Mussoliniho vila se otevírá všem Italům

čtk, zah
21. 3. 2006 20:46
Vilu Torloniu, legendární rezidenci vůdce Benita Mussoliniho, mohou poprvé vidět i "prostí" Italové a návštěvníci ze zahraničí. Otevírá se pro veřejnost jako muzeum.
Římský starosta Walter Veltroni během slavnostního otevření vily.
Římský starosta Walter Veltroni během slavnostního otevření vily. | Foto: Aktuálně.cz

Kromě své nádhery nabízí návštěvníkům i skrytá tajemství, včetně dvou diktátorových bunkrů, které ho měly ochránit před bombardováním a plynovým útokem.

"Z minulosti nemusíme mít strach," prohlásil římský starosta Walter Veltroni při slavnostním zpřístupnění vily, kterou město koupilo v roce 1978.

Přístupová cesta k vile.
Přístupová cesta k vile. | Foto: Aktuálně.cz

Ve vile zdobené freskami, štukováním, sochami a mozaikovou dlažbou v dobách její slávy pořádala slavnosti knížecí rodina Torloniů, jejíž členové byli známi jako mecenáši a sběratelé. Restaurace vily stála téměř šest milionů eur (180 milionů Kč).

Při této příležitosti byla objevena falešná etruská hrobka postavená v roce 1840, která sloužila k tajným schůzkám.

Velké sály budou zdobit sochy a nábytek, které Torloniové shromáždili. Jejich soukromá sbírka, která čítá 620 soch z doby starého Říma, byla skryta světu přes 30 let. Hodnota sbírky byla před několika lety odhadnuta na 125 milionů eur (3,75 miliardy Kč).

Benito Mussolini učinil z vily svou rezidenci v letech 1925 až 1943. Od roku 1944 do roku 1949 v ní sídlilo velitelství spojeneckých vojsk. Podle římské radnice tehdy vila utrpěla nevyčíslitelné škody.

Mussolini bydlel ve vile Torlonia s manželkou a dětmi, hrál tenis a jezdil na koni. Když se začalo schylovat k válce, nařídil vybudovat bunkr.

Dvě podzemní struktury, které byly stavěny za vysokého utajení, zabírají asi 200 čtverečních metrů plochy pod vilou.

Zahrnují protiplynovou komoru se vzduchovým potrubím a sprchami pro chemickou očistu. To vše je chráněno dvojitými vzduchotěsnými dveřmi.

 

Právě se děje

Další zprávy