Západoafrické země hrozí Pobřeží slonoviny silou

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
26. 12. 2010 10:20
Prezident Gbagba odmítá vzdát se moci.
Foto: Reuters

Abuja/Abidžan - Vláda dosavadního prezidenta Pobřeží slonoviny Laurenta Gbagba odmítla páteční hrozbu západoafrických zemí, že proti hlavě státu použijí sílu, pokud se nevzdá moci. Hrozbu označil vládní kabinet za "nespravedlivou a nepřijatelnou" a mluví o "komplotu Západu".

Vlása tak reagovala na výsledek summitu v nigerijské Abuji, který stejně jako mezinárodní společenství v čele s OSN uznal za vítěze listopadových prezidentských voleb kandidáta opozice Alassana Ouattaru.

Výzva vrcholné schůzky členských zemí ekonomického společenství zemí západní Afriky v Abuji je vůbec první, která by byla podložena hrozbou "oprávněného použití síly" proti Gbagbovi.

Do Abidžanu nyní míří tříčlenná delegace afrických prezidentů ve snaze přesvědčit Gbagba, aby odstoupil dobrovolně. Do hlavního města země má dorazit v úterý a mají ji tvořit prezidenti Beninu, Kapverdských ostrovů a Sierry Leone Boni Yayi, Pedro Pires a Ernest Koroma.

Alassane Ouattara
Alassane Ouattara | Foto: Reuters

Z Pobřeží slonoviny už podle údajů OSN uprchlo do sousední Libérie okolo 14 tisíc lidí a humanitární pracovníci odhadují, že toto číslo může stoupnout na dvojnásobek. Většina běženců jsou Ouattarovi příznivci, kteří se bojí nové občanské války.

"Pokud bude výzva odmítnuta, společenství nebude mít jinou možnost, než přijmout veškerá dostupná opatření včetně legitimního použití síly, aby byly splněny tužby lidu Pobřeží slonoviny," zní poselství účastníků summitu.

"Překvapilo nás, že došlo k takové eskalaci sankcí," řekl mluvčí Gbagbovy vlády Ahoua Don Mello. "Je to velmi nespravedlivé."

Zdržovací taktika

Sousední státy Mello upozornil, že v Pobřeží slonoviny žijí miliony jejich občanů a že intervence proti tomuto státu se pro ně stane "útokem na vlastní lidi".

Mezinárodně uznávaný vítěz voleb Ouattara již v pátek vyzval armádu, aby se podřídila jeho velení a zastavila "zvěrstva" páchaná na místním obyvatelstvu. Podle údajů výboru OSN pro lidská práva bylo při útocích, které vypukly po volbách, zabito kolem 200 lidí.

Volby jen prohloubily krizi v zemi rozdělené občanskou válkou z let 2002 až 2003.

Gbagbo se v úterý znovu prohlásil prezidentem a do země pozval mezinárodní komisi, aby prošetřila výsledky voleb. Ouattarův mluvčí to ve středu odmítl jako zdržovací taktiku.

Premiér Ouattarovy vlády Guillaume Soro vyzval mezinárodní společenství, aby proti Gbagbovi použilo vojenskou sílu. Po všech sankcích je to podle něj jediné zbývající řešení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy