Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta vyhrál Hamon, podle průzkumů velké šance nemá

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 1. 2017 5:57
Bývalý ministr školství Benoit Hamon se stane kandidátem francouzské levice pro jarní volby hlavy státu. Přestože jeho vítězství bylo jednoznačné, očekává se, že novou hlavou Francie se stane jeden z dua François Fillon a Marine Le Penová.
Foto: Reuters

Paříž – Volbu kandidáta francouzské levice na prezidenta ve druhém kole velkým rozdílem vyhrál bývalý ministr školství Benoit Hamon. Oznámil to Thomas Clay, šéf organizačního výboru hlasování, které pořádala vládní Socialistická strana.

Podle údajů z 5620, tedy přibližně 80 procent, hlasovacích středisek zvítězil Hamon ziskem 58,85 procenta hlasů. Jeho soupeře, bývalého předsedu vlády Manuela Vallse, podpořilo 41,12 procenta hlasujících.

Exministr školství minulou neděli překvapivě vyhrál už první kolo výběru prezidentského kandidáta levice se ziskem 36,01 procenta hlasů. Společně s ním se do dnešního rozhodujícího klání dostal s podporou 31,48 procenta hlasujících Valls, který do té doby platil za hlavního favorita.

Valls s ohledem na jasná čísla už porážku uznal a Hamonovi k vítězství gratuloval. Hamon při této příležitosti v sídle Socialistické strany vyzval levici, aby se semkla. "Naše země potřebuje levici, ale levici, která je moderní a inovativní," prohlásil.

Jeho pozice levicového prezidentského kandidáta je však krajně nezáviděníhodná vzhledem k velké nepopularitě končícího socialistického šéfa státu Françoise Hollanda. Podle průzkumů nemá příliš velké šance v jarních volbách hlavy francouzského státu uspět.

Předpokládá se, že nikdo z adeptů prezidentský úřad hned v prvním kole nezíská. Ve druhém kole se pak očekává souboj expremiéra Françoise Fillona, který v listopadu zvítězil ve výběru kandidáta tradiční pravice, se šéfkou krajní pravice v zemi Marine Le Penovou. Otázkou však je, nakolik Fillona poškodí nynější skandál kolem zaměstnávání manželky jako asistentky. Průzkumy naznačují, že momentálně mu to u veřejnosti dobré jméno poškodilo.

K hlasovacím urnám podle organizátorů dnes přišlo podstatně více voličů než před týdnem. V 80 procentech středisek, kde jsou výsledky už sečtené, hlasovalo 1,86 milionu voličů. Prvního kola se jich zúčastnil milion.

 

Právě se děje

Další zprávy