Vlivný rabín šokuje Izrael. Gójové jsou jako oslové

Martin Novák Martin Novák
22. 10. 2010 11:16
Izraelská policie vyšetřuje další rabiny, kteří vyzývají k vraždám "nežidů"
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

* Vlivný rabín Ovadia Josef překvapil nenávistným projevem * O dalšího duchovního se zajímá policie kvůli jeho knize * 4. listopadu si Izrael připomene 15. výročí vraždy Jicchaka Rabina

Jeruzalém - Izrael řeší problémy s radikálními rabíny, kteří ve svých proslovech a psaných textech opovrhují jinověrci.

Od sobotního večera se v zemi probírají slova, která vyřkl jeden z nejvlivnějších duchovních, devadesátiletý Ovadia Josef. V projevu s vážnou tváří tvrdil, že gójové byli stvořeni k tomu, aby sloužili Židům. Bez toho by prý na světě pro ně nebylo místo.

"Bůh dal gójům dlouhověkost? Proč? Představte si, že někomu zemře osel. Bude na tom tratit, přijde o peníze," uvedl rabín.

Záznam z proslovu zveřejnila izraelská televize a slova nemálo Izraelců šokovala. Josef narazil na kritiku, že podněcuje nenávist, dává antisemitům ve světě argumentační munici a navíc mluví podobným stylem, jako někteří fanatičtí islámští duchovní.

Proti Josefovi dokonce vystoupila i americká organizace Liga proti pomluvám (Antidefamation League), která v USA bojuje proti antisemitismu a snaží se získávat pro Izrael podporu mezi americkými politiky i veřejnosti.

Obvykle kritizuje antisemitské výroky, tentokrát zamířila kritiku "do vlastních řad."

"Je velmi znepokojující vidět a slyšet jakéhokoliv náboženského činitele, a zvláště rabína Ovadiu Josefa, kázat tak nenávistné a rozdělující myšlenky," uvedl v prohlášení šéf ligy Abraham Foxman.

Ovadia Josef není nějakým obskurním nebo snadno přehlédnutelným mužem v židovském státě.

Je jednou z největších autorit v komunitě sefardských Židů. Tedy těch, kteří do Izraele odešli z Iberského poloostrova, Blízkého východu nebo severní Afriky.

V polovině osmdesátých let založil náboženskou stranu Šas a dodnes je považován za jejího duchovního vůdce. Šas je součástí nynější vládní koalice premiéra Benjamina Netanjahua, strana obsadila křesla ministrů vnitra a náboženských záležitosti.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Josef se narodil v Bagdádu, jako chlapec odešel s rodiči do tehdejší Palestiny, spravované Brity. V sedmdesátých letech a první polovině osmdesátých let byl vrchním sefardským rabínem v Izraeli a také předsedou Nejvyššího rabínského soudu.

Před začátkem nedávno obnovených izraelsko-palestinských rozhovorů vyslovil přání, aby palestinský prezident Mahmúd Abbás "zmizel z povrchu zemského." Několik dní nato ale zcela otočil a oznámil, že si přeje mírové soužití Izraele s okolními arabskými sousedy.

Izraelská policie se také potýká v několika židovských osadách na západním břehu Jordánu s radikálním rabínem Jicchakem Šapirou. Ten napsal a vydal knihu Tóra králů, ve které tvrdí, že vraždy nežidů jsou povolené a dokládá to svými argumenty.
Podle něj je legální zabíjet všechny, kteří projevují nepřátelství proti Izraeli a podporují válku proti němu.

Policie už zabavila na několika místech výtisky knihy a předvolala si k výslechu další rabíny, kteří se o Šapirově díle vyjádřili pochvalně.

Čtvrtého listopadu si Izrael připomene patnácté výročí vraždy premiéra Jichaka Rabina. Usmrtil ho židovský radikál Jigal Amir, který Rabinovo vyjednávání s Palestinci považoval za zradu.

 

 

Právě se děje

před 44 minutami

Trump připustil, že možná podstoupí kongresové slyšení kvůli ukrajinské kauze

Americký prezident Donald Trump překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové slyšení v ukrajinské kauze, která by teoreticky mohla vést až k jeho odvolání z funkce hlavy státu. Trump to napsal na Twitteru s tím, že by se pak Kongres mohl soustředit na jiné problémy.

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů začala minulý týden a od úterý do čtvrtka mají pokračovat slyšením dalších osmi vládních úředníků a diplomatů. Opoziční demokraté se jejich prostřednictvím snaží dokázat provinění prezidenta, který podle nich nutil Ukrajinu, aby mu dodala kompromitující informace na jeho pravděpodobného volebního soka Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy