Strana britské premiérky před volbami oslabuje. Konzervativci mohou ztratit většinu v Dolní sněmovně

ČTK ČTK
31. 5. 2017 12:58
Konzervativní strana britské premiérky Theresy Mayové může v parlamentních volbách příští týden ztratit většinu v dolní komoře. Vyplývá to z předvolební analýzy společnosti YouGov. Podle posledních průzkumů se opoziční labouristé na konzervativce dotahují. Samotná premiérka je ale populárnější než její rival z Labouristické strany Jeremy Corbyn. Zatímco Mayové by nyní dalo hlas 45 procent dotázaných, Corbynovi jen 33 procent.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Londýn - Konzervativci britské premiérky Theresy Mayové mohou v nadcházejících předčasných volbách ztratit v Dolní sněmovně většinu. To by v kritické době, kdy země začíná s Evropskou unií jednat o odchodu z bloku, znamenalo politický pat.

Vyplývá to z předvolební analýzy společnosti YouGov, která se v průzkumu zaměřila na jednotlivé volební obvody.

Běžné všeobecné průzkumy voličských preferencí ukazují, že Mayová neustále ztrácí náskok před opozičními labouristy. Aktuální sondáž výzkumného ústavu ICM Mayové připsala nad labouristy náskok 12 procentních bodů.

Statistika ICM ukazuje na rychlý úbytek příznivců Konzervativní strany. Před týdnem byl oproti aktuálnímu výsledku náskok Mayové o dvě procenta vyšší, a o týden dříve činil dokonce 20 procent.

V nově zveřejněném průzkumu, který vznikl v období 26. a 29. května, by hlas Mayové dalo 45 procent oslovených, labouristovi Jeremymu Corbynovi pak 33 procent respondentů.

Šestice průzkumů veřejného mínění, která byla od 22. května provedena, ukazuje na snižující se náskok Mayové. Ze sondáží je podle agentury Reuters možné vyvozovat, že nynější premiérka zřejmě nevyhraje tak drtivě, jak se ještě před měsícem zdálo.

Společnost YouGov teď dokonce sestavila odhad, podle něhož by Mayová parlamentní většinu získat vůbec nemusela. Zmíněný model, který ve středu zveřejnil na svém webu list The Times, konzervativcům přisoudil 310 mandátů. To by znamenalo, že by jim k většině v 650členné sněmovně chybělo 16 křesel.

Ve své analýze společnost YouGov vychází z 50 tisíc rozhovorů, které uskutečnila v průběhu jednoho týdne. Jednotlivé mandáty pak přepočítala přímo na volební obvody.

Výsledkem je odhad, podle kterého by konzervativci oproti současnému stavu ztratili 21 křesel, labouristé by celkem získali 257 mandátů a menší strany včetně Skotské národní strany pak 83 křesel.

Analytici nyní s dalším hodnocením čekají na průzkumy, v nichž bude zohledněna také pondělní televizní debata Mayové a Corbyna. V ní si labouristický předák vedl podle magazínu Newsweek lépe než premiérka.

Předčasné volby, které se budou konat 8. června, si Mayová prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o odchodu země z Evropské unie.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy