Strana britské premiérky před volbami oslabuje. Konzervativci mohou ztratit většinu v Dolní sněmovně

ČTK ČTK
31. 5. 2017 12:58
Konzervativní strana britské premiérky Theresy Mayové může v parlamentních volbách příští týden ztratit většinu v dolní komoře. Vyplývá to z předvolební analýzy společnosti YouGov. Podle posledních průzkumů se opoziční labouristé na konzervativce dotahují. Samotná premiérka je ale populárnější než její rival z Labouristické strany Jeremy Corbyn. Zatímco Mayové by nyní dalo hlas 45 procent dotázaných, Corbynovi jen 33 procent.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Londýn - Konzervativci britské premiérky Theresy Mayové mohou v nadcházejících předčasných volbách ztratit v Dolní sněmovně většinu. To by v kritické době, kdy země začíná s Evropskou unií jednat o odchodu z bloku, znamenalo politický pat.

Vyplývá to z předvolební analýzy společnosti YouGov, která se v průzkumu zaměřila na jednotlivé volební obvody.

Běžné všeobecné průzkumy voličských preferencí ukazují, že Mayová neustále ztrácí náskok před opozičními labouristy. Aktuální sondáž výzkumného ústavu ICM Mayové připsala nad labouristy náskok 12 procentních bodů.

Statistika ICM ukazuje na rychlý úbytek příznivců Konzervativní strany. Před týdnem byl oproti aktuálnímu výsledku náskok Mayové o dvě procenta vyšší, a o týden dříve činil dokonce 20 procent.

V nově zveřejněném průzkumu, který vznikl v období 26. a 29. května, by hlas Mayové dalo 45 procent oslovených, labouristovi Jeremymu Corbynovi pak 33 procent respondentů.

Šestice průzkumů veřejného mínění, která byla od 22. května provedena, ukazuje na snižující se náskok Mayové. Ze sondáží je podle agentury Reuters možné vyvozovat, že nynější premiérka zřejmě nevyhraje tak drtivě, jak se ještě před měsícem zdálo.

Společnost YouGov teď dokonce sestavila odhad, podle něhož by Mayová parlamentní většinu získat vůbec nemusela. Zmíněný model, který ve středu zveřejnil na svém webu list The Times, konzervativcům přisoudil 310 mandátů. To by znamenalo, že by jim k většině v 650členné sněmovně chybělo 16 křesel.

Ve své analýze společnost YouGov vychází z 50 tisíc rozhovorů, které uskutečnila v průběhu jednoho týdne. Jednotlivé mandáty pak přepočítala přímo na volební obvody.

Výsledkem je odhad, podle kterého by konzervativci oproti současnému stavu ztratili 21 křesel, labouristé by celkem získali 257 mandátů a menší strany včetně Skotské národní strany pak 83 křesel.

Analytici nyní s dalším hodnocením čekají na průzkumy, v nichž bude zohledněna také pondělní televizní debata Mayové a Corbyna. V ní si labouristický předák vedl podle magazínu Newsweek lépe než premiérka.

Předčasné volby, které se budou konat 8. června, si Mayová prosadila s argumentem, že vláda potřebuje mít co nejsilnější pozici v jednáních o odchodu země z Evropské unie.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy