Izrael: Netanjahu a Barak se dohodli na nové vládě

Zahraničí Zahraničí
24. 3. 2009 22:30
Spojenectví tradičních rivalů požehnalo po bouřlivé debatě i širší vedení Strany práce
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu | Foto: Reuters

Jeruzalém - Designovaný izraelský premiér a šéf pravicové strany Likud Benjamin Netanjahu se dohodl s předsedou Strany práce Ehudem Barakem na utvoření společné vlády.

Předběžnou dohodu obou expremiérů pak na svém úterním zasedání posvětilo i širší vedení Strany práce.

Podle zpravodajů však byla debata o uzavření spojenectví s tradičním politickým rivalem velmi bouřlivá a výsledek hlasování byl velice těsný. Pro vstup do Netanjahuovy vlády zvedlo ruku 680 delegátů sjezdu ústředního výboru, proti jich bylo 507.

Po oznámení výsledků byly v sále slyšet výkřiky "hanba". Odpůrcům spolupráce s Likudem vadí především dosavadní zdrženlivý, či spíše odmítavý přístup pravice k mírovým rozhovorům s Palestinci.

Barak ale k delegátům sjezdu promluvil s apelem, v němž se je snažil přesvědčit, že Strana práce může sehrát ve vládě národní jednoty důležitou roli, zatímco v opozici byla odsouzena k bezvýznamnosti.

Post ministra obrany, který dosud zastával, by si měl Barak udržet i v nové vládě.

Ehud Barak promlouvá na kongresu Strany práce v Tel Avivu
Ehud Barak promlouvá na kongresu Strany práce v Tel Avivu | Foto: Reuters

Netanjahu už se dříve dohodl na vládní spolupráci s ultranacionalisty ze strany Jisrael Bejtejnu i s radikálně nábožensky orientovanou stranou Šás.

Účast Strany práce ale nové vládě, která má nyní zajištěnu ve 120členném Knesetu většinu 66 hlasů, propůjčí podle analytiků větší mezinárodní kredit. 

Klíčové je to zejména v případě Spojených států, kde nová administrativa Baracka Obamy avizovala upřímný zájem na oživení mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. 

Jak už dříve uvedl izraelský rozhlas, v dohodě mezi Netanjahuem a Barakem je údajně zahrnuta i klauzule, která ukládá novému premiérovi respektovat veškeré předchozí diplomatické a mezinárodní dohody s Palestinci. Netanjahu dostal od prezidenta Šimona Perese na sestavení nové vlády lhůtu do 3.dubna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy