reklama
 
 

V Pobřeží slonoviny se kupí únosy dětí. Kvůli volbám

6. 7. 2008 21:00
Lidskými oběťmi si kandidáti snaží pojistit úspěch

Abidžan - V africkém státě Pobřeží slonoviny se množí únosy dětí. Kvůli politice.

Letos na podzim se tu mají konat prezidentské a zřejmě i parlamentní volby. A právě s nimi únosy souvisejí.

Zatímco pro většinu občanů jsou volby nadějí, že po letech skončí občanská válka, pro mnohé rodiče znamená hlasování čas hrůzy.

Uchazeči o politická křesla se totiž nezřídka snaží využít tradiční magie a zajistit si úspěch lidskými oběťmi.

"Únosy dětí je něco, co si naléhavě žádá naši pozornost. Zvláště před volbami, protože dochází k mnoha věcem, jako jsou lidské oběti, a k dalším rituálům, při kterých bude poptávka zejména po dětských orgánech," cituje agentura Irin mluvčího policejní jednotky na ochranu dětí Antoine Gouu.

Podle místních odborníků je přitom situace vážná. Ledviny, plíce, srdce a další orgány se prodávají nejen šamanům, ale také zdravotnickým zařízením. Kromě toho bují v Pobřeží slonoviny obchod s dětmi určenými k prostituci.

Rodiče unesených mají podle Jeana-Michela Boky z nevládní organizace na ochranu dětí Roxal jen malou šanci, že je znovu uvidí. Vrací se pouze každé dvacáté dítě.

"Množství dětí mizejících v Pobřeží slonoviny už dosáhlo extrémně znepokojivých proporcí," říká Boka. "Každý den registrujeme tři nové případy - celkem jde o 60 až 90 dětí měsíčně."

Koncem května se sešly vlády devíti západoafrických států a v Grand-Bassam na jihu Pobřeží slonoviny podepsaly společnou dohodu o harmonizaci zákonů proti obchodu s dětmi.

Vláda v Abidžanu tvrdí, že další kroky proti obchodníkům s nezletilými budou následovat.

autor: gaz | 6. 7. 2008 21:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama