Voliči chtějí, aby se mstil. Fico po volbách přitvrdí, už mu nic nebude stát v cestě

Barbora Doubravová Barbora Doubravová
9. 4. 2024 16:24
V půlce června nahradí slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou Peter Pellegrini. Slovenská média odhadují, že politik, který vzešel z vládní koalice, může uvolnit ruce premiérovi Robertu Ficovi. Ten pak bude moct zahájit ještě intenzivnější boj s médii, neziskovkami a pokusí se ovládnout justici. Sám Fico považuje Pellegriniho vítězství za potvrzení toho, že Slováci souhlasí s jeho vládnutím.
Předseda strany Směr-SD Robert Fico na snímku s šéfem hnutí Hlas-SD Peterem Pellegrinim
Předseda strany Směr-SD Robert Fico na snímku s šéfem hnutí Hlas-SD Peterem Pellegrinim | Foto: TASR/Profimedia

"Většina Slováků si přeje pokračování našeho stylu vládnutí a kroků, které máme v programovém prohlášení. Referendum o vládě dopadlo dobře. Jsme předurčení vládnout do roku 2027," prohlásil premiér Robert Fico ve štábu Petera Pellegriniho, když už bylo jasné, že se dosavadní šéf parlamentu stane novým slovenským prezidentem.

Pellegrini porazil ve volbách diplomata Ivana Korčoka o více než šest procentních bodů. Podle Fica lidé na Slovensku ukázali, že rozeznávají, co zemi hrozí ze strany liberálních médií, aktivistů či nevládních organizací, pokud by zvítězil Korčok.

Slovenský kabinet za půl roku přijal sporné změny trestního řádu, zrušil orgán dozorující nad vyšetřováním kauz z dřívějšího vládnutí Ficova Směru, odstavil od státní podpory část neziskových organizací a zahájil pokus o získání větší moci nad veřejnoprávními médii. Vedle Ficovy strany vládu tvoří Pellegriniho Hlas a Slovenská národní strana.

Slovenští novináři i experti odhadují, že Fico se spojencem Pellegrinim v prezidentském paláci přistoupí k ještě radikálnějším krokům, protože mu už nebude nic stát v cestě. Výsledek prezidentských voleb mu k tomu dává potenciální legitimitu od voličů.

"Ti chtějí, aby se vláda pomstila velkým městům, Bratislavě, domnělým liberálům, progresivcům i umírněným konzervativcům. Jsou spokojeni, že přijímá problematické zákony, které připomínkuje i Brusel," řekl slovenskému Denníku N sociolog Michal Vašečka. 

Premiér Fico hned v pondělí, dva dny po prezidentských volbách, útočil na dva soudce Nejvyššího soudu v souvislosti s jejich rozhodováním v politicky citlivých kauzách. Před novináři se vyslovil pro to, aby byli oba zbaveni taláru. Tvrdil, že se jejich senát podílel na "špinavé práci" proti bývalé opozici, kterou v té době tvořil Směr.

Sám Pellegrini už ke konci volební noci naznačil, že nebude vládě klást překážky. "Pokud bude plnit své programové prohlášení, nemusí se obávat, že z prezidentského paláce vznikne opoziční mocensko-politické centrum, které by se těšilo z neúspěchu koalice," prohlásil v povolebním projevu po boku Roberta Fica. 

Podle slovenských médií bude tlaku čelit i Ústavní soud. Slovenský prezident může odvolávat a jmenovat jeho předsedu. Poté, co konstituční tribunál v únoru rozhodl o pozastavení účinnosti části vládní novely trestního zákona, Robert Fico zaútočil na jeho předsedu Ivana Fiačana. Vyzval ho i k odchodu z funkce.

S Pellegrinim se také otevírá cesta ke jmenování Pavla Gašpara ředitelem tajné služby SIS, píše deník SME. Dosavadní prezidentka Zuzana Čaputová opakovaně připustila, že úkon přenechá svému nástupci.

Nominaci muže, který je synem stíhaného bývalého policejního prezidenta a dnes poslance za Směr Tibora Gašpara, kritizuje slovenská opozice. Podle ní nesplňuje odborná kritéria a v čele SIS by byl prodlouženou rukou premiéra Fica. Pellegrini ještě před volbami tvrdil, že by jako prezident Gašpara dodatečně jmenoval.

Novinář ze slovenského deníku SME Jakub Filo výsledek prezidentských voleb pro Aktuálně.cz zhodnotil slovy, že Fico konsolidoval moc. "Jeho vláda má v parlamentu stabilní většinu 79 hlasů ze 150, od 15. června ovládne i prezidentský palác, ačkoli se Pellegrini bude snažit tvrdit, že je nadstranický. Umožní jim to ještě víc rozvrátit demokracii a právní stát," míní.

Denník N v komentáři mimo jiné píše, že "Pellegrini bude hlavou státu jen na obrazech ve státních kancelářích a školách. Skutečným prezidentem bude Fico, protože je nezpochybnitelným šéfem koaliční skupiny."

Video: V Kremlu otevřeli šampaňské. Putin má Slovensko prakticky na talíři, varuje Kňažko (9. 4. 2024).

Spotlight Aktuálně.cz - Milan Kňažko | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy