Vojenský konflikt není řešením, vzkázala Číně ve svém novoročním projevu tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Regionální napětí lze podle ní snížit pouze udržováním míru a stability v Tchajwanském průlivu, píše agentura Kjódó. Japonský císař Naruhito ve svém novoročním poselství vyjádřil soustrast v souvislosti s oběťmi pandemie covidu-19.
"Musíme Pekingu doporučit, aby špatně nevyhodnotil situaci a aby zabránil vnitřní expanzi vojenského avanturismu," nechala se slyšet prezidentka Tchaj-wanu, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Peking v posledních dvou letech zvýšil vojenský i diplomatický tlak ve snaze prosadit svůj přístup k ostrovnímu státu.
"Budeme se pevně držet své suverenity, prosazovat hodnoty svobody a demokracie, budeme bránit územní svrchovanost i národní bezpečnost a udržovat mír a stabilitu v indopacifickém regionu," pronesla v sobotu Cchaj Jing-wen. Zároveň dodala, že Tchaj-wan bude nadále sledovat situaci v Hongkongu, který v roce 1997 přešel z britských rukou do čínské správy jako čínská zvláštní administrativní zóna. V někdejší britské kolonii má ve vztahu k pevninské Číně platit princip "jedna země, dva systémy", ale v poslední době sílí výhrady proti způsobu, jakým Peking do dění v Hongkongu zasahuje.
Čínský prezident Si Ťin-pching ve svém novoročním poselství, které přednesl o den dříve, podle agentury Reuters na adresu Tchaj-wanu prohlásil, že úplné sjednocení vlasti je touhou lidí na obou stranách Tchajwanského průlivu.
Japonský císař Naruhito ve svém novoročním projevu mimo jiné poděkoval zdravotníkům za jejich boj s pandemií covidu-19 a vyjádřil obavy o ty země, které nemají přístup k vakcínám proti této nemoci či ve kterých chybí adekvátní lékařská péče, napsala agentura AP.
Panovník rovněž připomněl loňské desáté výročí zemětřesení a tsunami, které zasáhly Japonsko v roce 2011 a při kterých zemřelo více než 18 tisíc lidí. Vlna mimo jiné způsobila havárii v jaderné elektrárně Fukušima.
Naruhito k národu promluvil v novoroční zdravici už podruhé za sebou prostřednictvím videozáznamu. Císařský palác se ještě před pandemií na začátku každého roku otevíral veřejnosti, kvůli koronaviru ale zrušil veřejná shromáždění, aby omezil šíření nákazy. Japonský císař nemá politickou moc, ale pro zemi má symbolický význam a je poměrně populární.