reklama
 
 

CDU Angely Merkelové zvítězila ve Šlesvicko-Holštýnsku a jedná o koalici. Schulz rozdýchává prohru

AKTUALIZOVÁNO 8. 5. 2017
V nedělních zemských volbách v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko zvítězila s 32 procenty Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Dosud vládnoucí sociální demokraté (SPD) skončili druzí s 27,2 procenty. Podle agentury DPA to vyplývá z oficiálních konečných výsledků. Do zemského sněmu se dostala i protipřistěhovalecká Alternativa pro Německo (5,9 procent), liberální FDP (11,5 procent) a Zelení (12,9 procent). Právě s FDP a Zelenými se nyní CDU pokusí sestavit koalici.

Kiel (Německo) - Zemské volby ve Šlesvicko-Holštýnsku vyhrála s 32 procenty  Křesťanskodemokratická unie. Zatímco zemský šéf CDU Daniel Günther může slavit, výsledky jsou naopak velkou ranou pro sociálnědemokratického kandidáta na post spolkového kancléře Martina Schulze.

Vítězství CDU dodá vítr do plachet Angele Merkelové, která se v září bude ucházet už o čtvrtý post kancléřky, napsala DPA.

Výsledky voleb jsou podle pozorovatelů ranou pro sociálnědemokratického kandidáta na post spolkového kancléře Martina Schulze a naopak dodají vítr do plachet současné šéfky vlády Merkelové. Ta se v září bude o post kancléřky ucházet už počtvrté.

Podoba nové zemské vlády ve Šlesvicku-Holštýnsku je zatím nejasná. Většinu ale ztratila ta současná, tvořená SPD, Zelenými a stranou dánské menšiny SSW, která pro vstup do sněmu nemusí překonávat žádnou hranici a letos obdržela 3,3 procenta hlasů. Základní možnosti jsou dvě - buď koalice CDU, FDP a Zelených, anebo vláda SPD, FDP a Zelených. Dopředu vyloučena však není ani velká koalice křesťanských a sociálních demokratů.

Merkelová v pondělí vyjádřila přesvědčení, že její strana i díky nedostatečným výkonům předchozí koalice dostala od voličů jasné pověření sestavit příští zemskou vládu. Usuzovat z výsledku zemského hlasování na zářijové parlamentní volby podle ní není možné.

Hlubokým zklamáním nad špatným výsledkem své strany ve Šlesvicku-Holštýnsku se netajil kancléřský vyzývatel Merkelové za SPD Martin Schulz. "Jsem pekelně rozzlobený. Je to něco, co člověka zasáhne pod kůži a vyvolává v nás smutek. Všichni jsme počítali s lepším výsledkem," citovala Schulze DPA.

Dosavadní zemský premiér Torsten Albig uznal porážku své koalice ve volbách. "Dnešek je hořký den pro sociální demokracii, hořký den pro vládu, hořký den pro mne," řekl v Kielu. "Stojíme tu a konstatujeme, že jsme nezískali většinu," prohlásil a přiznal osobní odpovědnost za výsledek.

"Lidé nechtějí koalici nečinnosti"

Zemský lídr CDU Daniel Günter už krátce po zveřejnění odhadů ohlásil své vítězství.

"Je to velkolepý den pro Šlesvicko-Holštýnsko. Vyhráli jsme volby. Lidé hlasovali proti koalici nečinnosti, jasným rozhodnutím svých hlasů svrhli vládu s Torstenem Albigem," řekl za velkého jásotu svých stoupenců.

Volby v této malé spolkové zemi byly sledovány především proto, že byly předposlední ostrou prověrkou před zářijovým parlamentním hlasováním. Po Šlesvicku-Holštýnsku, kde žije zhruba 2,9 milionu obyvatel, přijde 14. května ještě výrazně důležitější hlasování, kterým budou volby v nejlidnatější spolkové zemi - Severním Porýní-Vestfálsku.

Po Šlesvicku-Holštýnsku, kde žije zhruba 2,9 milionu obyvatel, přijde 14. května ještě výrazně důležitější hlasování, kterým budou volby v nejlidnatější spolkové zemi - Severním Porýní-Vestfálsku. Mírným favoritem je podle dosavadních průzkumů SPD.

Výsledek německých zemských voleb v Meklenbursku – Předním Pomořansku ukazuje velký protest. Kurz německé vlády zůstane stejný, říká Procházková. | Video: Filip Horký |  09:30

autor: ČTK | 7. 5. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama