Moskva - Ruský premiér Vladimir Putin v živém televizním přenosu podesáté odpovídá na telefonické dotazy občanů. Tradiční předvánoční debata má ale letos nový náboj. Ještě neutuchly nepokoje, které vyvolaly nedávné - podle mnohých zmanipulované - parlamentní volby.
Kromě toho se čekalo, jak se Putin postaví k nečekaně nízkému volebnímu zisku své strany Jednotné Rusko. Partaj sice získala v Dumě nadpoloviční většinu, ale překvapivě těsnou - namísto 315 už disponuje jen 238 z celkových 450 mandátů.
Ruský premiér mimo jiné řekl, že demonstrace proti jeho vládě jsou naprosto v pořádku a dokud jejich účastníci neporušují zákon, nikdo jim jejich právo neupírá. Změna ruské legislativy navíc podle něj umožní, aby měly k ruské Státní dumě přístup i menší opoziční strany. Konkrétně - aby směly kandidovat.
Putin také potvrdil, že Rusko čeká po jeho očekávaném vítězství v březnových prezidentských volbách mocenská rošáda. Hodlá totiž premiérem jmenovat současného šéfa Kremlu Dmitrije Medveděva.
"Myslím, že Dmitrij Anatoljevič bude moci sestavit vládu a pracovat efektivně," řekl Putin o současném prezidentovi.
Na přímou otázku prvního volajícího, šéfredaktora liberálního rádia Echo Moskvy Alexandra Venediktova, který se ptal, co říká na to, že Rusové nevěří, že byly volby fér, ale neodpověděl. "Výsledek voleb odpovídá současnému stavu a přání ruského lidu," řekl jen.
U tématu voleb se Putin nechtěl dlouho zdržovat a v televizi to i přiznal. Poté, co nepřímo odmítl jejich opakování, se ještě "opřel" do protestujících a opozice.
Rusko zažilo po volbách největší demonstrace za posledních 20 let
Demonstranti prý nevědí za co, nebo proti čemu, vlastně bojují. A zdá se, jako by šlo o shromáždění bojovníků proti AIDS.
Podobná "barevná" hnutí, jak je Putin nazval, údajně podněcuje Západ, aby tím Rusko destabilizoval. Zmínil například oranžové hnutí na Ukrajině, které v roce 2004 vyvolalo revoluci.
McCain se zbláznil ve Vietnamu
Další dotaz pak ruský premiér využil k tomu, aby se pochválil. "Podařilo se nám dosáhnout některých stěžejních cílů. Například snížit chudobu. V roce 2000 žila pod její hranici třetina lidí, teď jich je o polovinu méně. Platy šly nahoru," řekl.
Fakt, že ve svých rukou koncentruje moc, pak vysvětlil tím, že se snaží zemi stabilizovat. Je to prý právě on, kdo brání Rusko před zločineckými elitami a teroristy.
Ruský premiér si také nenechal ujít příležitost vrátit slovní útok americkému senátorovi a někdejšímu kandidátovi na prezidenta Johnu McCainovi. Řekl o něm mimo jiné, že má na rukou krev nevinných lidí, protože bojoval ve Vietnamu, a že se ve vietnamském zajetí nejspíš zbláznil.
McCain po vypuknutí povolebních protestů v Rusku Putinovi vzkázal, že by si měl dát pozor, aby neskončil jako Muammar Kaddáfí.
Rusy pak upozornil třeba na to, že by mohli mít s Bělorusy a Kazachy v budoucnu - až začne fungovat Putinův Euroasijský svaz - společnou měnu.