Vnuk duceho žádá jeho vyzvednutí z hrobu

Radim Klekner
5. 9. 2006 18:15
Řím - Exhumovat ostatky Benita Mussoliniho, nebo ne? Vnoučata bývalého italského diktátora o to nyní vedou ostrý spor.

Jak oznámil italský deník La Repubblica, duceho vnuk chce nechat otevřít hrob svého děda, aby se dozvěděl pravdu o jeho smrti. Alessandra je zásadně proti.

"Nehledám ani pomstu, ani mi nejde o peníze. Chci pouze znát jméno toho, kdo hanebným způsobem zabil mého předka, namísto toho, aby jej jednoduše předal Američanům. Abych svého cíle dosáhl, obrátím se na soudy v Miláně i Římě. A pokud nepodnikne nic italská justice, jsem připraven jít až k Mezinárodnímu soudu v Haagu," tvrdí Guido, syn druhého duceho mužského potomka Vittoria.

"Dědeček by měl odpočívat v pokoji," říká naopak čtyřiatřicetiletá Alessandra Mussoliniová, tajemnice neofašistické Sociální alternativy, poslankyně Evropského parlamentu a neteř herečky Sophie Lorenové.

"Nevedlo by to k ničemu. Pitva Mussoliniho mrtvoly byla ostatně tehdy provedena," podporuje její stanovisko Angelo Fiori, docent  Katolické univerzity v Římě.

Spory o okolnosti smrti trvají

Kolem okolností skonu fašistického diktátora panují dodnes nejasnosti. Ví se především to, že byl zastřelen na konci války partyzány u severoitalského jezera Como.

Když Daniel Petrucci, styčný důstojník americké 10. horské divize, projížděl 29. dubna 1945 Milánem, spatřil na náměstí Loreto rozzuřený dav Italů. Brzy pochopil příčinu jejich vzteku.

Pod stříškou benzínové stanice, hlavou dolů, viselo šest těl s roztaženýma rukama, prošpikovaných kulkami a uvázaných za kotníky. Jednomu z nich visela přes hlavu sukně. Byla to těla Benita Mussoliniho, jeho milenky Clary Petacciové, a dalších čtyř prominentů fašistického režimu.

"Jak chcete budovat demokratickou Itálii, když se dopouštíte stejného barbarství jako oni?" rozkřikl se Petrucci, nasedl do džípu a bleskurychle zmizel.

Legendární rezidence Benita Mussoliniho se v březnu otevřela veřejnosti.
Legendární rezidence Benita Mussoliniho se v březnu otevřela veřejnosti. | Foto: Aktuálně.cz

Demokratickou Itálii se obyvatelům Apeninského poloostrova přesto podařilo vybudovat až zázračně rychle. Na konci války ale postříleli jen v okolí Milána na tisíc příslušníků fašistické strany.

Jsou to všechno lži, tvrdí vnuk

Mussolini, který poté, co vláda v Římě přešla na stranu spojenců, ustavil na severu země Italskou sociální republiku, byl mezi prvními.

Podle oficiální verze jej u městečka Dongo zastřelil partyzánský velitel Walter Audisio, vystupující pod přezdívkou "plukovník Valerio". Duceho a jeho doprovod partyzáni zadrželi v ustupující německé koloně. Fašistického vůdce v blůze řadového vojáka wehrmachtu prozradily jezdecké rajtky s lampasy.

V Dongu se Petacciová pokusila zmocnit revolveru jednoho z partyzánů a při následné šarvátce byli i s Mussolinim zabiti. S touto verzí přišel alespoň v roce 1955 partyzán jménem Urbano Lazzaro. Celkem takovýchto verzí existuje devatenáct.

"Jsou to všechno lži. Ve skutečnosti to bylo úplně jinak," tvrdí nyní právník Guida Mussoliniho Luciano Randazzo. Podezřelá je podle něj již skutečnost, že jméno Audisia, údajného popravčího duceho, se v oficiální zprávě o událostech v Dongu objevilo teprve přede dvěma lety.

Pohled zvenčí na Mussoliniho vilu
Pohled zvenčí na Mussoliniho vilu | Foto: Aktuálně.cz

"Nevedu politickou kampaň," zdůrazňuje Guido Mussolini.

Duceho pohrobci jsou stále vlivní

Opak je ale pravdou. Cokoli, co může uškodit vládě levého středu premiéra Romana Prodiho, se politickým přátelům rodiny Mussoliniových bude hodit. Součástí vládní koalice je také reformní Strana italských komunistů a poststalinská Strana za komunistickou přeměnu.

Ačkoliv to na první pohled není patrné, duceho pohrobci nejsou v Itálii izolavanou skupinkou nostalgiků, kteří sní o návratu vlády "železné ruky". Byl si toho před volbami dobře vědom sám Berlusconi, který se loni v prosinci zastal fotbalisty Lazia Řím Paola di Cania zdravícího fanoušky vztyčenou pravicí.

Duceho stoupenci se u vůdcova hrobu v Predappiu pravidelně scházejí 29. dubna. Římský pozdrav není v Itálii na veřejnosti na rozdíl od Německa trestným činem.

Permanentní "čestnou stráž" zde zřídili krátce po Berlusconiho volebním vítězství v roce 2001. Guido tvrdí, že stočlenná komise historiků a expertů na éru fašismu, kterou ustavil, se bude zabývat výhradně okolnostmi smrti jeho předka a nemá ani v nejmenším přispět k oživování démonů minulosti.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy