvojovou politiku, geopolitické vztahy a bezpečnost.
Síkela má mít konkrétně na starosti dohled nad evropskou mezinárodní spoluprací a rozvojovou politikou, podporu koordinace mezi Evropskou unií a jejími členskými státy v oblasti rozvojové spolupráce a rovněž spolupráci s partnery při prosazování hodnot EU, včetně demokracie, právního státu a dodržování lidských práv.
"O post eurokomisaře se ucházím s cílem co nejvíce se podílet na ekonomickém rozvoji Evropy. Portfolio mezinárodního partnerství mi dá možnost soustředit se na posilování ekonomické bezpečnosti, na diverzifikaci našich dodavatelů kritických surovin a na otevírání nových trhů evropským firmám," uvedl Síkela.
"Mým cílem bylo získat pro Česko silné ekonomické portfolio a vzhledem k tomu, že mezinárodní partnerství má opravdu významný rozpočet i jedno z největších Generální ředitelství v celé Evropské komisi, věřím tomu, že se mi podaří zajistit, aby toto portfolio významné opravdu bylo," dodal Síkela.
Jde o portfolio, kterému se dosud věnovala Finka Jutta Urpilainenová. Spadá pod něj vůbec největší generální ředitelství, které zaměstnává tři tisíce lidí a má k dispozici velké finanční prostředky. Ve vztahu k Evropské komisi odpovídají generální ředitelství zhruba ministerstvům.
Kromě mezinárodní spolupráce má mít Síkela na starosti i investiční iniciativu EU Globální brána (Global Gateway), kterou chce unie konkurovat čínskému projektu nové Hedvábné stezky. Iniciativa počítá v příštích letech s investicemi ve výši až 300 miliard eur (7,5 bilionu korun) do infrastruktury v rozvíjejících se zemích, zejména v Africe, Indii, Latinské Americe a Pacifiku.
Portfolio Mezinárodní partnerství propojuje obchod, rozvojovou politiku, geopolitické vztahy a bezpečnost.
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 17, 2024
Jozef Síkela bude spravovat největší rozpočet, který kdy měl český komisař na starosti, bude rozhodovat o investicích v programu Global Gateway ve výši až 300 mld. Eur a…
Právě tuto iniciativu zmínila von der Leyenová, když Síkelovo portfolio ve Štrasburku představovala. "Povede důležitou práci na našem velkém investičním programu Global Gateway (Globální brána) pro infrastrukturu v zahraničí. Zajistí, že rozvineme oboustranně přínosná partnerství, která mohutně investují do společné budoucnosti," uvedla.
Fiala sdělil, že portfolio spojuje obchod, rozvojovou politiku, geopolitické vztahy a bezpečnost. Síkela podle něj také bude pracovat s největším rozpočtem z dosavadních českých členů Evropské komise.
Předseda vlády vyzdvihl také fakt, že Síkela bude mít pod sebou jedno z největších generálních ředitelství v celé Evropské komisi. "Jeho portfolio bude i příležitostí pro naše firmy s ohledem na jejich investice ve světě nebo při zajišťovaní dodavatelských řetězců. Chtěli jsme silné ekonomické portfolio, a to jsme i dostali, je to dobrá zpráva pro Česko," dodal.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) napsal, že Síkela bude mít jako komisař pro mezinárodní partnerství jednoznačný vliv na ekonomickou bezpečnost. "Bude mít na starost velký investiční program Global Gateway, který posiluje evropské postavení ve světě. Mimo jiné i díky konkrétním projektům může řešit nelegální migraci v místech, kde vzniká," dodal.
Vicepremiér a šéf koaličních Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan je v zásadě s portfoliem spokojený. "Jde o portfolio s velkým přesahem do strategické bezpečnosti Evropy, což je evidentně jeden ze zásadních problémů, které Evropská unie řeší. Každé portfolio je navíc tak silné, jak silný je jeho komisař. V tomhle ohledu nemám o Jozefu Síkelovi pochybnosti," uvedl Rakušan.
Na nové kandidáty reagovala i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). "Navzdory snahám premiéra o silné ekonomické portfolio obchodu či energetiky dostal Jozef Síkela rozvojovou pomoc. Já si nicméně stojím za tvrzením, že méně významný post pořád může osoba silného Komisaře vytáhnout nahoru, a zabrat si zde místo i v obchodu či bezpečnosti," uvedla Gregorová.
Vyjádření přidal i první místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček. "Pozice eurokomisaře pro mezinárodní partnerství je neradostným vysvědčením pro premiéra Petra Fialu. Výsledkem jeho vyjednávání o silném ekonomickém portfoliu pro Jozefa Síkelu je neviditelný komisariát zaměřený na prosazování hodnot Evropské unie a spolupráci s rozvojovými zeměmi," sdělil Havlíček.
Předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš na síti X s ironií pochválil premiéra Fialu, že kriticky vyhodnotil Síkelovy schopnosti. "Nevybral pro něj ani obchod, ani energetiku, ani obranu, ale spolupráci s rozvojovými zeměmi. Nestává se to často, ale musím uznat, že mě pan premiér příjemně překvapil," podotkl.
Rozdělení dalších portfolií
Mezi posty vnímanými jako významné je například komisař pro rozpočet, kterým má být dosavadní polský stálý zástupce při EU Piotr Serafin a kterého čeká příprava nového sedmiletého rozpočtu unie. Nově vytvořenou funkci komisaře pro obranu má zastávat Litevec Andrius Kubilius, komisařem pro klima a čisté hospodářství má být Nizozemec Wopke Hoekstra a jako komisař pro migraci a vnitřní věci je navržen Rakušan Magnus Brunner.
"Asi dvacet zemí chtělo silné ekonomické portfolio. My nemáme dvacet silných ekonomických portfolií," přiblížila obtížnost rozdělování postů v komisi von der Leyenová.
Síkelu, stejně jako všechny ostatní eurokomisaře, čeká v příštích týdnech slyšení před výbory Evropského parlamentu. Následně musí novou Evropskou komisi jako celek europarlament schválit prostou většinou hlasů.
V případě, že europoslanci nikoho neodmítnou, mohla by nová Evropská komise začít pracovat už od 1. listopadu. Spíše se ale čeká, že některý z návrhů neprojde. Spekuluje se například o maďarském kandidátovi, současném eurokomisaři Olivéru Várhelyim, jehož výkon ve funkci byl některými kritizován. Várhelyi, kterému dala von der Leyenová pro nové funkční období na starosti nepříliš žádané portfolio zdravotnictví, navíc loni europoslance veřejně nazval "idioty", za což se sice následně omluvil, nicméně mnoho z členů EP na to nezapomnělo.
Může se tak stát, že se celý proces ještě prodlouží a komise by mohla být funkční patrně až od 1. prosince letošního roku. O schválení či neschválení celé komise rozhodují europoslanci většinou odevzdaných hlasů.