Praha/Mnichov - Nebýt českého pervitinu, měli by se Němci čím chlubit.
Podle nové statistiky, kterou zveřejnili ve čtvrtek v Berlíně, umřelo loni kvůli užívání drog "jen" 944 lidí.
A to je nejméně za posledních 25 let.
Jinak povzbudivou bilanci kazí ve zprávě, kterou přednesla německá zmocněnkyně pro drogy Mechthild Dyckmansová, de facto jediná kolonka: metamfetamin, německy Crystal-Meth, česky pervitin.
Na vině je podle Němců moc liberální drogová legislativa sousedního Česka. Zdejší ministerstvo vnitra ji teď navrhuje změnit. Jen úplně jinak, než si představují v Berlíně, Mnichově a Drážďanech.
Ďábelský krystal
"Ďábelský krystal", jak Němci pervitinu říkají, pochází skoro výhradně z Čech. Praha to ještě nedávno moc neřešila, změna přišla až s nástupem ministra Jana Kubiceho.
Němci českému ministrovi - hlavně za kroky, které proti přeshraniční drogové kriminalitě učinil v posledních měsících - tleskali. Teď je ale zklame.
Nový návrh nařízení vlády o drogách (Aktuálně.cz ho má k dispozici), který vnitro připravilo a rozeslalo všem zainteresovaným resortům do připomínkového řízení, totiž neobsahuje to, co je pro Německo klíčové: snížení množství drogy, které smí mít uživatel pro vlastní potřebu u sebe.
Pokud by návrh prošel ve verzi předložené Janem Kubicem, dál by platilo, že má-li člověk u sebe do 2 gramů pervitinu, páchá jen přestupek, nikoliv trestný čin. Podle německých úřadů je to moc.
Příliš liberální český přístup podle nich vede k tomu, že si čím dál víc Němců jezdí pro pervitin právě do českého pohraničí.
Boj s pervitinem na Folmavě:
"Díra v Evropě"
Němci loni evidovali výrazně víc uživatelů pervitinu než o rok dřív. Podle nově zveřejněných čísel jich v roce 2012 bylo 2556, v roce 2011 "jen" 1693. A to je nárůst o 51 procent.
Němci z toho, čemu experti říkají "lokální pervitinová epidemie", viní právě Českou republiku. V českém pohraničí vznikly v uplynulých letech převážně vietnamské drogové varny, které se na výrobu pervitinu pro německý trh specializují.
Teprve nedávno odhalili policisté z Karlových Varů obří drogovou "kuchyň", která byla krátce před spuštěním a měla produkovat několik desítek kilogramů vysoce nebezpečné drogy denně.
Češi se nařčení zpočátku bránili. Argumentovali tím, že nabídka (na české straně) jen reaguje na poptávku (ze strany německé). "Vstup do Schengenu ale všechno změnil, nastal zásadní obrat," vysvětlil v rozhovoru s Aktuálně.cz ministr Jan Kubice.
"Není možné, aby Česká republika ohrožovala celý schengenský prostor," řekl doslova. "Část vietnamské komunity tady pervitin vyrábí, je to velký byznys... Vietnamský organizovaný zločin to pochopil a tímto směrem kráčí. Narostlo to opravdu do neúnosné míry. A není možné, aby Česká republika byla díra (v Evropě)."
Změna legislativy? Jen napůl
Češi a Němci od té doby zřizují společné hlídky i pátrací skupiny, prohloubit se má též spolupráce na úrovni ministerstev spravedlnosti. V lednu ministerstvo vnitra vyhlásilo, že rozdělí 5 milionů korun mezi projekty v oblasti prevence drogové kriminality v příhraničí.
I česká drogová legislativa se má upravovat, podle představ Kubiceho resortu ale jen napůl. Ministerstvo se podle informací Aktuálně.cz soustředilo na změnu v jiné části. Chce hlavně prosadit, aby se při zadržení drogy už nemusela zkoumat čistota zabavené látky.
Snížení povolené gramáže drogy, o něž tolik usilují sousední Němci, má v Česku řadu odpůrců. Zvláště mezi experty na závislosti. "Bojí se kriminalizace uživatelů," vysvětluje Jan Kubice.
Ministerstva, která teď o novém znění vládního nařízení o "větším než malém množství omamných látek" spolurozhodují, by prý pak kvůli expertním posudkům mohla celý návrh smést ze stolu. A toho se vnitro obávalo.
Co je "poslední sloupec"
Pro tým Jana Kubiceho je nejdůležitější, aby z nařízení, které musí ještě schvalovat vláda, zmizel takzvaný "poslední sloupeček".
Tento škrt v legislativě by znamenal: Zabaví-li v budoucnu policie dva gramy drogy, nebude už muset prokazovat, zda jsou v ní zároveň i dva gramy účinné látky, nebo jestli je nějak ředěná. Půjde prostě o dva gramy pervitinu.
"Je to naprosto zásadní věc, to množství účinné látky," řekl Aktuálně.cz první náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.
"Justice s policií oprávněně říkají, že pro ně je teď velmi složité dokazování a pro lidi, kteří drogy prodávají, zase velmi snadné se vykroutit, když jsou chycení. Protože pokud u někoho zajistíte drogu, musíte zkoumat, jestli v ní ta droga je a kolik jí tam je. Musíte do laboratoře," vysvětluje.
"Často se nakonec zjistí, že pokuta, kterou ten člověk může dostat, je menší, než jsou náklady na celé řízení. Obce tedy nejsou vůbec motivované, aby tohle zkoumání dělaly. Taky proč, když ta sankce je poloviční? Proces je navíc strašně složitý," dodává náměstek Hruška.
Zásadní připomínky
Argument ministerstva vnitra, že by snížení gramů mohlo přispět k pádu celého návrhu, má ale i trhliny.
V připomínkách k materiálu od ministerstva zdravotnictví kupříkladu jasně stojí, že by limity u pervitinu, amfetaminu a marihuany být sníženy měly. "S ohledem na aktuální drogovou situaci (a) obraz České republiky v zahraničí", stojí v dokumentu, který máme k dispozici.
Resort zdravotnictví přitom argumentuje právě zrušením toho, čemu ministerstvo vnitra říká "poslední sloupec".
"Vzhledem k tomu, že v příloze k nařízení vlády již nebude uvedeno nejmenší množství účinné látky a lze předpokládat, že se může jednat i o 100procentní množství účinné látky, považujeme platné množství ... za neúměrně vysoké," stojí v dokumentu. "Například navržené množství 2 gramy u pervitinu, kdy průměrná dávka pro osobu závislou a užívající pervitin je 0,5-0,75 gramu, maximálně 1 gram."