Vojska opozice dobyla metropoli Pobřeží Slonoviny

Reuters ČTK Reuters, ČTK
31. 3. 2011 16:21
Po volbách odmítl předat moc poražený prezident Gbagbo. Teď mu hrozí svržení
Vojáci loajální Ouattarovi na severním předměstí Abidžanu.
Vojáci loajální Ouattarovi na severním předměstí Abidžanu. | Foto: Reuters

Abidžan - Prezident Pobřeží Slonoviny Laurent Gbagbo prohrál loni ve volbách, ale odmítl předat moc do rukou vítěze Alassanea Ouattary . I poté, co proti němu Evropská unie a další státy přijaly ekonomické sankce.

Vyjednávání nikam nevedlo, Gbagbo odmítl ustoupit. Teď se zdá, že bude muset uprchnout.

Síly věrné Ouattarovi převzaly kontrolu nad významným přístavním městem San Pedro na jihozápadě této africké země. Kolem poledne pak vstoupily do města Aboisso ležícího 110 kilometrů od bývalého hlavního města Abidžanu.

S odvoláním na místní obyvatele to uvedla agentura AFP. Odpoledne už vojáci mezinárodně uznaného prezidenta vstoupili na předměstí Abidžanu a náčelník generálního štábu armády, stojící za Gbagbem, se uchýlil na velvyslanectví Jihoafrické republiky.

Foto: Aktuálně.cz

V San Pedru, největším světovém přístavu pro vývoz kakaa, jeden obyvatel řekl, že Ouattarovy síly ho mají "zcela pod kontrolou." Nyní hlídkují po městě v terénních vozidlech, jsou vyzbrojeny samopaly Kalašnikov a pancéřovými pěstmi."

I další očití svědci uvedli, že se večer v oblasti spustily boje mezi znepřátelenými tábory a že Ouattarovi muži vstoupili do města. Město bránili vojáci věrní Laurentu Gbagbovi, jenž se odmítá úřadu prezidenta vzdát, přestože jej Ouattara v loňských listopadových volbách porazil.

Jednotky věrné Ouattarovi získaly několik měst už v úterý a ve středu obsadily i formální metropoli země Yamoussoukro. Rada bezpečnosti OSN poté schválila rezoluci, která zavádí sankce proti Gbagbovi a jeho nejbližšímu okolí.

Alassane Ouattara.
Alassane Ouattara. | Foto: Reuters

Text rezoluce opakuje nedávnou výzvu OSN k odchodu Gbagba, zakazuje používání těžkých zbraní a předpokládá zavedení zákazu cestování a zmrazení aktiv dosavadního prezidenta a jeho blízkých společníků.

Pobřeží Slonoviny je největším světovým producentem a vývozcem kakaa.

Násilnosti trvají v zemi od listopadových prezidentských voleb. Kandidáta opozice Ouattaru mezinárodní společenství v čele s OSN uznalo jejich vítězem. Dosavadní prezident Laurent Gbagbo se však odmítl úřadu vzdát. Na několika místech země se pak rozhořely každodenní boje mezi stoupenci obou mužů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy