Favorit voleb prezidenta Francie má problém. Jeho žena měla dostat půl milionu eur za fiktivní práci

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2017 23:39
Horký favorit nadcházejících prezidentských voleb ve Francii François Fillon hasí skandál své manželky. Ta měla pracovat jako asistentka poslance. Podle odhalení satirického časopisu Le Canard enchaîné ale ve skutečnosti žádnou práci nevykonávala. Přitom za ni pobírala vysoký plat ze státní pokladny. Fillonův tábor se nyní snaží potlačit každou zprávu, která by mu mohla uškodit v klání o Elysejský palác.
François Fillon.
François Fillon. | Foto: Reuters

Paříž – Jeden z favoritů blížících se prezidentských voleb ve Francii François Fillon se snaží uhasit skandál okolo zaměstnávání vlastní manželky v dobách, kdy byl ještě poslancem. Na tom sice není ve Francii nic nelegálního, nemělo by ale jít o zaměstnání zcela fiktivní a navíc s vysokým platem ze státní pokladny, jak tvrdí tisk. Aféru začala vyšetřovat finanční prokuratura. Fillon jakékoli pochybení odmítl a chce být rychle vyslechnut vyšetřovateli.

Penelope Fillonová sice vystudovala práva, ale vždy se uvádělo, že místo o kariéru se starala o rodinu jako žena v domácnosti. Podle vlastních slov se nikdy nepletla do manželovy politické práce.

Satirický časopis Le Canard enchaîné nyní vyrukoval s odhalením, že politikova manželka inkasovala přibližně půl milionu eur (asi 13,5 milionu Kč) za osm let "práce" v roli asistentky poslance, nejprve svého muže a pak - když se Fillon stal premiérem - i jeho nástupce v Národním shromáždění.

Populární týdeník tvrdí, že jeho reportéři nenašli ani náznak, že by Fillonova choť skutečně nějakou práci vykonávala.

Fillonův mluvčí potvrdil, že Penelope Fillonová byla spolupracovnicí svého chotě, ale zdržel se vyjádření ohledně odměny za práci. "Je běžnou praxí, že manželky poslanců jsou jejich zaměstnanci, na levé i na pravé straně (politického spektra)," řekl mluvčí Thierry Solère.

"Vždy (Penelope) pracovala ve stínu, protože není v jejím stylu sama se drát dopředu," zareagoval další Fillonův spolupracovník, Benoist Apparu, na podezření, že šlo o fiktivní zaměstnání. "Není to (zaměstnávat manželku) ani nezákonné, ani nemorální. Národní shromáždění to povoluje," řekl. Ani on však neuvedl žádné podrobnosti ohledně odměny za práci.

Fillon reagoval ve středu večer prohlášením, v němž řekl, že vyšetřování umožní zarazit tuto podle něj pomlouvačnou kampaň. Zdůraznil, že všechna obvinění jsou zcela nepodložená.

"Ve snaze ukázat pravdu si přeji, aby mě finanční prokuratura přijala co nejdříve. Ti, co mě chtěli tři měsíce před volbami zasáhnout, musejí počítat s mou odhodlaností bojovat za vítězství pravdy a na obranu své cti," uvedl zkušený politik.

"Vrhání smrdutých kuliček začalo," prohlásil již předtím Fillon.

Obvinění představuje první zádrhel v dosud hladkém tažení Fillona. "Škody by mohly být potenciálně značné," odhadl odpoledník Le Monde a dodal, že i ve srovnání s platy poslaneckých asistentek jde o vysoce nadprůměrné příjmy.

Časopis tvrdí, že se dostal k údajům, podle kterých Penelope Fillonová pobírala v různých obdobích od 3900 až po 7900 eur měsíčně hrubého (asi 105 000 až 213 000 Kč). Kromě toho si měla přijít ještě na dalších pět tisícovek eur měsíčně v revue vydávané Fillonovým přítelem.

"Nikdy jsem s ní nepracovala, nic o tom nevím. Znám ji jen jako ministrovu manželku," řekla týdeníku parlamentní spolupracovnice poslance Marka Joulauda, v jehož službách měla politikova manželka působit po Fillonově odchodu do vlády.

Na aféru podle listu Le Parisien zareagovala justice: finanční prokuratura dnes zahájila předběžné vyšetřování, které má ověřit, zda zaměstnání Penelope Fillonové bylo či nebylo fiktivní.

Podle průzkumů se očekává, že Fillon jako kandidát umírněné pravice postoupí do závěrečného duelu 7. května, ve kterém jeho protivníkem bude podle všeho šéfka stále vlivnější krajní pravice v zemi Marine Le Penová.

Dvaašedesátiletý Fillon se těší pověsti dokonalého gentlemana, dobrého katolíka a vzorného otce rodiny. Penelope, která pochází z Walesu, si vzal v roce 1980 a má s ní pět dětí. V jednom rozhovoru o důležitosti rodiny se bývalý premiér z éry prezidenta Nicolase Sarkozyho nechal slyšet, že by nikdy nedovolil, aby mu politika zasahovala do soukromého života.

 

Právě se děje

Další zprávy