Bylo toho na něj moc, tvrdí Babiš o Vojtěchovi, pod kterým se dlouho otřásalo křeslo

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
21. 9. 2020 9:20
Beru život tak, že něco přinese nebo něco přijde, odpovídal nedávno ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na dotaz Aktuálně.cz, co by dělal, kdyby skončil na svém postu. Na otázky ohledně svého konce odpovídal často, protože u žádného jiného ministra se tolikrát nespekulovalo o jeho konci. Vojtěch se v pondělí rozhodl na ministerské místo rezignovat, nahradí ho epidemiolog Roman Prymula.
Rád bych dokončil svou misi, řekl Adam Vojtěch letos v červnu Aktuálně.cz ohledně tehdejších spekulací o svém možném konci.
Rád bych dokončil svou misi, řekl Adam Vojtěch letos v červnu Aktuálně.cz ohledně tehdejších spekulací o svém možném konci. | Foto: Radek Bartoníček

Sotva začal 39. týden v roce, v němž uplyne půl roku od chvíle, kdy koronavirus vtrhnul do Česka, rozhodl se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignovat na svůj post. Učinil tak ve chvíli, kdy se pandemie koronaviru vymyká stále více kontrole a počty nemocných rychle stoupají.

"Dobré ráno, dámy a pánové," přivítal Vojtěch ráno novináře na tiskové konferenci, aby po krátké odmlce pokračoval. "Po důkladném zvážení aktuální situace jsem se rozhodl, že odstoupím z funkce ministra zdravotnictví České republiky. Panu premiérovi jsem už předal svou rezignaci. Chci vytvořit prostor pro nové řešení epidemie koronaviru, která nás určitě bude ještě nějaký čas provázet," prohlásil a v jeho hlase bylo cítit, jak těžko svá slova říká. Za sebou měl přitom přes deset svých nejbližších spolupracovníků, kteří měli stejně jako ministr na ústech roušky.   

Následně začal rekapitulovat svou práci na ministerstvu s tím, že volil především pochvalná slova. "Já jsem přišel na ministerstvo s úkolem, abych prosadil systémové změny, koncepční změny, nicméně epidemie koronaviru mi je už neumožnila dokončit. Myslím, že jsem pro zdravotnictví pracoval na maximum, snažil jsem se udělat skutečně vše pro to, aby se české zdravotnictví posunulo dopředu, práci ministra jsem vykonával srdcem a ze všech sil. Samozřejmě společně se svými kolegy na ministerstvu zdravotnictví," sdělil mimo jiné Vojtěch.

Premiér reagoval vzápětí. "Moc děkuju Adamu Vojtěchovi za práci, kterou na zdravotnictví vykonal," napsal Babiš na Twitter. "Je to slušný, poctivý a velmi pracovitý člověk. Jsem přesvědčen, že kdyby veškerou svou energii nemusel vydat na boj koronavirem, jednou by se na něj vzpomínalo jako na nejlepšího ministra zdravotnictví."

"Udělal na ministerstvu víc práce než většina jeho předchůdců. A boj s první vlnou viru zvládnul neuvěřitelně. Chápu, že už toho na něj muselo být moc, že byl znechucený politikou a médii a rozhodl se odejít. Děkuju mu. Za vše. A přeju mu v životě i další kariéře jen to nejlepší," uzavřel premiér. 

Končí tak spojenectví dvou mužů, kteří úzce spolupracovali několik let. Vojtěch přišel do služeb dnešního předsedy vlády v době, kdy byl Babiš ministrem financí. Tehdy hledal člověka, který by mu "dohlížel" na zdravotnictví a našel Vojtěcha. Ten už fakticky pro Babiše pracoval, protože po skončení vysoké školy nastoupil jako právník do vydavatelství Mafra, které patřilo do Babišova holdingu Agrofert.   

"Rád bych dokončil misi, kterou jsem začal na konci roku 2017," řekl letos v červnu Aktuálně.cz ke své budoucnosti. "Mám před sebou ještě hodně rozdělané práce, kterou bych chtěl dokončit. Nebylo v minulosti dobře, když se tady ministři střídali příliš často. Nejde o mě, ale o to, aby tady byla kontinuita," vysvětloval.

Ať je co nejdříve nástupce, žádá Hamáček

Babiš ještě v pondělí dopoledne oznámil jméno nového ministra zdravotnictví, kterým bude - nijak nepřekvapivě - epidemiolog Roman Prymula. Změna na postu ministra přichází pouhých dvanáct dní před krajskými a senátními volbami, kdy hnutí ANO suverénně zvítězilo v krajských volbách v roce 2016. Už v neděli zveřejněný průzkum veřejného mínění agentury Kantar pro Českou televizi naznačil, že hnutí ANO je sice stále zdaleka nejpopulárnější stranou, ovšem začalo ztrácet voliče. 

O Prymulovi se jako o možném ministrovi v minulosti mluvilo několikrát. Ještě nedávno pracoval jako náměstek Vojtěcha, ale kvůli vzájemným osobním sporům se rozhodl skončit. Přesunul se na úřad vlády, kam si ho vzal Babiš. Od června je vládním zmocněncem pro vědu a výzkum. 

Na to, aby Babiš co nejdříve oznámil nástupce Vojtěcha, tlačil například předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. S tím, že do tohoto výběru nebude Hamáček nijak zasahovat. "Očekávám, že pan premiér co nejrychleji oznámí jméno jeho nástupce tak, aby ministerstvo zdravotnictví mohlo nadále plnit svou roli v rámci boje s epidemií," řekl Hamáček.

Zatímco Babiš Vojtěchovi děkoval, opoziční politici jeho konec vítají a tvrdí, že něco takového čekali. Jsou přesvědčeni, že šlo o rozhodnutí Babiše. "Myslím, že jeho krok byl logickým vyústěním situace posledních týdnů. Nicméně destabilizace na ministerstvu zdravotnictví je problém posledních měsíců," prohlásil například předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Odstoupil premiérův oblíbenec, který toho ve funkci dokázal velmi málo. Jako ministr se Adam Vojtěch v otázce pandemie zkompromitoval v lednu, kdy se vysmíval upozorněním. Odchod přichází s 8 měsíčním zpožděním. Od premiéra čekáme, že rychle navrhne ministra, který zabrání zmatkům," uvedl předseda ODS Petr Fiala.

Ke kritice se přidala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Adam Vojtěch se dozvěděl, že už to nechce dělat. Situace je vážná, ministr zdravotnictví ji nezvládal a Andrej Babiš před volbami něco udělat musel. Hlavním viníkem ale zůstává premiér a 23. března řekl, že na sebe bere plnou politickou odpovědnost. Tu nevyvodil," napsala Na Twitter.

Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka potřeboval Babiš najít viníka. "A nějakou oběť své vlastní neschopnosti řešit koncepčně krizové situace," podotkl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ÚOHS dal ministerstvu dopravy pokutu za tendr na registrační značky aut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyměřil ministerstvu dopravy pokutu 200 000 korun za chybu při tendru na dodávku tabulek registračních značek. Upozornil na to server Zdopravy.cz, ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Ten už ministerstvo připravuje, svůj postup při zakázce považuje resort nadále za správný.

Důvodem pro uložení pokuty bylo vyloučení společnost Eltodo z výběrového řízení kvůli tomu, že nezaokrouhlila nabídkovou cenu na celé koruny. "Jednalo se o formální požadavek na zpracování nabídky, jehož nesplnění není přiměřené považovat za oprávněný důvod pro vyloučení z účasti v zadávacím řízení. Podle Úřadu tak došlo k ovlivnění výběru dodavatele. Vzhledem k tomu, že v dané věci již byla uzavřena smlouva, uložil Úřad za spáchání přestupku pokutu ve výši 200 000 korun," uvedl Švanda.

Ministerstvo dopravy s rozhodnutí nesouhlasí a připravuje proti němu rozklad. "Svůj postup, včetně rozhodování o vylučování účastníků zadávacího řízení, jsme porovnávali s judikaturou předsedy ÚOHS, přičemž máme i nadále za to, že jsme postupovali správně," sdělilo ministerstvo ČTK.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman dal milost matce pěti dětí, prominul jí pět trestů

Prezident Miloš Zeman z humanitárních důvodů udělil milost matce pěti nezletilých dětí. Prominul jí celkem pět trestů za méně závažnou trestnou činnost. Omilostněná nesplňuje podmínku závažného zdravotního stavu, které Zeman v jiných případech pro udělení milosti vyžaduje.

Prezident se rozhodl pro milost kvůli tomu, že se vzorně stará o pět nezletilých dětí, které by v případě jejího nástupu do výkonu trestu musely být umístěny do různých dětských domovů. Zohlednil také závažný duševní stav nejstarší dcery, které by odloučení od matky mohlo zhoršit její duševní stav, sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy