Volby v Kosovu změnu nepřinesly, Srbové je bojkotovali

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 11. 2013 12:40
Nedělní hlasování poznamenaly i násilné incidenty
Volby v převážně Srby obývané Kosovské Mitrovici poznamenala nízká účast i incidenty.
Volby v převážně Srby obývané Kosovské Mitrovici poznamenala nízká účast i incidenty. | Foto: Reuters

Priština - Nedělní místní volby v Kosovu, podle mnohých nejdůležitější od vyhlášení nezávislosti v roce 2008, ani zdaleka nenaplnily očekávání.

Západ si od hlasování sliboval, že bude klíčem ke sblížení Prištiny a Bělehradu.

Realitou ale byly násilné incidenty a nezájem voličů z řad srbské menšiny, napsal server Balkan Insight.

Dílčí výsledky voleb, v nichž asi 1,7 milionu voličů mělo na výběr mezi více než stovkou stran a seskupení, se čekají nejdříve ve středu.

Slzný plyn ve volebním středisku

Zřejmě nejhorší situace panovala v etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici, kde mají většinu Srbové.

Maskovaný muž tam ještě před koncem vhodil do volebního střediska granát se slzným plynem. Následně do budovy školy vtrhlo několik extremistů. Napadali personál, rozbili několik uren a utekli.

Útok si podle kandidáta na starostu Krstimira Pantiče vyžádal jedno vážné zranění. Další z kandidátů, Oliver Ivanovič, tvrdil, že podobné incidenty se současně odehrály v dalších volebních místnostech.

"Volby na severu Mitrovice zkrachovaly. Bezpochyby budou prohlášeny za neplatné," řekl agentuře AFP.

Most v Kosovské Mitrovici hlídali italští příslušníci mezinárodní mise KFOR.
Most v Kosovské Mitrovici hlídali italští příslušníci mezinárodní mise KFOR. | Foto: Reuters

Obavy z násilí byly takové, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) preventivně stáhla asi 60 z 200 lidí, které měla v regionu. Přitom právě oni měli pomoci ke zdárnému průběhu voleb.

Otevřené zastrašování

Kosovští Srbové se až dosud odmítali podřídit Prištině, protože neuznávají nezávislost Kosova. Nad severem země, kde žije až 50 000 Srbů, nemá kosovská vláda fakticky žádnou kontrolu.

Jakkoli Bělehrad vybízel krajany k účasti na hlasování, lidé volili bez nadšení a podle dostupných údajů účast před skončením voleb nepřevyšovala 13 procent. Podle Reuters v Kosovské Mitrovici odpoledne odhlasovalo jen sedm procent Srbů, zatímco v případě Albánců činila účast 32 procent.

K tak mizivé účasti prý přispělo i "otevřené zastrašování" ze strany místních "jestřábů". Ti, kdo šli volit, byli vysmíváni i napadáni skupinami Srbů postávajícími u volebních místností.

"Tyto volby jsou aktem velezrady, který definitivně odtrhne Kosovo od Srbska a povede k vyhnání Srbů z Kosova. Bělehrad zradil Kosovo kvůli mlhavému příslibu evropské integrace," řekl Reuters 22letý student Negovan Todorovič.

"Vyzývám lidi, aby přišli a hlasovali, anebo nám budou vládnout Albánci," tvrdil naopak kandidát na starostu Pantič, který si na tváři odnesl šrámy, jak jej ještě v pátek na ulici napadli dva maskovaní muži.

Foto: Reuters

Nemilé zprávy pro Bělehrad

Srbský premiér Ivica Dačič činy "pravicových extremistů, kteří tlačí Srby ke katastrofě", odsoudil, jelikož svými výhrůžkami a výzvami k bojkotu voleb "ohrožují přežití Srbů v Kosovu".

Zdárný průběh hlasování v Kosovu přitom byl jednou z podmínek sbližování Srbska s Evropskou unií.

Srbsko doufá, že se dočká jednání o vstupu do Unie.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy