Obětování pěšce. Vojtěch je první politická oběť druhé vlny, hodnotí zahraniční média

ČTK ČTK
21. 9. 2020 12:05
Rekordní přírůstky počtu případů koronaviru v Česku i neshody s premiérem Andrejem Babišem vedly podle evropského tisku k rezignaci českého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Vývoje si všímají mimo jiné slovenské, německé i rakouské listy, bulvární noviny Kronen-Zeitung píší o "politickém zemětřesení".
Adam Vojtěch.
Adam Vojtěch. | Foto: Jakub Plíhal

Prestižní rakouský list Die Presse upozornil, že Vojtěch už dříve požadoval zpřísnění opatření, Babiš ale "stál na brzdě".

Rezignaci, kterou Vojtěch veřejnosti oznámil v pondělí ráno, zaznamenaly například tiskové agentury Reuters, DPA či APA. Shodně upozorňují, že ministr se rozhodl funkce vzdát v době, kdy v Česku přibývá nakažených koronavirem. Minulý týden denní přírůstek infikovaných poprvé překonal hranici 3000. V sobotu laboratoře potvrdily 2046 nových případů, což byl nejvyšší denní nárůst za volný den od začátku epidemie v Česku.

List Die Presse píše o "rekordních číslech" a o "dramatickém" a "masivním" nárůstu počtu infikovaných. Česko se podle něj ze "vzorové země" změnilo v "krizový případ". "Vojtěch už delší dobu požadoval zpřísnění opatření, premiér Babiš ale stál na brzdě," tvrdí deník.

Agentura DPA napsala, že česká opozice považuje Vojtěchovu rezignaci za "obětování pěšce" v Babišově šachové hře před říjnovými krajskými a senátními volbami. Rakouský list Kurier označil Vojtěcha za "první politickou oběť" druhé vlny šíření koronaviru v Česku.

Video: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignoval 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignoval - záznam tiskové konference | Video: ČTK
 

Právě se děje

Další zprávy