Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta vyhrál Hamon, podle průzkumů velké šance nemá

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2017 5:57
Bývalý ministr školství Benoit Hamon se stane kandidátem francouzské levice pro jarní volby hlavy státu. Přestože jeho vítězství bylo jednoznačné, očekává se, že novou hlavou Francie se stane jeden z dua François Fillon a Marine Le Penová.
Foto: Reuters

Paříž – Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta ve druhém kole velkým rozdílem vyhrál bývalý ministr školství Benoit Hamon. Oznámil to Thomas Clay, šéf organizačního výboru hlasování, které pořádala vládní Socialistická strana.

Podle údajů z 5620, tedy přibližně 80 procent, hlasovacích středisek zvítězil Hamon ziskem 58,85 procenta hlasů. Jeho soupeře, bývalého předsedu vlády Manuela Vallse, podpořilo 41,12 procenta hlasujících.

Exministr školství minulou neděli překvapivě vyhrál už první kolo výběru prezidentského kandidáta levice se ziskem 36,01 procenta hlasů. Společně s ním se do dnešního rozhodujícího klání dostal s podporou 31,48 procenta hlasujících Valls, který do té doby platil za hlavního favorita.

Valls s ohledem na jasná čísla už porážku uznal a Hamonovi k vítězství gratuloval. Hamon při této příležitosti v sídle Socialistické strany vyzval levici, aby se semkla. "Naše země potřebuje levici, ale levici, která je moderní a inovativní," prohlásil.

Jeho pozice levicového prezidentského kandidáta je však krajně nezáviděníhodná vzhledem k velké nepopularitě končícího socialistického šéfa státu Françoise Hollanda. Podle průzkumů nemá příliš velké šance v jarních volbách hlavy francouzského státu uspět.

Předpokládá se, že nikdo z adeptů prezidentský úřad hned v prvním kole nezíská. Ve druhém kole se pak očekává souboj expremiéra Françoise Fillona, který v listopadu zvítězil ve výběru kandidáta tradiční pravice, se šéfkou krajní pravice v zemi Marine Le Penovou. Otázkou však je, nakolik Fillona poškodí nynější skandál kolem zaměstnávání manželky jako asistentky. Průzkumy naznačují, že momentálně mu to u veřejnosti dobré jméno poškodilo.

K hlasovacím urnám podle organizátorů dnes přišlo podstatně více voličů než před týdnem. V 80 procentech středisek, kde jsou výsledky už sečtené, hlasovalo 1,86 milionu voličů. Prvního kola se jich zúčastnil milion.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Česká armáda se stáhne z Afghánistánu do konce června

Do konce června česká armáda stáhne z alianční mise v Afghánistánu své poslední vojáky. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl náčelník generálního štábu Aleš Opata. V současné době v zemi zůstává pouze dvanáctičlenná koordinační jednotka, většina vojáků i materiálu už byla odvezena. I po 11. září, dokdy spojenci ohlásili odchod ze země, v Kábulu zůstane jednotka Kamba, která hlídá českou ambasádu.

Opata řekl, že Česká republika je jednou z posledních zemí, která své vojáky z Afghánistánu stahuje. Termín byl stanoven po domluvě se spojenci.

Severoatlantická aliance slibuje, že bude i nadále Afghánistán podporovat. Podle náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie ministerstva obrany Jana Havránka je plánuje finanční pomoc i výcvik afghánských bezpečnostních sil. Měl by se konat mimo území Afghánistánu, pravděpodobně na území východního Turecka, Jordánska a Gruzie, řekl.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále MS s Ruskem a čeká je zápas o Peking

Čeští parahokejisté prohráli ve čtvrtfinále mistrovství světa v Ostravě 0:7 s Ruskem a ani ve čtvrtém duelu na domácím turnaji tak neskórovali. Svěřence trenéra Jiřího Břízy ještě čeká páteční zápas o páté místo, jeho vítěz si zajistí účast na paralympijských hrách v Pekingu. Soupeřem Čechů bude poražený z dnešního druhého čtvrtfinále Norsko - Korea.

Domácí parahokejisté v utkání s ruskými favority prohrávali 0:4 už po první třetině a ve zbytku zápasu marně usilovali o vstřelení své první branky na turnaji. "Venca Hečko to tam mohl šoupnout při dorážce. Na druhou stranu budeme mít větší touhu to udělat v zápase, který nás posune do Pekingu. Nemám chlapům co vytknout a věřím, že potěšíme sebe i diváky a že tam postoupíme," řekl České televizi reprezentační trenér Bříza, jehož svěřenci mají zatím na MS skóre 0:23.

před 33 minutami

České dráhy odkoupily od PPF zbývající podíl v ČD-Telematika

České dráhy odkoupily od investiční skupiny PPF zbývající 29procentní podíl ve firmě ČD-Telematika. Obě společnosti ve středu transakci definitivně stvrdily podpisem kupní smlouvy. Dráhy se tak staly jediným akcionářem firmy, uvedl ve středu státní dopravce. Hodnotu transakce společnost neuvedla, podle ní vychází ze znaleckých posudků.

ČD-Telematika nabízí ICT služby státním i soukromým organizacím, zejména internetové, datové a telekomunikační služby. Firma působí také v dopravě, kde spolupracuje s Českými drahami na vybavení vlaků bezpečnostními technologiemi. Firma zaměstnává přes 500 lidí, loni zaznamenala zisk před zdaněním 66,9 milionu korun, což je meziročně o 6,6 milionu méně. Zhruba o 20 milionů klesly společnosti i tržby na 1,67 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy