V Pobřeží slonoviny se kupí únosy dětí. Kvůli volbám

gaz
6. 7. 2008 21:00
Lidskými oběťmi si kandidáti snaží pojistit úspěch
Únosy dětí souvisejí s volbami, které by se měly konat letos napodzim.
Únosy dětí souvisejí s volbami, které by se měly konat letos napodzim. | Foto: Reuters

Abidžan - V africkém státě Pobřeží slonoviny se množí únosy dětí. Kvůli politice.

Letos na podzim se tu mají konat prezidentské a zřejmě i parlamentní volby. A právě s nimi únosy souvisejí.

Zatímco pro většinu občanů jsou volby nadějí, že po letech skončí občanská válka, pro mnohé rodiče znamená hlasování čas hrůzy.

Uchazeči o politická křesla se totiž nezřídka snaží využít tradiční magie a zajistit si úspěch lidskými oběťmi.

"Únosy dětí je něco, co si naléhavě žádá naši pozornost. Zvláště před volbami, protože dochází k mnoha věcem, jako jsou lidské oběti, a k dalším rituálům, při kterých bude poptávka zejména po dětských orgánech," cituje agentura Irin mluvčího policejní jednotky na ochranu dětí Antoine Gouu.

Podle místních odborníků je přitom situace vážná. Ledviny, plíce, srdce a další orgány se prodávají nejen šamanům, ale také zdravotnickým zařízením. Kromě toho bují v Pobřeží slonoviny obchod s dětmi určenými k prostituci.

Rodiče unesených mají podle Jeana-Michela Boky z nevládní organizace na ochranu dětí Roxal jen malou šanci, že je znovu uvidí. Vrací se pouze každé dvacáté dítě.

"Množství dětí mizejících v Pobřeží slonoviny už dosáhlo extrémně znepokojivých proporcí," říká Boka. "Každý den registrujeme tři nové případy - celkem jde o 60 až 90 dětí měsíčně."

Koncem května se sešly vlády devíti západoafrických států a v Grand-Bassam na jihu Pobřeží slonoviny podepsaly společnou dohodu o harmonizaci zákonů proti obchodu s dětmi.

Vláda v Abidžanu tvrdí, že další kroky proti obchodníkům s nezletilými budou následovat.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čistý zisk ČEZu stoupl za první tři čtvrtletí meziročně o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 12 procent na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
Další zprávy