* Vlivný rabín Ovadia Josef překvapil nenávistným projevem * O dalšího duchovního se zajímá policie kvůli jeho knize * 4. listopadu si Izrael připomene 15. výročí vraždy Jicchaka Rabina
Jeruzalém - Izrael řeší problémy s radikálními rabíny, kteří ve svých proslovech a psaných textech opovrhují jinověrci.
Od sobotního večera se v zemi probírají slova, která vyřkl jeden z nejvlivnějších duchovních, devadesátiletý Ovadia Josef. V projevu s vážnou tváří tvrdil, že gójové byli stvořeni k tomu, aby sloužili Židům. Bez toho by prý na světě pro ně nebylo místo.
"Bůh dal gójům dlouhověkost? Proč? Představte si, že někomu zemře osel. Bude na tom tratit, přijde o peníze," uvedl rabín.
Záznam z proslovu zveřejnila izraelská televize a slova nemálo Izraelců šokovala. Josef narazil na kritiku, že podněcuje nenávist, dává antisemitům ve světě argumentační munici a navíc mluví podobným stylem, jako někteří fanatičtí islámští duchovní.
Proti Josefovi dokonce vystoupila i americká organizace Liga proti pomluvám (Antidefamation League), která v USA bojuje proti antisemitismu a snaží se získávat pro Izrael podporu mezi americkými politiky i veřejnosti.
Obvykle kritizuje antisemitské výroky, tentokrát zamířila kritiku "do vlastních řad."
"Je velmi znepokojující vidět a slyšet jakéhokoliv náboženského činitele, a zvláště rabína Ovadiu Josefa, kázat tak nenávistné a rozdělující myšlenky," uvedl v prohlášení šéf ligy Abraham Foxman.
Ovadia Josef není nějakým obskurním nebo snadno přehlédnutelným mužem v židovském státě.
Je jednou z největších autorit v komunitě sefardských Židů. Tedy těch, kteří do Izraele odešli z Iberského poloostrova, Blízkého východu nebo severní Afriky.
V polovině osmdesátých let založil náboženskou stranu Šas a dodnes je považován za jejího duchovního vůdce. Šas je součástí nynější vládní koalice premiéra Benjamina Netanjahua, strana obsadila křesla ministrů vnitra a náboženských záležitosti.
Josef se narodil v Bagdádu, jako chlapec odešel s rodiči do tehdejší Palestiny, spravované Brity. V sedmdesátých letech a první polovině osmdesátých let byl vrchním sefardským rabínem v Izraeli a také předsedou Nejvyššího rabínského soudu.
Před začátkem nedávno obnovených izraelsko-palestinských rozhovorů vyslovil přání, aby palestinský prezident Mahmúd Abbás "zmizel z povrchu zemského." Několik dní nato ale zcela otočil a oznámil, že si přeje mírové soužití Izraele s okolními arabskými sousedy.
Izraelská policie se také potýká v několika židovských osadách na západním břehu Jordánu s radikálním rabínem Jicchakem Šapirou. Ten napsal a vydal knihu Tóra králů, ve které tvrdí, že vraždy nežidů jsou povolené a dokládá to svými argumenty.
Podle něj je legální zabíjet všechny, kteří projevují nepřátelství proti Izraeli a podporují válku proti němu.
Policie už zabavila na několika místech výtisky knihy a předvolala si k výslechu další rabíny, kteří se o Šapirově díle vyjádřili pochvalně.
Čtvrtého listopadu si Izrael připomene patnácté výročí vraždy premiéra Jichaka Rabina. Usmrtil ho židovský radikál Jigal Amir, který Rabinovo vyjednávání s Palestinci považoval za zradu.