Volby v Kosovu změnu nepřinesly, Srbové je bojkotovali

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
4. 11. 2013 12:40
Nedělní hlasování poznamenaly i násilné incidenty
Volby v převážně Srby obývané Kosovské Mitrovici poznamenala nízká účast i incidenty.
Volby v převážně Srby obývané Kosovské Mitrovici poznamenala nízká účast i incidenty. | Foto: Reuters

Priština - Nedělní místní volby v Kosovu, podle mnohých nejdůležitější od vyhlášení nezávislosti v roce 2008, ani zdaleka nenaplnily očekávání.

Západ si od hlasování sliboval, že bude klíčem ke sblížení Prištiny a Bělehradu.

Realitou ale byly násilné incidenty a nezájem voličů z řad srbské menšiny, napsal server Balkan Insight.

Dílčí výsledky voleb, v nichž asi 1,7 milionu voličů mělo na výběr mezi více než stovkou stran a seskupení, se čekají nejdříve ve středu.

Slzný plyn ve volebním středisku

Zřejmě nejhorší situace panovala v etnicky rozdělené Kosovské Mitrovici, kde mají většinu Srbové.

Maskovaný muž tam ještě před koncem vhodil do volebního střediska granát se slzným plynem. Následně do budovy školy vtrhlo několik extremistů. Napadali personál, rozbili několik uren a utekli.

Útok si podle kandidáta na starostu Krstimira Pantiče vyžádal jedno vážné zranění. Další z kandidátů, Oliver Ivanovič, tvrdil, že podobné incidenty se současně odehrály v dalších volebních místnostech.

"Volby na severu Mitrovice zkrachovaly. Bezpochyby budou prohlášeny za neplatné," řekl agentuře AFP.

Most v Kosovské Mitrovici hlídali italští příslušníci mezinárodní mise KFOR.
Most v Kosovské Mitrovici hlídali italští příslušníci mezinárodní mise KFOR. | Foto: Reuters

Obavy z násilí byly takové, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) preventivně stáhla asi 60 z 200 lidí, které měla v regionu. Přitom právě oni měli pomoci ke zdárnému průběhu voleb.

Otevřené zastrašování

Kosovští Srbové se až dosud odmítali podřídit Prištině, protože neuznávají nezávislost Kosova. Nad severem země, kde žije až 50 000 Srbů, nemá kosovská vláda fakticky žádnou kontrolu.

Jakkoli Bělehrad vybízel krajany k účasti na hlasování, lidé volili bez nadšení a podle dostupných údajů účast před skončením voleb nepřevyšovala 13 procent. Podle Reuters v Kosovské Mitrovici odpoledne odhlasovalo jen sedm procent Srbů, zatímco v případě Albánců činila účast 32 procent.

K tak mizivé účasti prý přispělo i "otevřené zastrašování" ze strany místních "jestřábů". Ti, kdo šli volit, byli vysmíváni i napadáni skupinami Srbů postávajícími u volebních místností.

"Tyto volby jsou aktem velezrady, který definitivně odtrhne Kosovo od Srbska a povede k vyhnání Srbů z Kosova. Bělehrad zradil Kosovo kvůli mlhavému příslibu evropské integrace," řekl Reuters 22letý student Negovan Todorovič.

"Vyzývám lidi, aby přišli a hlasovali, anebo nám budou vládnout Albánci," tvrdil naopak kandidát na starostu Pantič, který si na tváři odnesl šrámy, jak jej ještě v pátek na ulici napadli dva maskovaní muži.

Foto: Reuters

Nemilé zprávy pro Bělehrad

Srbský premiér Ivica Dačič činy "pravicových extremistů, kteří tlačí Srby ke katastrofě", odsoudil, jelikož svými výhrůžkami a výzvami k bojkotu voleb "ohrožují přežití Srbů v Kosovu".

Zdárný průběh hlasování v Kosovu přitom byl jednou z podmínek sbližování Srbska s Evropskou unií.

Srbsko doufá, že se dočká jednání o vstupu do Unie.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy