Washington/Praha – Američané dnes v noci volí v kongresových volbách. Vybírají nové složení Sněmovny reprezentantů, třetinu Senátu, guvernéry ve 36 amerických státech a zákonodárné sbory ve 46 státech.
Demokraté prezidenta Baracka Obamy zřejmě přijdou o většinu v Senátu, svět ale více zajímají volby, které budou přesně za dva roky. Volby prezidentské.
I když hlasování skončí pro demokraty neúspěchem, pro naděje jejich prezidentského kandidáta za dva roky to nemusí mnoho znamenat. Obzvláště bude-li oním kandidátem Hillary Clintonová.
Clintonová zatím nepotvrdila, že do souboje znovu půjde (připomeňme, že v roce 2008 prohrála v demokratických primárkách s Barackem Obamou po velmi dlouhém a pro stranu nepříjemně ostrém souboji).
Oznámila, že "to" oznámí krátce po Novém roce. Mnohé indicie však naznačují, že řekne ano.
Například je velmi viditelná v předvolební kampani demokratů. Podpořila svojí účastí demokratické kandidáty v New Hampshire nebo Louisianě. V polovině září se v Iowě zúčastnila tradiční akce s názvem Steak fry, na kterou jezdí demokraté s vysokými politickými ambicemi.
Pozoruhodný je rovněž fakt, že její kniha pamětí Hard Choices (Těžká rozhodnutí) neobsahuje žádná "senzační" nebo závažná odhalení týkající se administrativy Baracka Obamy, ve které Clintonová působila do roku 2012 jako ministryně zahraničí.
To naznačuje, že před sebou ještě vidí politickou budoucnost. Vše obvykle řeknou politici, kteří už míří do důchodu…
K tomu se ale Hillary, které je letos šestašedesát let, nechystá. Přestože je čerstvou babičkou, na konci září se dceři Chelsea narodila holčička.
Před třemi lety přitom bývalý prezident Bill Clinton o Hillary řekl: "Velmi rád bych měl šťastnou ženu a vím, že nebude zcela šťastná, dokud se nestane babičkou. Je to něco, o co stojí více než o to, stát se prezidentkou."
Z Republikánské strany se jí může za dva roky postavit nositel dalšího známého jména americké politiky Jeb Bush.
Bývalý guvernér Floridy je zmiňován jako jeden z možných republikánských vyzývatelů. Mohl by například přitáhnout na svoji stranu hispánskou komunitu, která je dosud více nakloněná demokratům.
Jeb zastává umírněný názor na legalizaci imigrantů, umí španělsky a jeho manželka pochází z Mexika.
Podle amerických médií podporují jeho kandidaturu jak George Bush starší (prezident v letech 1989 až 1993), tak i mladší (prezident v letech 2001 až 2009).
"Myslím, že chce být prezidentem. A myslím, že by byl skvělým prezidentem," řekl o Jebovi před měsícem George Bush mladší. Jeb se podle svých slov jasně vyjádří v období kolem Vánoc.
Ještě loni byl favoritem na Bílý dům mezi republikány guvernér New Jersey Chris Christie. Oslabil ho ovšem skandál, když jeho tajemnice prosadila snížení jízdních pruhů a tím obrovské dopravní zácpy na mostě u města Fort Lee. Aby se pomstila starostovi za to, že ve volbách Christieho nepodpořil.
V Republikánské straně se jako soupeř Bushovi rýsuje texaský senátor Ted Cruz. Konzervativec blízký vlivnému hnutí Tea Party.
Právě Cruz tvrdí, že republikáni by se měli poučit a po sérii neúspěchů s takzvaně umírněnými či středovými kandidáty postavit proti demokratům člověka oslovujícího konzervativní a jednoznačně pravicovou část Ameriky.
"Pokud postavíme kandidáta, jakými byli Robert Dole v roce 1996, John McCain v roce 2008 nebo Mitt Romney v roce 2012, miliony lidí k volbám nepůjdou a prezidentkou se stane Hillary Clintonová," řekl Cruz ve čtvrtek v rozhovoru pro televizi CNBC.
Zprava se chystá o nominaci zabojovat také Rand Paul, senátor za stát Kentucky a stoupenec nízkých daní a nízkého federálního rozpočtu. I Paul je stejně jako Cruz spojován s Tea Party.
Hillary zatím většího soupeře ve své straně nemá. Současný viceprezident Joseph Biden by měl malé šance uspět.
Analytici ale předpovídají možný úspěch v zahraničí málo známé senátorce za stát Massachusetts Elisabeth Warrenové. Ta se angažuje v legislativě na ochranu práv spotřebitelů a patří k levicovému křídlu ve straně.
Zatím ale říká, že do Bílého domu nechce.